Löytyykö tonttia jolla rak.oikeutta 500m2 ylöspäin (Uusimaa)

etsivä löytää?

Tarkoitus olisi löytää Uudenmaan alueelta, mieluiten läheltä Helsinkiä, tontti jolla rakennusoikeutta talolle vähintään 500m2 sekä muutaman hevosen pitomahdollisuus.
Hevoset taitavat asettaa pinta-alavaatimuksen tontille sinne 2 hehtaariin, jos olen oikein ymmärtänyt? Mutta sitten varmaan vielä tallirakennukset syövät mukavasti tuota rak.oikeutta. Varsinkin jos ratsastusmaneesista haaveilee (esimerkiksi 25*45). Elleivät nämä muut kuin asuinrakennukset kuulu johonkin omaan rakennusoikeuden piiriinsä?


Löytyykö tuon verran rakennusoikeutta yleensä miten helpolla?

9

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilkun nusa

      korjaisin----///Hevoset taitavat asettaa pinta-alavaatimuksen tontille sinne 2 hehtaariin, jos olen oikein ymmärtänyt?///
      ei ne ole hevoset asettaneet...,vaan ihmisten keksimat säännot ii-hahaa

    • sallittua

      mikäli sitä ei ole erikseen kielletty. Rakennuksia voi tehdä siirrettäviä tai maanalle piiloon. Tai ensin istuttaa metsä suojaksi. Puu on suomalaisen arkkitehtuurin pelastus, nimittäin elävä puu. Kehä3. sisäpuolta kannattaa kaihtaa sillä sinne on pesitynyt paitsi suurin viisaus, myös sen pelikappale.

    • 500 neliön asuinrakennusta? Sellainen vaatii jo ulkopuolisen siivoojan palkkaamisen, ellet sitten halua käyttää neljää tuntia päivässä omatoimiseen siivoukseen..

      Ja asiaan palataksemme, osta valmis maatila. Siinä on rakennukset valmiina, ja jos et halua harrastaa maanviljelyä, niin pellot voi aina pistää vuokralle.

      • etsivä löytää?

        Ehdotuksina onkin tullut etsiä maatila-alueeksi kartoitettuja tontteja, joka varmaan voisi ollakin toimiva ratkaisu. Kenties?
        Valmista maatilaa emme ole etsimässä koska haluamme rakentaa kaiken itse. Se "unelmatalo".


    • Sofieberg

      Vanhan kolmostien läheisyydessä, n.47 km Helsingistä kaksi isoa tonttia myynnissä, haja-asutusalue, luulisi onnistuvan mutta suunnittelutarveratkaisu tietenkin tarvitaan..

    • Viiden hetaarin kokonaisuus joka lohkotaan ostajan mieltymysten mukaan, hehtaarin maapohjalle saa rakentaa 600 m2 asuinrakennuksen (kerrosala) talousrakennukset. Matka-aika Helsinkiin n. 30 minuuttia..

    • Kunnan säännöt...

      ...saako tontilla pitää hevosia. Katsos kun kaikkia naapureita ei ilahduta, jos raja-aidan takana paskoo useampi sontageneraattori.

    • 2011AAa

      rak oik 443 laita hevoset Kilon talliin joka on siellä lähellä.

    • rakennuspaikka

      Olisi poikkeusluvat valmiina 300m2 talolle, sivuasunnolle, talousrakennukselle, hevostallille ja maneesille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      27
      2754
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      120
      2652
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      34
      2161
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      59
      2043
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      408
      1595
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1123
    7. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1049
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      54
      1047
    9. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      151
      966
    10. 45
      938
    Aihe