Olemme lähdössä perheen kanssa kesällä omalla autolla Viroon ja Latviaan. Onko turvallista matkan tekoa? Entäs poliisi, miten toimii? Rahastaako turísteja? Onko jotain vinkkiä mitä pitäisi tietää kun sinne lähtee omalla autolla? Jos joku kokenut matkaaja osaisi kertoa? kiitos!
Onko turvallista?
Matkaaja
131683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
- Poliisin nopeusvalvontaa on.
- Autovarkaita on paljon. Laadukas ajonestolaite estää 97% varmuudella autosi anastuksen. Hälytin estää auton sisällön penkomisen 80% varmuudella. Rattiin laitettava lukko ei riitä. Tallinnassa autovarkaudet vähentyneet -> Vuonna 2004 tammi-maaliskuussa vasta 450 varkautta... v.2003 oli 600 kpl, eli 15 kpl vuorokaudessa. Saksalaiset autot etusijalla.
- Bensan hinta nousi tänään virossa jo 11,40 kruunuun, eli 0,70 e litra. Vielä talvella sai 0,54e.
- Viron päätiet hyvässä kunnossa. Tallinnassa surkeimmat kadut.
- Liikenteessä äkkinäinen ja tempoileva ajotapa muotia. Nokkaa työnnetään sivutieltä aika liki.
Riippuu tietysti vähän siitä missä liikkuu.
Autovarkaat ovat ammattilaisia ja vievät kyllä kaiken jos haluavat,jos alueelta löytyy vartioituja pysäköintialueita ja paikallisetkin näkyy käyttävän niitä,käytä itsekkin.
Jos moisia alueita ei ole,ei ole sitten tarvettakaan moisiin,Itä-Virosta ja Latviasta noita yleensä löytyy ja myös käytetään,tosin vain yösäilytykseen,hinta jotain reilu euro yö.
Tosin ikinä ei ole mitään viety misään.
Ylinopeuksia ei kannata ajaa ja varsinkin taajamia Latviassa valvotaan tarkkaan(valkoinen kilpi mustalla tekstillä,aaltoviiva nimen alla on sitten joen nimi)
Samoin Latvian puolella tulee liikennevaloja noudattaa ehdottomasti muuten kolisee,muutenkin Latvia on liikenteeltään huonoin,joustamatonta ja tökkivää,muualla ihan sujuvaa ja kohteliasta.
Äläkä unohda Liettuaa matkaa suunniteltaessa,halvin hintataso,parhaat tiet,monia mukavia paikkoja.
http://www.vilna.info/index.htm
http://www.rozentals-seura.fi/index.php?lang=fi
http://www.viroweb.com/index.asp
http://www.saaremaa.ee/fin/turism/default.htm
Riikan liikenne on ihan uskomatonta, mutta kyllä siellä pärjää. Latviassa saattavat olla kyttäämässä nopeuksia ihan uskomattomissa paikoissa, mutta ylinopeussakot eivät toisaalta ole sitä 100€ luokkaa kuin suomessa, vaan n. 5latin paikkeilla, eli alle 10€.
Mitä tuohon varasteluun tulee, niin ikinä ei ole minua ryöstetty, vaikka monenlaiset paikat onkin tullut koluttua läpi..
...mikäs Riian liikenteestä tekee "ihan uskomattoman"??? Täydellisen organisoitua ja rauhallista verrattuna esim. Milanon, Sofian ja Thessalonikin liikenteeseen. =)
Rajotusten mukaan niin ei ongelmia, tosin varotus toimii hyvin myös poliiseista.
Tiet pääosin parempia ku suomessa ja liikennettä
§ vähempi
Älä silti jätä yöksi autoasi kadun varrelle, vaan yritä saada paikka maksulliselta vartioidulta parkkialueelta tai hotellin/yöpymispaikkasi mieluusti aidatulta sisäpihalta tai tallista. Narvassa tällainen ratkaisu oli ainoa järkevä, muuten auto saattoi olla ennen aamua Ivangorodissa.
eikä hinta päätä huimaa.
narvassa on aika monta, tosin harva sinne päin menee. hinta oli tyyliin 15kroonia/yö, pari vuotta sitten.
On vähän eroa onko Narvassa vai Pärnussa tai jossain muualla,ensimmäinen on täynnä Venäläisiä ja touhut sen mukaan,kun taas jossain etelävirossa on hyvinkin turvallista ja auton voi jättää huoletta kadulle yöksikin.
