Täysin aliarvostettu maa :(

Sakke jäkiksestä

Rakastan Vietnamia, ja vietnamilaisia (heh, no toisaalta, perustin perheen kyseisen maan kansalaisen kanssa jo vuosia sitten). Joka tapauksessa, mielestäni Vietnam on moniin muihin Aasian maihin verrattuna kovin aliarvostettu matkailukohde suomalaisten näkövinkkelistä. Suosittelenkin aina kun on mahdollisuus puhua jonkun Thaimaa-matkaajan kanssa, että kävisi ensikerralla Vietnamissa, eikä sadatta kertaa taas siellä Pattajalla vetämässä perseitä (ja/tai perseisiin, tiedä häntä). Monet näyttävät päällipuolin kiinnostuneilta, mutta eivät käytännössä olekaan. Sydämmeni on Vietnamissa, tuossa punalippujen liehuvassa maassa, josta tulee maailman paras ruoka, ihanimmat ihmiset ja ihmisarvoa kunnioittavat perinteet, aivan päinvastoin kuin täällä synkässä Suomessa. Olenko maanpetturi? En ole, olen avartanut näkemyksiäni matkustamalla! (muuallakin kuin Pattiksella).

4

1241

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muineen

      Olen samaa mieltä kanssasi. olen käynyt kaksi kertaa Thaimaassa ja kerran aikaisemmin Vietnamissa, nyt lähdemme Vietnamiin uudelleen talvella.
      Minulle jäi Phuketista sellainen olo, että siellä ei ole oikeastaan mitään näkemistä, no snorkalailureissu oli kyllä kokemisen arvoinen, muuten kuin olisi tosiaan Kanarialla ollut.
      Saigon on aivan upea kaupunki, pidin siitä monta kertaa enemmän kuin Bangkokista. Bangkok on niin saateinen kaupunki, missä ei edes aurinko paista ja autoja aivan liikaa.
      Minusta Vietnamissa on ihanaa kulkea riisihattujen seassa ja katsella sitä mieletöntä mopojen määrää ja seurata vietnamilaisten touhuja. Saigonissa riittää nähtävää ja koettavaa. Menemme Phan Thiettinn ja toivottavasti saan kokea tämän kaiken ihanan hulluuden uudelleen ja myös siellä.

      • Neiti näpsä

        Olen käynyt Thaimaassa viisi kertaa ja Vietnamissa kaksi. Molemmissa paikoissa on puolensa. Silti mieli halajaa Vietnamiin, vaikkapa pieneen kahvilaan Saigonin keskustaan, juomaan ihanaa Vietnamilasta kahvia ja syömään pannukakkua!

        Sinne kannattaa aina matkustaa!


      • Ihana ihana maa
        Neiti näpsä kirjoitti:

        Olen käynyt Thaimaassa viisi kertaa ja Vietnamissa kaksi. Molemmissa paikoissa on puolensa. Silti mieli halajaa Vietnamiin, vaikkapa pieneen kahvilaan Saigonin keskustaan, juomaan ihanaa Vietnamilasta kahvia ja syömään pannukakkua!

        Sinne kannattaa aina matkustaa!

        Nimimerkeille muineen ja Neiti näpsä, että vinkkinä Vietnam on iso maa, ja siellä on muutakin kuin miljoonakaupunki Saigon. Siis tunnutte kovin HCMCityä hehkuttavan, tiedä sitten oletteko muihin alueisiin tutustuneet. Suosittelen keskiosien rannikko/rantakaupunkeja (Hue, OMG!) ja pohjoista, Hanoi ja Halong Baytä...


    • Olet oikeassa Vietnamin suhteen.
      Vietnamia ja Thaimaata ei kyllä pitäisi vertailla toisiinsa.
      En tunne Vietnamia kuin aivan pintapuolisesti, mutta erityisesti pidän hotellihenkilökunnan
      palveluhalukkuudesta, joka ei kuitenkaan ole nöyristelevää. Ystävällisyys ja huomaavaisuus
      lyövät joka hetki vastaavan Thaimaalaisen hotelli kategorian. Toki Thaimaastakin superpalvelua
      löytyy, mutta harvallapa meistä on varaa tuollaiseen 5:n tähden luksukseen.
      Erikoisinpana kokemuksena pidän, varsinkin Saigonissa, katujen ylitystä jalankulkijana.
      Se täytyy kyllä jokaisen itse kokea. Hyvää lomaa kaikille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      49
      1278
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      15
      1008
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      658
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      427
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      419
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    Aihe