Eli ohjaus ääntää "narisee" kun kääntää joko laivasti mutkaan oikealle tai jyrkkään! vasemmalle käännettäessä ääntä ei kuulu! Missä vika?
Focuksen ohjaus narisee käännettäessä oikealle!
15
7159
Vastaukset
- Tääh
laivasta mutkaan ja jos kuitenkin kääntelet ja narisee niin pistä vaseliinia!
- mmnbbb
lopettaa se laivassa ajelu, loppuu narinakin.
- juupijaapitrallalaa
mmnbbb kirjoitti:
lopettaa se laivassa ajelu, loppuu narinakin.
Niin?? Eikö saa asiallisia vastauksia? Vittuilua vaan??
- iooiio
Mulla taas monesti klonksahtaa jossain edessä kun käännän oikealle. Tämä ääni kuuluu vain esim. parkkipaikalla pyöritellessä. Mistäköhän se tulee? Juuri katsastinkin auton ilman mitään vikoja.
- Ei laivassa ajelia
koska meni läpi katsastuksessa niin se tuskin on mikään nivel vaan joustinjalan tukilaakeri joka klonksuu
kun taas vetarit lähinnä "rätisee" nosta etupää ylös kahdella tunkilla ja kääntele ohjausta ääriasentoon.
- Focus 06
Sama homma täällä. Viikko sitten alkoi ohjaus "narisemaan" molempiin suuntiin kääntäessä. Joko olet saanut selville mikä vika? Olisko ohjaustehostimen suunnalla jotain häikkää?
- cmaxisti
ei tietoa, mistä johtuu
- Fjordsson
Jarrupalat lasittuneet, saattavat pitää ääntä kun autolla on ajettu jonkin matkaa, ja hiljaisessa nopeudessa alat kääntämään. >Tee muutama tiukka jarrutus ja huomaat, että ylimääräinen ääni poistuu.
Jarrupalojen pintojen karhentaminen / hiominen auttaa asiaan.- rakenne muuttunut
On tämänpäivän jarrupaloissa tyypillistä. Asbestia kun näissä ei nykyään saa enää käyttää.
Jarruja kannattaa käyttää / polkaista kunnolla aina välillä. - Focus 06
rakenne muuttunut kirjoitti:
On tämänpäivän jarrupaloissa tyypillistä. Asbestia kun näissä ei nykyään saa enää käyttää.
Jarruja kannattaa käyttää / polkaista kunnolla aina välillä.Jotenkin en jaksa uskoa että noilla jarrupaloilla olisi mitään tekemistä asian (narinan) kanssa. Ääni tulee jostain etuakselin ja ratin väliseltä vyöhykkeeltä. Vien auton pajalle jossain vaiheessa niin sittenpähän selviää. Vai onko joku jo saanut selville (muualta kuin näiltä keskustelupalstojen arvailuista) että mistä on kyse?
- Kiinnostunut...
Focus 06 kirjoitti:
Jotenkin en jaksa uskoa että noilla jarrupaloilla olisi mitään tekemistä asian (narinan) kanssa. Ääni tulee jostain etuakselin ja ratin väliseltä vyöhykkeeltä. Vien auton pajalle jossain vaiheessa niin sittenpähän selviää. Vai onko joku jo saanut selville (muualta kuin näiltä keskustelupalstojen arvailuista) että mistä on kyse?
Jos asia on korjattu, kerrotko mistä ääni johtui ?
- Fjoord
Kiinnostunut... kirjoitti:
Jos asia on korjattu, kerrotko mistä ääni johtui ?
Jokos tähän on löytynyt vastausta? Oma Foordi (2007) alkoi myös "narisemaan".
Ohjaustehostin? - tehostin-
Fjoord kirjoitti:
Jokos tähän on löytynyt vastausta? Oma Foordi (2007) alkoi myös "narisemaan".
Ohjaustehostin?Ohjausakselin rasvaus auttoi mulla narinaan.
- Farkku 1,6/2000
Ite vaihdoin kyseisen narisevan äänen takia koiranluut, iskarit "yläpään kääntölaakerit" ja aina vaan ääni kuuluu juurikin oikealle käännettäessä. Vika paikantuu polkimien suunnalle. Kun nostaa jarrupoljinta voimakkaasti oikealle päin käännettäessä ääni häviää!!! MYSTINEN MEININKI !!!
- Aku-Pekka
Sama vika rahikaisella. Tosin ei narise vaan ulvaisee. Jarrupalat vai levy huonossa kunnossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962092Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121939Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821049Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734