Heippa!
Haluan olla jo aikaisin liikkeellä, ja kyselenkin jo nyt, että kuinkas moni on hakemassa ensi vuonna yliopistoon opiskelemaan englannin kieltä?
Itse haen Tampereelle (englantilainen filologia) sekä Joensuuhun (englannin kieli&kulttuuri, englannin kieli&kääntäminen) ja tällä viikolla pitäisi pääsykoekirjat tulla. En halua viettää kolmatta välivuotta, joten alan jo vähitellen tutustumaan aineistoon.
Olen valmistunut lukiosta -09.
Haluan olla jo aikaisin liikkeellä, ja kyselenkin jo nyt, että kuinkas moni on hakemassa ensi vuonna yliopistoon opiskelemaan englannin kieltä?
Itse haen Tampereelle (englantilainen filologia) sekä Joensuuhun (englannin kieli&kulttuuri, englannin kieli&kääntäminen) ja tällä viikolla pitäisi pääsykoekirjat tulla. En halua viettää kolmatta välivuotta, joten alan jo vähitellen tutustumaan aineistoon.
Olen valmistunut lukiosta -09.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse hain viime vuonna englantia Tampereella ja pääsinkin lukemaan sitä, mutta valitsin toisen englantipaikan toisesta yliopistosta :)
Tsemppiä paljon! Ei kannata tuijottaa liikaa hakijatilastoja ja kauhukeskusteluja netissä. Kyllä, sinne hakee paljon ihmisiä. Kyllä, koe on työläs. Mutta hyvällä lukemisella on mahdollisuus päästä sisään! Itse ainakin koin, että koska olin lukenut kirjat hyvin, olivat kirjakysymykset kokeessa ihan lasten leikkiä :) Kannattaa prepata myös idiomeja ja vaikeaselkoisten ja raskaiden tekstien lukemista.
Kannattaa myös kuitenkin varautua siihen, että englannin opiskelu yliopistossa voi olla aika erilaista kuin mitä kuvittelisi. Itsellä ainakin on ollut pientä epätoivoa havaittavissa opintojen parissa :D Mutta jos pidät kielitieteestä ja kirjallisuudesta, niin sitten ei ongelmia!
Hain viime vuonna ekaa kertaa enkun kääntämistä Helsinkiin ja silloin jäin varasijalle. Kävin kuitenkin selostusvastaanotolla, ja sieltä sai paljon kullanarvoisia vinkkejä (esim. lue IHAN MITÄ TAHANSA englanniksi, oli se sitten vaikka käyttöohje tai vaikka shampoopurkin kylki).
Helsingin kirjat tuli tietoon 30.11, mutta toinen pääsykoekirja ei ole vielä ilmestynyt. Toinen on onneksi vanha tuttu viime vuodelta, ja olen jo lukenutkin tätä ko. kirjaa puoleen väliin. Kirja tuli luettua niin moneen kertaan jo viime vuonna, että tekstiä on melko helppo kahlata nyt uudestaan.
Viime vuonna Helsingissä ainakin pääsykokeissa oli neljä osiota: molemmista kirjoista monivalinta/kyllä-ei-osio, aineistopohjainen essee perustuen toiseen pk-kirjaan ja sanasto/kielioppimonivalinta. Itsellä essee tuntui menneen hyvin, mutta pisteet kertoivat toista... Kirjojen osiot menivät suht nappiin, mutta cloze-osio olisi voinut mennä paremminkin.
Tänä vuonna olen niiiiiin onnellinen kun minun ei tarvitse tehdä esseetä (tai ei se esseen tekeminen, mutta pistepuoli, kun siinä oli eniten petraamisen varaa :D). Uudistuneessa kokeessa testataan erikseen äidinkielen taito esseellä, josta on saatava VÄH. 15/20. Poikkeuksena äidinkielen yo:ssa menestyneet, joiden ei tarvitse tehdä koetta. Koe todennäköisesti on muutoin samantyylinen kuin viime vuonna: 20pst (saatava väh. 7/20) suomenkielisestä kirjasta, 30pst(väh. 10/30) enkunkielisestä kirjasta ja 30pst (väh. 10/30) kielioppi/sanasto. On vaikea sanoa, tuleeko nuo muut osiot olemaan monivalintaa niin kuin edellisinä vuosina.
Viime vuonna enkun kääntäminen oli yksi vaikeimmista aineista päästä sisään Helsingissä (3% tjsp hakijoista pääsi sisään). Viime vuonna paikka oli jo suht lähellä, joten se luo uskoa päästä sisään. Lisäksi viime vuoden kokemus kokeista ja tieto, että on enemmän aikaa lukea kokeisiin ylipäätään (en ole täysipäiväisessä, stressaavassa työssä) auttavat.
Aion hakea Helsingin yliopistoon lukemaan englantilaista filologiaa. Puntaroin tässä vielä että kannattaisiko hakea johonkin muuhunkin yliopistoon lukemaan samaa vaiko panostaa tuohon pääsykokeeseen. Kun Helsingin yliopisto ei ole yhteydessä muihin yliopistoihin, ja en tiedä pystynkö panostamaan tarpeeksi toiseenkin kokeeseen. Keväällä siis vielä viimeiset yo:t edessä. Oon ajatellut lukea nuo kirjat muutamaan kertaan ja lisäksi jotain enkunkielistä kirjallisuutta tukemaan niistä opittua.
Olen lainannut jo kirjat ja toista hiukan aloittanut, tosi kiinnostavaa minusta ja motivaatio on korkealla :)
Tuota äikän osiota mietin, että millanenkohan se onkaan. En oikein ole varma miten siihen kannattaisi valmistautua?