Tosin mitään arvokasta ei pidä jättää näkyville.
Järkeä saa ja kannattaa käyttää,yleensä varkaat kuuluu erääseen suureen tunnettuun paikalliseen kielivähemmistöön ja jos kyseistä kieltä ei kuulu,ei sitten yleensä ole rosvojakaan.
menee jo kyllä offtopickisi,
mutta vaikka narvassa asuu pääosin venäläisiä niin on siellä yhtä turvallista kuin tallinnassakin, ei tarvi yleistää.. Monilla on uudetkin autot yöllä seisomassa pihalla.
heh, tuli mieleen yksi pietarin vartioitu pysäköintialue, oli aika uskottava =) vahtikoirat sekä vartijat kalashnikovien kanssa.
...varoa. Virossa on nimittäin tapana pysähtyä suojatien eteen. Tätähän ei suomessa enää tapaa. Samoin taajamanopeudet ovat huomattavasti rauhallisempia kuin suomessa. Maantiellä on erittäin paljon nopeusvalvontaa, mikä on aivan oikein. Kaikenkaikkiaan fiksumpaa meininkiä. Ratikkaa pitää väistää. Ryhmitysmerkkejä ja liikennevaloja on vähän ja isoja kiertoliittymiä paljon. Varsin sujuvaa liikennettä kaikenkaikkiaan.
Jos autosi on vanha - niinkuin suomessa yleensä - ei sitä kukaan huoli. Voit jättää vaikka ikkunat auki.
Latviassa pitää todella tarkkailla taajamakylttejä, koska erottuvat heikosti(ainoastaan kylän nimi). Taajama voi olla jopa 10-15 km pitkä köröttelytaival, vaikka taloja ei juuri näy. Ja pollari on varmana puskan takana useammassa kohtaa reissun aikana.
Riian liikenne on helppoa. Jos pärjäät Helsingissä pärjäät myös Riiassa.
Tallinnan ratikoita pitää todella varoa,pysähtyvät keskelle katua ja muu liikenne seisoo sen ajan kun matkustajat tulevat ja menevät,moinen käytäntö yllättää äkkiä oudon!
Samoin pysäköinti,ei kannata luulla että auton voi jättää mihin sattuu tai ilmaiseksi parkkiin,saattavat hinata talteen tai laittaa rengasraudat,tosin yleensä tuosta ajasta ei näytetä olevan kovin tarkkoja kunhan edes jotain on maksettu,väärästä paikasta saattaa kyllä lähteä jostain äkkiä hinurilla säilöön.
Muuten tuolla keskiverrolla Suomiautolla ei varkaita tarvitse todellakaan varoa,tosin voi alkaa ahdistamaan kun paikalliset ohittelevat nauraen ja näyttävät sormella että tuossa menee joku hullu poro vanhalla ritsalla joka maksaa enemmän kuin meidän uusi;)
Onnettomuuden sattuessa turva tietysti on jo omasta takaa,koska ensiapulaukku ja sammutin(2kg) ovat pakollisia autossa Baltiassa;)
Ja onnettomuuksia sattuu... saman verran kuolee kuin suomessa, vaikka autoja asukkaita vain 1/4 suomen määrästä. Se kertoo jotain liikenteestä. Ja vanhatkin autot käy hyvin rosvoille - ne on helppo myydä venäjällä. Tallinnassa varastetaan yhä 15 autoa vuorokaudessa. Viime vuonna 20/vrk.
Voroilla on teema-öitä, yksi yö oli Audien yö - 11 kpl lähti. Ja Passat-viikonloppu jne...
Mun autoa ei ehtiny viemään, mutta virtalukon löi jo paskaks.
Tallinnassa ei kannata jättää autoa kadun varrelle mihinkään vuorokauden aikaan koska oletan että auto on aika täynnä tavaraa niin varmasti kiinnostaa vähintään pikkuvarkaita..ja vielä auto suomi kilvissä pistää silmään. Mutta melkein joka paikassa paitsi tallinnassa saa ajella ihan rauhassa eikä tule mitään ongelmia. Ei kannata ajaa ylinopeutta koska miliisit saattaa olla metsässä piilossa...Erittäin mukava lomareissu tulee varmasti...itse taas menossa kesällä myös viroon kiertelemään.