Kysymys ms-tautia sairastaville!

kiitos tiedosta.

Jouduin sairaalaan neurologisten ongelmien takia. Neurologiset testit menivät huonosti ja jouduin kiireelliseen pään magneetti kuvaan, joka oli puhdas. Kysymys kuuluukin, voiko ms-taudissa pään mri olla ok? Seuraavaksi mulla kuvataan selkä. Lääkärit epäilevät jotakin rappeumasairautta.

5

919

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • biologi_

      MS tauti voi olla vaikkei se näkyisi MRI:ssä sillä sinulla voi olla niin pieniä muutoksia aivoissa tällä hetkellä ettei ne vielä näy. Parin kuukauden päästä ehkä jo näkyisi.

    • ammi70

      Pään mri voi olla ok, sillä muutokset voivat olla selkäytimessä. Silloin oireet ovat enemmänkin jaloissa ja käsissä riippuen missä kohtaa selkää muutokset ovat.

      • ap.

        Stressi on kova, kun en tiedä mikä se on. Tutkimukset jatkuvat, pelkään Als:sia ym., pahemmat oireeni tulevat 2-3 viikoksi ja taas rauhoittuvat. Paitsi kävely ja tasapaino, joka on jatkuvasti huonoa.


      • Nikita <3
        ap. kirjoitti:

        Stressi on kova, kun en tiedä mikä se on. Tutkimukset jatkuvat, pelkään Als:sia ym., pahemmat oireeni tulevat 2-3 viikoksi ja taas rauhoittuvat. Paitsi kävely ja tasapaino, joka on jatkuvasti huonoa.

        diagnosoidaan ENMG:ssä. Oletko siinä jo käynyt? Tsemppiä :/


      • ap.
        Nikita <3 kirjoitti:

        diagnosoidaan ENMG:ssä. Oletko siinä jo käynyt? Tsemppiä :/

        Niska siis kuvataan seuraavaksi. Neurologi kyllä puhui selästä, mutta hoitaja ilmoitti että niska. Aika vähän on vasta neurologisella tutkittu, koska jouduin tasapaino-ongelmien takia ensin sisätautiosastolle 5 päiväksi verensokereiden seurantaan. Oireeni eivät johtuneet verensokerista. Vain siis neurologiset testit tehty ja pään mri neurologisella puolella. Tutkimukset jatkuvat ja aika nopealla tahdilla. Lääkärit eivät näytä viivyttelevän. Toivottavasti selviäisi pian.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe