Kiinteä nettiyhteys

Mitä asiantuntijat suosittelee: minulla on uusi läppäri ja HUAWEI-tikku. Haluan kiinteän nettiyhteyden koska tikku on melko hidas ja yhteys katkeilee melko usein; haluan katsella netistä mm videoita ja kuunnella musiikka. Talossamme on Sonera Laajakaista Extran tarra, isännöitsijätodistuksessa kerroataan että taloyhtiöön on otettu v 1992 HTV. Olen "blondi" näiden asioiden suuhteen - mistä/minkälainen sopimus minun kannattaa tehdä?
7711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Soita isännöitsijälle ja kysy.

Äänestä

http://www.sonera.fi/laajakaista/laajakaista kotiin/extra

tuolla soneran extra...

Ja aika huonosti soneralta jos vasta 100 meganen mahdollistaa 5 koneen nettikäytön yhtäaikaa....

Meillä useinkin 5 konetta netissä ja vain 2 meganen adsl... Tosin ilman windowsia...

Äänestä

ADSL on jonkinmoinen tae siitä, että videot ja musa toimivat pätkimättä ja nykimättä, johon monet 3G tikkuilijat ja mokkuloijat joutuvat tottumaan.
Jos joku asuu oikeassa paikassa, ja 3G toimii hyvin, saa onnitella itseään.
Taloyhtiösi hallituksen jäsenet, puheenjohtaja, ja isännöitsijä tietävät kertoa lisää.

Äänestä

Tämähän riippuu kokonaan siitä mikä on asuinpaikkasi. Joissakin paikoissa on vain yksi vaihtoehto ja joissakin 5-6 ja jopa enemmän. Meillä edullisin adsl liittymä on Saunalahden 10/1 megainen 23,90kk.

Äänestä

HTV eli nykyinen Welho on hyvä kaapelioperaattori, kyllä se Soneran pesee 10-0 joten hyppäse Welhon kauppaan niin saat yhteyden saman tien toimimaan kun pääset kotiin. Tai soita asiakaspalveluun niin tuovat sulle kouraan kaapelimodeemin, ei ehkä tänään enää, mutta huomenna.

Äänestä
  • Kiitos kaikille vastanneille! Tuosta Welhon kaapelimodeemista, sillä ei ole mitään tekemistä lankapuhelinmodeemin kanssa, sellainen löytyisi (oli joskus MTV3:n kautta nettiyhteys nimenomaan lankapuhelimen kautta)?

    Olen juuri muuttanut, ja pähkäilen siirtäisinkö lankapuhelimen uuden kotiini vaiko lopettaisin sen kokonaan...

    Äänestä

  • "Blondi" kirjoitti:

    Kiitos kaikille vastanneille! Tuosta Welhon kaapelimodeemista, sillä ei ole mitään tekemistä lankapuhelinmodeemin kanssa, sellainen löytyisi (oli joskus MTV3:n kautta nettiyhteys nimenomaan lankapuhelimen kautta)?

    Olen juuri muuttanut, ja pähkäilen siirtäisinkö lankapuhelimen uuden kotiini vaiko lopettaisin sen kokonaan...

    Welho antaa modeemin mukaan luultavasti ilmaiseksi, ainakin puhuttamalla.
    Miksi maksaa lankapuhelimen kk-maksuja?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"Blondi" kirjoitti:

Mitä asiantuntijat suosittelee: minulla on uusi läppäri ja HUAWEI-tikku. Haluan kiinteän nettiyhteyden koska tikku on melko hidas ja yhteys katkeilee melko usein; haluan katsella netistä mm videoita ja kuunnella musiikka. Talossamme on Sonera Laajakaista Extran tarra, isännöitsijätodistuksessa kerroataan että taloyhtiöön on otettu v 1992 HTV. Olen "blondi" näiden asioiden suuhteen - mistä/minkälainen sopimus minun kannattaa tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu