Tämä pipopäinen tyyppi ei ole ampunut yhtään ihmistä kohti.....ja mellakka menossa. Suurin syy tähän meteliin on, että kusettanut poliisia 6-0 aina Iisalmesta lähtien. On harvinaisen kovakuntoinen tyyppi, ei mikää kaljapöhö tai pullamössöpullero. Tuollaisia miehiä oli aikoinaan kaukopartioissa tuhoamassa vihollisen selustan kohteita!!
OUTO IHMISJAHTI
SISSIKESSU
301870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
kannattaisi odottaa että hän ensin ampuu jonkun ja sitten vasta pohtia että viitsiskö tässä lähteä kaveria jahtaamaan...
Suomalainen poliisi on koulutettu jahtaamaan mopotyttojä.
Niinpä niin kyllä pitää ottaa mopotytöt ja mopopojat kiinni kun ajelevat todella kovaa ja röyhkeästi kainuunkin alueella,kyllä kaikki rikolliset pitää kiinni ottaa tavalla tai toisella,kaahailijat, viinan myyjät huumemyyjät,puukkojunkkarit,salametsästäjät,ihmisten ampujat,ym. rikkolliset heille myös erittäin kovat tuomiot ja heti
ainakaan humalassa ole niinkuin ne muut metsissä ammuskelijat. Ja täyspakkaus selässä!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010100512464521_uu.shtml
täsmäohjuksineen?
Ja entäpäs Heron TP ? Nythän tällekin miljoonainvestoinnille olisi oiva testauskohde....
aivan kuin metsäpalon sammuttamista aikoinaan... vaikka itse istuu, niin päivärahat ja ylityökorvaukset juoksee... vanha totuus.
aina varautua ohjeistuksen mukaan. Jos jotain vakavampaa tapahtuisi, sitten kysyttäisiin, miksi poliisi ei tehnyt mitään.
omistajia.
Eikö koirat pysy jäljellä vai eikö niitä haluta käyttää? Mikä mättää? Hintoihinsa tulee yhden jätkän jahtaaminen.
Juttu taitaa olla sittenkin lavastettu jotain tv-poliisisarjaa varten?
Kontiomäes... ei vissiin mut murkinamies hehheh jatkaa vaellustaan... kohti tuntureita. Lähen aamulla karhujahtiin ni paistelen murkinamiehen kans sit vaikka makkarat jos satun näkemään.
ettei serkkupojat oo tota viel löytäneet, ne helvetin hyviä mettämiehii, kaiken maailman tieto ja vehkeet...
luulis olevan helppoo ; )
Outo ihmisjahti tosiaan! Mutta kun toistaiseksi lähes viattoman pojan niskaan hengittää suurin piirtein puolet Pohjois-Suomen poliiseista koirineen ja panssariajoneuvoineen niin siinä paineessa saattaa sortua johonkin epätoivoiseen tekoon. No, toivottovasti ei tee mitään itselleen - eikä muillekaan.
ennen vankilareissua, siis suojaan pakkaselta talveksi. Jotkut tekevät näin, kuulemma.
Pari autoa varastanut, muutamiin mökkeihin murtautunut ja yhden auton ampui paskaksi. Lähes viatonko? Ookko tosissas?
Kyllähän tässä taitaa olla päällimmäisenä väen vängällä lietsottu asehysteria. Kun sanotaan "mies ampui" monet ihmiset kytkevät aivonsa irti.
Toki Sonkajärven tapauksessa on huolestuttavaa se, että ampui järjettömästi 1. varastamaansa pakoautoa, joka kelvoton meni suistumaan ojaan. Se viittaa arvaamattomuuteen.
Kokonaisuudessa on nyt kuitenkin ainakin pari muttaa.
Ensinnäkin: mitenkähän luotettavaa tietoa on, jotta Kajaani-Paltamo -tyyppi olisi sama kuin Sonkajärven ammuskelija?
Toiseksi: missäs se haulikko on näissä Kajaanissa kahdessa eri paikassa kahtena eri vuorokauden aikana otetuissa valvontakamerakuvissa?
Sanos muuta meki nähtiin semmoinen ukko kontiomäen tiellä joka tuli vastaan ja tervehti ,oisko ollu sama mies jonka se Ismo Heiskanen näki.Ois varmaan pitäny soittaa kainuunsanomiin et täällä se on ,niin oisivat jutun tehneet.Oishan meistä vanhuksista saanu hyvät kuvat vielä,kainuunsanomathan uskoo kun soittaa vaan ja sanoo mitä lystää.
joku tuntematon tuolleen tuntemattomia tervehtii, niin kyllä kannatttaa soittaa heti 112:een... kyseessä varmasti joku kiireellistä hoitoa vaativa tyyppi
No sitten taitas olla hätäkeskus puheluista tukossa.
Joo-o kyllähän se jamppa varmasti kävi kaupassa haulikko kädessä. On sillä sen verran kova itsetunto, että ei tartte tussari kädessä koko ajan kulkea pitkin kyliä. Toisin kun hirvimiehet, jotka nukkuukin kiväärinpiippu ahterissa. Eli ei kannata samaan metsään tunkea tuon sissin kans, saattaa jäädä toiseksi. Pysytelkää ihmiset vaan kotipihassa ja ostakaa ne puolukat torilta.
Itä-armeijja koulutus,ei turha "poika",jäitä hattuun sissikessut sun muut,nykyään yksi venäläinen vastaa 50 Suomalaista "hyvinkoulutettua" poliisia. Jotka myöskin ovat suomen armeijan käyneet. Poijalla kartat,la-puhelimet,"tärpätit" kengänpohjissa,vaihtovaatteita,tulentekovälineet sun muut hilipetöörit.Toivon etä häntä ei koskaan suataesi kiinni,saesi nuo kissalanpoijjat kaevaa persettä sammaan malliin ku enneki ja mahtaesi vähä vituttaa,sitä ollaan nii polleeta jos ruukattaan tavalliselle pulllijaeselle sakkolappu kouraa ja vittuilun kera.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010100712478351_uu.shtml
Joko dosentti tai desantti. Käyttäytyminen on lähempänä desanttia- pönäkästä dosentista ei ole juoksemaan poliisia pakoon. Joku dementoitunut sotaherra määrännyt Sorokasta koneellisen ukkoja
tuhoamaan Tenetin ja Petäisenniskan siltaa, kun sai päähänsä että homma jäi jatkosodassa kesken.
Yksi harhauttaa poliiseja ja loput 10 hääräävät kaikessa rauhassa. Naamioituneet hirviporukaksi.
Mikä lie venään Rambo...vaan 5-0 tuntuu Poliiseja juoksuttavan metsässä...
Onkos tää jo nähty täällä? http://media.riemurasia.net/hylatyt/1251000.jpg :DDD
Niinhän se tuo Rambokin pakeni poliiseja/koirapartioita samalla lailla. :))
Rambohan oli muuten raumalaista sukua...Ram-bo...näin ne kirjasi amerikoissa laivoilla tulleita kirkon kirjoihin
Hyvin vahvasti näyttää siltä,että kyseessä olikin näiden suomen poliisien "Swat-joukkojen" harjoitus tulevien terrori-iskujen varalta.Tottakai lehdistö masinoitiin mukaan ja tarkoitus on saada lisää rahaa erikoisyksiköitten valmiuteen.Ja kansakuntahan reagoi heti sanomalla "Yes".Aivopesustahan tässä on kyse.Tulee mieleen lähinnä takavuosina muotiasiana ollut prätkäjengien mollaaminen sanomalla,että "tässäpä ihmiskunnan pahin uhka".
Jormuan mettämiehet oo yhtä ukkoo löytänyt, kun muuten kaikkee "metästävät siellä ?
kirjat on hämäystä näin minäkin tekisin.
Jampalla on ystäviä Kainuussa kun kerta Iisalmesta päin tulee.
Ihan varmaan on palkka-murhaaja.Sanotaan et,verikostoa haetaan.
Voisin veikata jot yks Kajaanilainen suku jotka on 19-30v.katkeria naisia(narsistisia) on tään takana....elävät jossain haave maailmassa ja kattovat Sopraano-sarjasta idiksiä miten tuhota niin sanotut viholliset.
siel saartorenkaan sisällä?? kait se jo turvallista oli, poliisi setiä ympäri ämpäri ,,,
hohoijaa, siinä ei paljon vanha ukko eikä muori paina ; )
oli muuten saartorengas kodintukun pihalla eilen kun sikapartio oli parkkipaikalla eksyksissä ja ajeli rinkiä. välillä kävivät sisällä pelaamassa hedelmäpeliä. näin omin silmin ja nauramaanhan siinä kohalla piti ruveta.
tässähän se lyhyesti ja ytimekkäästi. ei kajaanin eikä oulun sika poliisit saa häntä ominavuin kiinni koskaan.
http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=75342&c=5