En ymmärrä

Mä en ymmärrä miks Vinttikoiria syrjitään!!

:(:(:( :'(
Se on ihan kamalaa! Ottakaa kantaa!
6702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No eihän vinttikoiria mitenkään syrjitä. Ihmisillä on vain erilaisia makuja. Joku tykkää ylväistä, arvokkaista ja kauniista vinttikoirista, jotka minun mielestäni ovatkin koirien aatelistoa. Jotkut taas tykkäävät vähän "maalaisemmista" koirista. Onneksi on erilaisia makuja, muutenhan kaikilla olisi samanlainen koira.

Monilla on jostakin kumman syystä ennakkoluuloja vinttikoiria kohtaa, ilmeisesti se johtuu niiden ylväästä olemuksesta tai laihuudesta. Yleensä vinttikoirat ovat kuitenkin niitä todella helppoja koiria luonteeltaan ja myös hoidoltaan (paitsi afgaanit). Vinttikoirat saattavat vieraista vaikuttaa sellaisilta, että ne eivät juurikaan välitä ihmisistä, mutta kyllä ne todellisuudessa rakastavat omaa perhettään ja tuttuja ihmisiä ihan yli kaiken ja myös näyttävät sen. Ja kun silmä tottuu vinttikoiraan, ei se näytä ollenkaan laihalta tai ruipelolta, pikemminkin muut koirat näyttävät lihavilta ja sanoisinko ei niin kauniilta.

Äänestä

Kuten vinttifani tuossa jo kirjoitti. Ei vinttikoiria syrjitä.
Ihmettelen vain, miksi ottaa joku muu koira kuin vinttikoira, vaikka tämä olisi mahdollista.
Tai ehkei heillä sitten ole ollut mahdollisuutta. Tasan ei käy onnen lahjat.

Äänestä
  • mielestäni on ihanaa, että kaikki eivät tykkää juuri vinttikoirista. Collieita ja shetlanninlammaskoiria näyttää ainakin olevan kaupungit ääriään myöten täynnänsä, että hyvä näin.

    Äänestä

Minulla on ollut Irkkuja ja kyllä niitä on ihailtu ja kunnioitettu aina siellä missä oon ollut.

Äänestä
  • miten kukaan voi haukkua vinttikoiria??
    minusta ne ovat:Ylväitä,ihanan näköisiä,hyvä luonteisia ja mukavaa seuraa.

    Äänestä

  • eli huomasin viestisi ja sen että sulla on irlanninsusikoiria!!kertoisitko niistä, millaisia ne on ym..
    haluaisin tietää niistä, kun saan kohta irliksen pennun!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Bicho- kirjoitti:

Mä en ymmärrä miks Vinttikoiria syrjitään!!

:(:(:( :'(
Se on ihan kamalaa! Ottakaa kantaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu