Miten teidän lappiksenne käyttytyy lenkillä? Onko kauheesti muiden koirien perään, voiko lenkkeilyttää vapaana, kuinka hyvin tottelee eli tulee tarvittaessa luo, vetääkö hihnassa?
hiiohoi
2
391
Vastaukset
- Ridolis
Meiltä löytyy kotoa 10kk suomenlapinkoiranarttupentu Rido, ja hyvin käyttäytyy lenkillä. Kulkee vierellä (siis ihan jalkojen vieressä, ei siis 5m edellä) löysällä narulla, eli ei vedä yhtään (tai ainakin hyvin harvoin nykyään vetää, joskus nuorempana oli innokas kiskomaan). Mutta toki lenkillä se saa joskus luvan myös mennä vapaastikin pitkällä narulla, eli saa käydä puskat ja ojat haistelemassa. Yleisillä paikoilla ollaan välillä menty ilman hihnaa, mutta muuten ei, koska on kiellettyä pitää koiraa vapaana taajamassa. Eikä muutenkaan viitsitä pitää vapaana, koska Ridolla on vielä hieman tapana juosta toisen, esim. vastaantulevan koiran luokse, jos sitä ei ehdi kieltämään/pyytää luokse. Metsässä tosin on eri asia, siellä sitä pidetään aina vapaana.
Rido tulee hyvin luokse, kun kutsuu - joskus sitä ei tarvitse kuin katsoa silmiin, niin se juoksee äkkiä luokse. Joinakin päivinä ja hetkinä tosin Rido käyttäytyy kuurolla tavalla, jos vaikkapa se näkee jotain mielenkiintoista (esim. jos huomaa kaneja tai kissoja, se lähtee niiden perään. Riistan perässä juokseminen onkin suurin ongelma lapinkoirien kanssa).
Meidän koira on kyllä melko kiinnostunut muista koirista. Esim. jos metsässä VAPAANA ollessaan vastaan tulee koira, se lähtee tämän luokse, mutta heti rääkymällä Ridolle se kyllä juoksee takaisin - ja viimeistään silloin, kun kävelee sitä kohti vihaisesti, silloin se tajuaa tehneensä väärin ja välittömästi palaa takaisin (muuten, jos ei tottele, joutuu Rido arestiin). Lenkeillä jos vastaan tulee koira, Rido ei enää reagoi niihin pahemmin (ja muutenkin koitan olla mahdollisimman rauhallinen ja rento, ettei vastaantulevasta koirasta tule iso numero Ridon mielestä). Ennen se murisi tai haukahteli vastaantulevalle, eikä namitkaan oikein innostanut sitä, mutta johan loppui muille huutaminen, kun otettiin rajummat otteet eli kaasupullo käyttöön haukkumisen lopettamiseksi (eli siis heti suhautettiin pullolla, jos alkoi kuulla hiemankin merkkejä murinasta tms.). Nykyään se kyllä palkataan namilla, kun ollaan menty ohi.
Mitä muuta haluat kuulla, voin kertoa lisää. (: - pikkuriikki
pentuni kävelee useimmiten hyvin hihnassa. En anna joka puskaa haistella ja silloin joudun nykäseen hihnaa. Muita koiria kohtaan on alistuva ja ystävällisen kiinnostunut. Menee maahan makaamaan, häntä heiluu ja odottaa, että vastaantuleva koira tulee kohdalle (välimatkaa voi olla 50m!). Pentuni selvästi tykkää olla haisteltavana ja kellahtaa selälleen tai tuo takapuoltaan toisen eteen (narttu kun on..).
Metsässä pidän pentua irti. Ei mene kauas ja tulee kutsuttaessa luokse. Yhteenväliin tuli kutsuttaessa lähelle muttei antanut ottaa kiinni. Harjoittelulla siitä onneks päästiin.
Jos se kuulee jonkin koiran haukkuvan, alkaa helposti mukaan haukku-konserttiin. Muuten ei hauku toisille koirille (paitsi yksille villakoirille, en tiiä miksi.). Siileille haukkuu senkin edestä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867