Seuraako lääkäri jotenkin tämän lääkkeen ostoa? Pystyykö sitä ostamaan niin paljon kuin haluaa? Näkeekö lääkäri halutessaan kuinka paljon lääkettä on apteekista ostettu (kelakorttiahan siellä tulee näyttää?) Thyroxista siis kyse.
Lääkkeistä
-------------
8479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kokonaan kela-korvattava niin apteekista saa vain kolmen kuukauden annoksen kerrallaan.
Tiedustelin lääkäriltäni, voisinko minä saada lääkkeeni ilmaiseksi, niin kuin olin netistä lukenut. Vaikka lääke on halpa, niin vuosikymmenien aikana hintaa kertyy melkoisesti. Tämä työpaikkalääkäri sanoi, että täytän kriteerit, mutta että hän perisi minulta 50-100 euroa Kelan edellyttämästä todistuksesta. Mielestäni hinta on tosi kova. Kuulisin mielelläni muiden kokemuksista siitä, millaista hintaa olette todistuksesta maksaneet ja mistä olette todistuksenne saaneet.
Minua ottaa päähän kun lääkäri ei kirjoita kuin 5 kk preseptin eli 200 kpl ja päiväannos on joka toinen yksi ja joka toinen 1½ tablettia. Jatkuvaan vuodessa joudun juoksuttamaan preseptin uusittavaksi. Ja olen jo vuosia syönnyt lääkettä.
saisit lääkkeet ilmaiseksi apteekista vaikka saisit lääkärintodistuksen?
pääse mistään apteekin tietoihin eli ei näe oletko ostanut vai ei. Ja miksi pitäisi ostaa kilpirauhaslääkettä yli kolmen kuukauden annos? Ja lääkkeen nimi taitaa olla Thyroxin.
Aa, ok kiitoksia.
Entä jos ostaa sen 3 kk:n annoksen pystyykö heti sen jälkeen ostamaan esim. jostain toisesta apteekista lisää vai katsovatko ne apteekissa milloin viimeksi sitä on ostettu?
katsovat reseptistä. KELA-korttia ei tarvitse näyttää kuin siinä tapauksessa että haluaa lääkekorvauksen.
Eihän sitä muutoin tarvita apteekissa. KELA-korvausta ei saa kerralla kuin 3 kk lääkesatsiin, sen sijaan ostaa voi niin paljon kuin reseptiin on kirjoitettu, esim. itselläni kirjoitettu vuoden lääkkeet, joita toki en ota kerralla ulos. Vaikka Thyroxin onkin lähes ilmainen lääke ilman korvaustakin, niin toki otan korvauksen, eli otan ulos vain 3 kk kerrallaan
(Ei kannata yrittää laihduttaa sen Thyroxinin avulla, siitä kait tässä on nyt kyse, ainakin kyselystä saa sellaisen kuvan.....voi käydä huonosti.)
Ei Thyroxin ole kellekään ilmainen. Toki on olemassa lääkkeille AE- ja YE-korvaukset, ilmaiseksi niitä ei kukaan saa.
B-lausunto KELA:n, sen jälkeen erityiskorvattavuus myönnetään. Tuo 50 euroahan on alhainen summa todistuksesta. Muistaakseni maksoin markka-aikana todistuksesta 400-500 mk. Hinnan sain vakuutuksestani takaisin.
Sain keväällä yksityislääkäriltä todistuksen maksoi 20 euroa ja sain uuden kela-kortin jossa on merkintä erityiskorvattavuudesta. Kolmen kuukauden (400 kpl:tta, 3 ja puoli lasten tapua) maksaa 3 euroa. Nyt on aika tarkkaa koska saa uuden 3 kk:n satsin kun on kela-korvattava. Puolitukset tahtoo välillä epäonnistua ja lääkkeitä menee hukkaan mutta ainakin vielä olen pärjännyt. Kelalle voi kuulemma huomattaa että lääkkeiden puolittaminen on epäonnistunut ja ilmeisesti voi saada vähän ennemminkin. Thyroxiania olen käyttänyt nyt jo kohta kolme vuotta.