Jälleen on saatu vakuuttava näyttö siitä, miten Suomen itsenäisyys on pian muisto vain.
Nyt on ikään kuin varkain päätetty nostaa bensiinin hintaa, lisäämällä siihen hieman etanolia. Sen merkitys ilmastomuutoksen kannalta on marginaalinen, asiantuntijoiden mukaan.
Päätöstä ei tehty Suomessa, vaan Brysselissä. Ja siihen on mukauduttava. Suomen lakeja kyllä muutetaan, mutta vain Brysselin määräysten mukaan. Siis meidän eduskunta on kuin kumileimasin, jossa vain leimataan EU:n päätökset.
Helppo homma meidän kansanedustajilla ja hyvä liksa, joka vaan nousee isoin harppauksin.
Ihmeellisintä tässä bensa-asiassa on se, että asiasta ei ole juurikaan puhuttu, saatikka sitten tiedotettu näyttävästi. Onko asia niin arkaluontoinen päättäjille, että asia on vaiettu kuoliaaksi?
Katugalluppien mukaan, vain yksi kymmenestä haastatellusta tiesi asiasta.
Asiantuntijoiden mukaan uusi E10 bensiini aiheuttaa kulutuksen kasvua muutamalla prosentilla. Syy on siinä, että bensiinissä on enemmän etanolia ja vähemmän itse bensiiniä.
Hinnasta ei vielä ole tietoa TAI SITÄ EI HALUTA KERTOA, mutta todennäköisesti hinta tulee olemaan korkeampi, kuin 95-bensiinissä.
Sillälailla.
Niin ne panee, joilla munat on.
Mitähän seuraavaksi?
Alkaa olla kyseenalaista, tarvitaanko meillä Suomessa enää nykyisen kaltaista eduskuntaa ja isopalkkaisia kansanedustajia, kun vähitellen kaikki päätökset tehdään Brysselin kabineteissa.
EU jyrää meitin
11
215
Vastaukset
Kyllähän tuo mainittu on, että polttoainetta on etanilisoitava saasteiden vähentämisekssi. Pahiten saastuttavien, vanhojen autojen omistajat "saavat" kuitenkin edelleen 98-oktaanista eli kalliimpaa bensiiniä.
Saastettomuuskin taitaa jäädä haaveeksi. Polttonesteen lämpöarvo pienenee ja kulutus siis lisääntyy. Auton ilmoitettu tehokaan ei pidä paikkaansa vaan 100 hv onkin ehkä 95 ensi vuoden alussa.
Nyt vsaadaan "iloita" myös rahaliittoon kuulumisesta. Eilen euro ylsi suurimpaan arvoonsa dollariin verrattuna. Meidän orastava kilpailukyvyn paraneminen hyytyy ensi askeleillaan!
Eilen meidän "hiihtovävymme", Jari Sarasvuo, Taivasteli poliitikkojen huonoa palkkaa jota he saavat niin vastuullisesta työstään. Vastuullista onkin poliittikkojen työ mutta kantavatko he sitä mitenkään. Vaikka suurikin möhly pudottaisikin poliitikon on oman puolueen suojaverkko valmiina. Sijoitetaan riittävän huväpalkkaiseen virkaan, tai ellei sellaista ole se perustetaan.
Suomessa on myös olemassa erikoinen pätevyys. Kun Tasavallan Presidentti on ollut valitsemassa johtajaa Suomen Pankkiin tai nimittämässä ministeriön korkeaa virkamiestä, on pätevin aina ollut sosiaalidemokraatti.
Ensi keväänä meillä on valittavana koko uusi Eduskunta. Mistähän ne suuret vastuunkantajat löytyvät. Edustavatko Perussuomalaiset sitä parhainta suomalaista rehtiyttä ja osaamista. Timo Soinin suuntaan on tälläkin palstalla katseltu - niin minäkin.- sinisirkku-
En voi olla hyväsymättä EU:n päätöksiä, mitä tulee ilmastonsuojeluun. Kehä 3 sisäpuolella asuvana, on jo nyt nähtävissä tienvarren kasvuston elpymistä. Ruskeat kituliaat istutetut männyt, on kauniin vihreät katsella.
