köysi kysymys?

??????

Ei liity varsinaisesti partioon, mutta tehän leikitte köysien kanssa paljon, niin arvelin, että täältä voi löytyä tietoa. Eli piti ostaa pätkä suht paksua köyttä, mutta kun hinnat selvisi, niin jäi hyllyyn. Ostin ton sijaan marketista 20 metriä normaalia jotain sentin paksusta ja ajattelin, että toi ajaa saman asian taiteltua useamman kerran päälekkäin. Se kyllä tekee sen, mutta tuo on hiukka hankala käsitellä. Olen ton takia miettinyt ja googletellut miten mä saisin ton jotenkin "letitettyä" lyhyemmäksi ja paksummaksi pötköksi, mutta ilman tulosta. Joten mahtasko täältä löytyä tietoa miten toi onnistuisi näppärästi?

3

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vh
    • Ekvaattori

      Googleta haulla Köydenpunonta niin ongelmasi ratkeaa.

    • 31

      Ajattelet varmaan kierretyn köyden tekemistä. Kierretty köysi tehdään kiertämällä ei punomalla ja esim vh:n linkki ei auta sinua mihinkään. Homma on helppoa kun sinulla on työhön soveltuva kone. Ja oikeastaan ei onnistu muuten. Youtube haulla "rope machine" löydät videoita siitä kuinka köyttä tehdään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe