Kirppari löytö 12 eurolla

Minoltan Minoltina S..onko kellään kokemusta ko. kamerasta, kuin uusi, latasin jo filmin sisään, tuntuu valokuvaukselta digiräpsimisen rinnalla..tietääkseni -60 luvun kamera.
61432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

joo, enpä olisi ottanut ilmaiseksikaan kun olen jo aikuinen enkä leiki tuollaisilla,

meikäpäin saa kympin laatikossa jo useita ja täysin toimivia,
viimeksikin oli 2 videokameraa ja useita järkkäreitä ja minikameroita, yms, rojua,

ostin "laatikon",
tarkemmin, maksoin 10 € ja otin pari jalustamutteria ja pienen jalustimen jossa kolmijalka ja ruuvi jolla saa pöydänreunaan, oli mustaa bakeliittia.

kamerat jätin

Äänestä

Filmi on yhä ylivoimaista monessa suhteessa digiin verrattuna! Itse kuvaan säännöllisesti myös diafilmille.

Minolta on laatumerkki. Mikä objektiivi tuli mukana? Sony ei vieläkään valmista kaikkia, joten Sonylla kuvaavat joutuvat hakemaan vanhoja Minoltan laseja.

En ole pikään aikaan ratsastanut, joten jalustimille minulla ei ole käyttöä. Hieno harrastus sekin.

Äänestä
  • kehitysnesteet on myrkyllisiä ja haisee pahalle! inhottava läträtä niitten kanssa ja huiskia pölyjä pois negatiiveista, tapella filmipurkien ja suurennuskoneen kanssa, ja kompastella pimiössä.

    Äänestä

  • 75765675767567878765 kirjoitti:

    kehitysnesteet on myrkyllisiä ja haisee pahalle! inhottava läträtä niitten kanssa ja huiskia pölyjä pois negatiiveista, tapella filmipurkien ja suurennuskoneen kanssa, ja kompastella pimiössä.

    Mitäs olet tuollainen sokea köntys. :) Hihii.

    Äänestä

  • Näkevä agrobaatti kirjoitti:

    Mitäs olet tuollainen sokea köntys. :) Hihii.

    kyllä digikuvaus on niin siistiä ja vaivatonta verrattuna siihen kemikaali-Ali hommaan.

    Äänestä

Jos kamera on tosiaan täysin toimiva niin halvalla sait. Nykyään mittaetsinkamerat alkaa olla haluttua tavaraa. Ja mitä filmikameroihin tulee, digeistä ei ole niiden haastajaksi vielä muutamaan kymmeneen vuoteen. Filmikamerat on kehittyneet reilun sadan vuoden historiansa aikana huippuunsa, digit on vasta prototyyppiasteella siihen verrattuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rokkor kirjoitti:

Minoltan Minoltina S..onko kellään kokemusta ko. kamerasta, kuin uusi, latasin jo filmin sisään, tuntuu valokuvaukselta digiräpsimisen rinnalla..tietääkseni -60 luvun kamera.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu