adsl-korttiin ajurit?

olen taistellut sekä Road runner 10C (pci-adsl-kortti) ja ericson hm120dp-usb adslmodeemin asentamiseksi madrakeen.. roadrunner-kortin mukana tulee ajurit redhat:ille, hiukan vanhempaan kerneliin mikä madrake 9:ssä on ja ei siksi suostu asentumaan. löytyyhän jostain ajureita joilla saisin adsl:n vihdoin toimimaan linukassa?
2602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Käytä mieluummin ulkoista palveluntarjoajalle valmiiksi konfattua LAN-modeemia ja verkkokkorttia.
Joissain malleissa on myös palomuuri ja reititin.
Ei ohjaimia, eikä säätöjä.

Minulla on em. systeemi toiminut automaattisesti, sekä Mandrakella, että Susella.
Myös Knoppix on mennyt nettiin ilman mitään säätöjä.

Jos saat nuo PCI/USB-mutikat toimimaan huomaat kuitenkin pian, että ne ei ole hyviä käytössä edes wintoosalla.

Äänestä
  • Varsinkin Conexant tuntuu raahaavan perässä noiden ajureidensa kanssa.

    Ongelmia noiden PCI-rimpuloiden kanssa ollut myös Windows-käytössä.

    Jokainen testaamani Linux taas on löytänyt tiensä läpi ulkoisen purkin vaivatta, ei USB:n.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


otto kirjoitti:

olen taistellut sekä Road runner 10C (pci-adsl-kortti) ja ericson hm120dp-usb adslmodeemin asentamiseksi madrakeen.. roadrunner-kortin mukana tulee ajurit redhat:ille, hiukan vanhempaan kerneliin mikä madrake 9:ssä on ja ei siksi suostu asentumaan. löytyyhän jostain ajureita joilla saisin adsl:n vihdoin toimimaan linukassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu