Olisiko kellään hyviä vinkkejä halloweeniksi? esim. jotain leikkejä pienemmälle porukalle, hyviä kauhuleffoja tai -tarinoita... kaikki ideat ovat tervetulleita!! :))
Halloween!!!
6
486
Vastaukset
- sarppu97
Mun mielestä parasta halloweenjuhlissa on parasta kunnon kauhuluola! Teet esimerkiksi kylpyhuoneeseen jonkun radan jossa vois olla vaikka pelottava musa, kumi ötököita ja joku vaikka säikyttelemässä, sit siel vois olla myös joitain pisteitä joissa pitäis tunkee johonki ällön tuntuseen tai näköiseen juttuun. Ja tietystti siellä pitäis olla aika pimeetä. Niissä pisteissä sit vois olla vaikkapa silmämunia (minitomaatteja), matoja (spagettia) tai jotain muuta vastaavaa.
Siellä vois kertoa myös kummitustarinoita ja sit jotain aiheeseenliittyviä leikkejä. - sarppu97
Leikkejä: Hämähäkin piilotus:
Jokainen vuorollaan piilottaa hämähäkin jonnekin taloon ja kertoo muille millä korkeudella se on esim. kala (alhaalla) ihminen (lantio-kaulan korkeus) lintu (korkealla) ja muut sitten yrittävät etsiä sitä ja se joka löytää, saa piilottaa seuraavaksi.
Pääsenkö kanssasi manalaan: Sama kuyin vettä kengässä mutta kysyessä käytetään manalaa, joka tarkoittaa helvettiä.
Kuka saa kynän ensimmäisenä lasipulloon: Varaa 2 samanlaista tyhjää lasipulloa joka pysyy pystyssä, eikä kellahda pienestä ilmavirrasta. Sitten leikkaa 2 pitkää langan pätkää ja solmi niihin molempiin kiinni yksi kynä. Sitten jaa vieraat kahteen joukkueeseen. kummastakin joukkueesta tulee vuorollaan yksi henkilö suoritusvuoroon. Suorittajat solmivat langan vyötärönsä ympärille niin ett langan pää (jossa on kynä) roikkuu pitkänä. Sitten joku antaa merkin jolloin kummankin joukkueen suorittaja yrittää saada kynän pulloon ilman , etää käyttää apunaan käsiä. Se joukkue saa pisteen jonka suorittaja saa kynän osumaan ensimmäisenä pulloon. Se joukkue voittaa joka kerää eniten pisteitä.
Halloween aiheinen tietovisa: Hae vaikkapa netistä tietoa halloweenistä ja kerää sitten niistä kysymyksiä joihin vieraat yrittävät vastata oikein. Tästä voittaja voisi saada vaikka pienen palkinnon.- sarppu97
Liima tai teippaa pulloon kiinni kummituksia tai lepakoita tai kurpitsoja niin se luo enemmän halloween tunnelmaa.
- Anonym_
pistin jo toiseen keskusteluun, että kynttilöillä valaistu vessa, jonka peilissä lukee "Iwas Here" horjuvalla käsialalla, punaisella vesivärillä maalattuna.
Sitten isommalla budjetilla mustaa ja vvalkoista tylliä viriteltynä sinne sun tänne kattoon ja seinille - Vinkkkejä
Musiikkia on aina oltava Halloween bileissä ! ;) Kunnon halloween musiikkia tässä:
This is halloween
Scary Sounds of Hallomeen part 1
Scary Halloween Music
Halloween songs
...jne :) Noi kun kirjotat youtubeen nii siellä on monia muitaki halloween aiheisia musiikkeja :) !
Ja jos oikein tanssi bileet meinaat pitää, nii kannattaa kirjottaa youtubeen :
New Electro & House 2012 Dance Mix
Sieltä tulee sitten muitakin tuon tyylisiä biisejä :)
Ohjelmaks tässä ois pari:
Omenat vedessä
Ihan perus kilpailu, jossa yritetään ottaa suulla omenoita vesi ämpäristä tai vadista ym. Nopein voittaa. Käsiä EI saa käyttää !
Jauhot
Melkein niinkuin tuo omena juttu, mutta tälläkertaa yritetään saada esim. karkkia jauhojen seasta ! ;) Jos on ensin tehnyt tuon omena kilpailun ja sen jälkeen tunkee naaman jauhoihin, saa loistavan taikinanaaman ! :D
Paras asu-kilpailu
Ihan perus, joillain jokavuotinen kilpailu :)
Pelkokerroin
Lähes samanlainen kuin telkkarista tuleva ohjelma, mutta ppaljon helpompi ! :D eli on yksi pitäjä joka keksii tehtävät :)
Lomboa
Kaikki tietää...:D
Siinä pari, toivottavasti auttaa ! :)
Sitten toki vielä kauhuratoja on kiva tehdä, kun vielä keksii jonkun kivan tarinan siihen rinnalle !:)- Vinkkkejä
siis limboa ** :D sori kirjotusvirheet !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja4683614Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan242158Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1391997- 1081597
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481470Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta361274Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa661236En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm841225Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631176Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar2091000