Kaikki mikä parantaa ilmanlaatua on hyväksyttävissä, joskin se on hidasta kehitystä. Mielenkiintoista tulee olemaan Eduskunnan kokoonpano vaalien jälkeen. Timo Soini on melko nopeasti noussut tietoisuuteen,nähtäväksi jää miten paljon Perusuomalaiset saavat kannatusta.
Tuon ilmansaasteettomuus taitaa olla saavuttamattomissa, mutta pienikin edistys tuottaa tulosta aikaa myöten.
Luonto sopeutuu yllättävän paljoon, katselin taas Tsernobylin ydinsaastealueella tepastelevia hyväkuntoisia eläimiä toiveekkaana. - 11119
Onhan kansanedustajien saatava jostain se 'lisä' jonka he saivat lahjuksina ja vaalirahoina, ei ilman noita lisiä ole juustoa eikä leipää.
Tämä onkin sitten laiha lohtu siitä mitä on tullut lahjuksina.
Bensiinistä sen verran että oktaaniluku ei ole mikään puhtaus, palaessaan siitä jää jotain hiukkasia, jotka aiheuttavat hengityselin ärsytystä. - 11119
11119 kirjoitti:
Onhan kansanedustajien saatava jostain se 'lisä' jonka he saivat lahjuksina ja vaalirahoina, ei ilman noita lisiä ole juustoa eikä leipää.
Tämä onkin sitten laiha lohtu siitä mitä on tullut lahjuksina.
Bensiinistä sen verran että oktaaniluku ei ole mikään puhtaus, palaessaan siitä jää jotain hiukkasia, jotka aiheuttavat hengityselin ärsytystä.Männyt ovat kerran vuodessa hyvinkin keltaisten neulasten vallassa, syksyisin niitä putoaa vanhimmasta oksistosta, se on luonnollista.
Männyllä on vanhetessaan runko paljaana ja oksisto latvaosassa.
Kuusella ei tällaista ilmiötä silminnähden ole. 11119 kirjoitti:
Onhan kansanedustajien saatava jostain se 'lisä' jonka he saivat lahjuksina ja vaalirahoina, ei ilman noita lisiä ole juustoa eikä leipää.
Tämä onkin sitten laiha lohtu siitä mitä on tullut lahjuksina.
Bensiinistä sen verran että oktaaniluku ei ole mikään puhtaus, palaessaan siitä jää jotain hiukkasia, jotka aiheuttavat hengityselin ärsytystä.Oktaaniluku ilmoittaa nakutuskestävyyden. Mitä suurempi sen kestävämpi. Oli aika, jolloin oktaanilukua nostettiin lyijyn avulla. Nyt on oktaanilukuja laskettu ja lisäaineetkin ilmeisesti vaarattomampia.
Lyijy ainakin on poissa käytöstä.
- Maalaismies*
Minua on ärsyttänyt käsitteiden harhat: Valtiovalta säästää, on säästänyt koko EU:ssa olon ajan, mutta kansa köyhtyy. Minä jos säästän, se näkyy tililläni plussana.
Kun joukkoja lähetetään ulkomaille sotimaan, sitä kutsutaan rauhan työksi. Minä jos lähden nyrkkejäni heiluttelemaan jonnekin, joudun putkaan ellen vankilaan.
Perustuslaki turvaa kansalaisten työllisyyden. Kun nyt jossakin valtion (yksityisistä puhumattakaan) firmassa käynnistetään YT-neuvottelut, työläiset tietävät sen merkitsevän potkuja monille. Miksi puhutaan Yhteistyö- neuvotteluista, kun työtä tekevällä puolella ei ole niissä sanan sijaa?
"Kaikki on valhetta, valhetta vaan,
kaikki laulut maan..."- aputoimittaja
Ennen oli pääkonttorimme Moskova ja silloin kuunneltiin "Kremlin kellojen ääntä".
Nyt on pääkonttorimme Brysseli ja kuuntelemme englantia, ranskaa ja espanjaa.
