Megane-04 ilmastointi on alkanut ulista ja jostain tullut "silikoni" palloja kuskin jalkatilaan.
osaako joku sanoa mikä moiset ilmiöt aiheuttaa, jostain olen lukenut että oireet liittyis jotenkin ilmastoinnin-kuivaimeen?
ilmastoinnin ulina
2
523
Vastaukset
- *SiliKoni
Liittyy ilmastointi kuivaimeen siten, että sisäilma on ollut liian kuivaa ja vaimosi silikoni tissit ovat alkaneet purkautua. Nestemäinen silikoni kuivuu kuivassa sisäilmassa ja murustuu tippuen jalkatilaan.
- MJ
Minulla on 04 Scenic ja sen ilmastointi alkoi viime vuonna ulista. Itse kuvasin ääntä sanalla "jurnuttaa", Jurnutus alkoi aina kun AC oli päällä. Kesän aikana ilmastoinnin teho heikkeni ja jo kuukauden päästä se oli aika olematon. Sitten loppukesästä ulina loppui. Mutta niin loppui ilmastointikin ja huomasin että AC ei oikeasti mene edes päälle vaikka AC merkki palaa. Tuli talvi ja asia jäi.
Tänä kesänä vein Scenun Biliaan ja ne totesivat heti että kennon yhde on revennyt ja kylmänesteet poissa. Se jurina kuulemma tulee siitä kun kompressori yrittää väkisin kehittää painetta mutta nestettä puuttuu. Lopulta automatiikka estää kompressorin kytkeytymisen, jottei se rikkoonnu kuivakäynnissä. Kylmänesteen mukana kulkee nimittäin myös kompuran voiteluaine. Kenno, kuivain ja putki uusittiin, nesteet täytettiin ja taas toimii. - Vie autosi tarkastettavaksi merkkihuoltoon, huoltoaseman täyttötyö ei auta mitään sillä kylmäneste vuotaa saman tien ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1774161"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?822701Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1262193Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p722159- 192011
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.181916Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251763- 821747
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201743Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121547