Kun kielitaitomme on mitä on, niin pelättävissä on, että meidän herrat (ja rouvat) eivät ymmärrä kaikkea mitä siellä Brysselissä puhutaan. Siksi meillä kiireen vilkkaan pannaan toimeksi kaikki Brysselin päätökset - varmuuden vuoksi.
Ja muut jäsenmaat naureskelevat meille.
Ryssäviha alkaa vähitellen kääntyä Bryssävihaksi. - Ramoona*
aputoimittaja kirjoitti:
Ennen oli pääkonttorimme Moskova ja silloin kuunneltiin "Kremlin kellojen ääntä".
Nyt on pääkonttorimme Brysseli ja kuuntelemme englantia, ranskaa ja espanjaa.
Kun kielitaitomme on mitä on, niin pelättävissä on, että meidän herrat (ja rouvat) eivät ymmärrä kaikkea mitä siellä Brysselissä puhutaan. Siksi meillä kiireen vilkkaan pannaan toimeksi kaikki Brysselin päätökset - varmuuden vuoksi.
Ja muut jäsenmaat naureskelevat meille.
Ryssäviha alkaa vähitellen kääntyä Bryssävihaksi.Aputoimittaja on mainio keksimään näitä uudissanoja : bryssäviha tässä pian viriää itsekullakin. Hesarista luin, miten Niinistö kritisoi EU:ta yhteisvastuun illuusiosta. Hänen mielestään Kreikan pelastaminen osoittaa, että EU on kiinteämpi liittovaltio kuin USA, jossa jokainen liittovaltio vastaa itse taloudestaan. Lehdessä oli myös, että Turun yliopstossa kehitellään auringonvalosta moottoreihin polttoainetta. Nyt siis aurinkoiset maat saavat uuden valtin öljyn rinnalle. Me täällä pohjanperillä saadaan seuraavat puoli vuotta vaeltaa pimeydessä.
Bryssiminen voisi olla hyvä termi myös johdettuna kryssimisestä. Sehän on luovimista, purjehtimista sivuvastaiseen, tehdään laajaa siksak-liikettä. Matkaa kertyy moninkertaisesti suoraan kulkemisen sijaan, vastaantulijat saavat väistellä, kun ei osaa arvata , miten aluksen reitti kulkee. Humalainen kryssii myös, hoipertelee tien tarkkaan laidasta laitaan eikä päämäärä ole kovin kirkkaana mielessä.
"Se oli niin suurta, kaunista se oli niin, mutta kaunista valhetta vainen..."
Sopinee EU:hunkin. - Maalaismies*
Ramoona* kirjoitti:
Aputoimittaja on mainio keksimään näitä uudissanoja : bryssäviha tässä pian viriää itsekullakin. Hesarista luin, miten Niinistö kritisoi EU:ta yhteisvastuun illuusiosta. Hänen mielestään Kreikan pelastaminen osoittaa, että EU on kiinteämpi liittovaltio kuin USA, jossa jokainen liittovaltio vastaa itse taloudestaan. Lehdessä oli myös, että Turun yliopstossa kehitellään auringonvalosta moottoreihin polttoainetta. Nyt siis aurinkoiset maat saavat uuden valtin öljyn rinnalle. Me täällä pohjanperillä saadaan seuraavat puoli vuotta vaeltaa pimeydessä.
Bryssiminen voisi olla hyvä termi myös johdettuna kryssimisestä. Sehän on luovimista, purjehtimista sivuvastaiseen, tehdään laajaa siksak-liikettä. Matkaa kertyy moninkertaisesti suoraan kulkemisen sijaan, vastaantulijat saavat väistellä, kun ei osaa arvata , miten aluksen reitti kulkee. Humalainen kryssii myös, hoipertelee tien tarkkaan laidasta laitaan eikä päämäärä ole kovin kirkkaana mielessä.
"Se oli niin suurta, kaunista se oli niin, mutta kaunista valhetta vainen..."
Sopinee EU:hunkin.Kassialmakin sen tietäisi, että jäävi mikä jäävi. Vanhanen itsekin totesi aikaisemmin, että olisi hänen pitänyt hoksata, että jäävi hän niitä rahoja oli vastaanottamaan. Jopa oikeuskansleri on käynyt perustuslakivaliokunnalle sanomassa, että jäävi mikä jäävi.
Mutta nämä arvokkaat kansamme edustajat eivät niin vain jätäkään kaveria. Ja kun Vanhanen itsekin sai miettimisaikaa, niin oli hän saanut aikaan sellaisen bumakan, että perustuslakivaliokunta päätti kysyä uudelleen Jonkalta, että mikäs nyt eteen?
Perustuslain uudelleen kirjoittaminen on käsillä. Pitäisikö siihen saada selllainen pykälä, että tietyissä oloissa tietylle henkilölle voisi tulla kysymykseen erioikeus lahjonnan vastaan ottamiseen ts. vapautus jääviydestä. Päätettiin pyytää konsulttiapua korkealta yliopiston professorilta.
Kyllä siihen varmaan ratkaisu löytyy ja niin todistetaan Kassialman ja sokean Erkin käsitykset populismiksi. - :)
aputoimittaja kirjoitti:
Ennen oli pääkonttorimme Moskova ja silloin kuunneltiin "Kremlin kellojen ääntä".
Nyt on pääkonttorimme Brysseli ja kuuntelemme englantia, ranskaa ja espanjaa.
Kun kielitaitomme on mitä on, niin pelättävissä on, että meidän herrat (ja rouvat) eivät ymmärrä kaikkea mitä siellä Brysselissä puhutaan. Siksi meillä kiireen vilkkaan pannaan toimeksi kaikki Brysselin päätökset - varmuuden vuoksi.
Ja muut jäsenmaat naureskelevat meille.
Ryssäviha alkaa vähitellen kääntyä Bryssävihaksi.HIH !
Maalaismies* kirjoitti:
Kassialmakin sen tietäisi, että jäävi mikä jäävi. Vanhanen itsekin totesi aikaisemmin, että olisi hänen pitänyt hoksata, että jäävi hän niitä rahoja oli vastaanottamaan. Jopa oikeuskansleri on käynyt perustuslakivaliokunnalle sanomassa, että jäävi mikä jäävi.
Mutta nämä arvokkaat kansamme edustajat eivät niin vain jätäkään kaveria. Ja kun Vanhanen itsekin sai miettimisaikaa, niin oli hän saanut aikaan sellaisen bumakan, että perustuslakivaliokunta päätti kysyä uudelleen Jonkalta, että mikäs nyt eteen?
Perustuslain uudelleen kirjoittaminen on käsillä. Pitäisikö siihen saada selllainen pykälä, että tietyissä oloissa tietylle henkilölle voisi tulla kysymykseen erioikeus lahjonnan vastaan ottamiseen ts. vapautus jääviydestä. Päätettiin pyytää konsulttiapua korkealta yliopiston professorilta.
Kyllä siihen varmaan ratkaisu löytyy ja niin todistetaan Kassialman ja sokean Erkin käsitykset populismiksi.Maalaismies sanoi lyhyesti ja ytimekkäästi asiat niin kuin ne ovat. Hyvä!
Noinhan se on rauhantyönkin kanssa - yleensä.
Henk.koht. olen ollut sitä mieltä, että mitä peijoonia me teemme jossakin kaukaisilla merillä leikimässä merirosvoa ja -sankaria. Muutenkin ovat rahat tiukalla.
Nyt on pakko pyörtää pyhät sanani:
Suomihan onkin pelottavan voimallinen merimahti! Ei vielä tarvinnut panssarialusta edes matkaan lähettää, kun merirosvot jo kauhistuivat ja päästivät valtaamansa paatin vapaasti höyryämään kohti Mumbaita!
Anteeksi, että tuli tällainen "jäniskevennys".
Tosasissa olen täsmälleen samaa mieltä Maalaismiehen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2115980- 1691681
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661507- 691048
- 101967
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6897Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124857Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy195828- 100780
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66779