Isäpuoli vihaa minua

vihattu93

Äitini meni naimisiin nykyisen miehensä kanssa 8 vuotta sitten, ja he ovat saaneet sen jälkeen lapsia. Isäpuoli vaikuttaa suhtautuvan minuun kuin loiseen, joka elää siivellä hänen uuden perheensä kiusana. Hän käyttäytyy yleensä aivan asiallisesti minua kohtaan äitini ollessa paikalla, mutta kun olemme kahdestaan, hän valittaa minulle koko ajan ja käskee muuttamaan pois.

Ymmärrän kyllä jos hän ei halua kohdella minua kuin omia lapsiaan. En kuitenkaan voi muuttaakaan mihinkään, koska olen 17v ja en opiskelun takia voi tehdä kokopäivätyötä. En ole vaatinut isäpuoltani välittämään minusta, ja yritän olla mahdollisimman vähän hänen kanssaan tekemisissä. Olemme siis asuneet saman katon alla 8 vuotta, ja tilanne on ollut koko ajan sama.

11

1019

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elmo100

      Onpa ikävä kuulla tuollaista.
      Oletko koskaan puhunut asiasta äitisi kanssa ?
      Sinä kuulut perheeseen, siinä kuin kuka tahansa muu sen perheen jäsen, ja äitisi miehen pitää kohdella
      sinua kunnioittavasti ja asiallisesti.
      Mielestäni sinun kannattaisi puhua asiasta äitisi kanssa, jos et ole jo puhunut, äitisi tehtävä on sitten puhua asiasta miehesi kanssa, ja lopulta voisitte puhua asiasta myös kolmisin. Kuitenkaan äitisi läsnäolo on minusta silloinkin tärkeä, vaikka oletkin jo aikuisuuden kynnyksellä.
      Koita selvittää asiaa vaikka se tuntuisi raskaalta, Tsemppiä.

      • Anonyymi

        Ei vieraannuttaja äidin kanssa voi keskustella - lapsella on oma isä kin..


    • huukkijoo

      Oletko rauhallisesti ehdottanut asiasta keskustalua äitisi miehen kanssa? Voisit kertoa sekä äidillesi että isäpuolellesi, että mitä tunnet, koet ja ajattelet. Minkälaista kohtelua odotat, ja mitä vastavuoroisesti olet valmis tarjoamaan. Tuollaisessa vihan ilmapiirissä ei ole sinun tai isäpuolesikaan hyvä elää. Ehkä voisitte vaikka oppia pitämään toisistanne, jos puhuisitte ja tutustuisitte? Oletteko koskaan tehneet mitään yhdessä?

      Minulla on vasta pieni poika, jota kohtaan uuden puolisoni oli aluksi vaikea tuntea mitään hyvää, koska näki pojassa vain exäni. Puhuimme asiasta avoimesti, vaikka minuun äitinä asia sattui ja lujaa. Nyt on kulunut kaksi vuotta, ja tilanne on täysin toinen. Kannatti puhua! Mieheni ja poikani välittävät toisistaan, juuri sellaisina kuin ovat. Varmasti mieheni rakastaa enemmän omia lapsiaan, mutta ei koskaan anna lapseni sitä nähdä tai kokea, vaan kohtelee kaikkia tasapuolisesti, ja minä teen samoin. Vaikka oma on aina oma... Se tunne pysyy kuitenkin vain sydämessä. Lapsille sanomme aina, että ovat kaikki yhtä tärkeitä.

    • Vihattu93

      En ole erityisemmin puhunut tästä äitini kanssa. Joskus olen sanonut jotain ohimennen, mutta hän sanoo minun "kapinoivan" uutta isähahmoa vastaan. Isäpuolen kanssa en ole uskaltanut edes yrittää keskustella, koska hän saa aina hirveät raivarit ja menee valittamaan äidilleni, jos ystävällisestikin sanon hänelle mitä tahansa negatiivista.

      • elmo100

        Minusta homma ei pidäkkään mennä niin, että puhuisit isäpuolellesi suoraan, vaan nimenomaan äidillesi.
        Sano äidillesi, että sinä haluat puhua hänen kanssaan kaksin, menkää vaikka huoneeseesi tai jos ei kaksin puhuminen onnistu kotona, lähtekää vaikka lenkille. Muista puhua rauhallisesti, kerro tunteistaisi avoimesti, kerro kuinka pitkään olet tuntenut niin kuin tunnet. Se on sitten äitisi asia keskustella isäsi kanssa asiasta. Jos haluatte voitte sen jälkeen keskustella vielä kolmisin, mutta mitään raivoamista sun ei tarvitse isäpuoleltasi hyväksyä, jos hän rupeaa raivoamaan, kävele tilanteesta pois. Sen jälkeen asian hoitaminen on jälleen sun äidin vastuulla. Sinä olet kuitenkin äitisi lapsi, ja äidilläsi on voimakas tunneside tuohon mieheen.
        Viikonloppu on edessä, varaa siitä jo nyt äidiltäsi aikaa. Puhu asia pois mieltä painamasta, uskon että äitisi osaa hoitaa asiaa siitä eteenpäin. Tai voithan keskustelun pohjaksi vaikka näyttää äidillesi tämän viestiketjun. Tsemppiä !


      • wilma60

        Olen Elmon kanssa samaa mieltä. Keskustelu äidin kanssa on nyt ensimmäinen tässä tilanteessa ja ehkä sen jälkeen keskustelu kolmestaan. Äitisi voisi ensin jutella asiasta isäpuolesi kanssa ja sitten kun hän on hetken asiaa sulatellut niin rauhallinen keskustelu kolmestaan. Kun asutaan uusperheessä niin kyllä siellä jokainen on tasa-arvoinen perheenjäsen eikä saa tuntea olevansa loinen.

        En tiedä miten yleistä on että kun mies saa ns. omia lapsia niin se vaimon lapsi jää syrjään. Lähipiirissäni on juuri tällainen tapaus. Kun pari seurusteli niin lapsi oli tosi tärkeä ja mies osteli lahjoja yhtenään. Mutta kun omia lapsia rupesi syntymään tiheään tahtiin niin kyllä tämä esikoinen jäi syrjään. Äidillä oli varmaan kiire monen pienen lapsen kanssa eikä hän esikoistaan juuri edes huomannut. PIeni, hiljainen ja huomaaton lapsi oli varmaan molemmille vanhemmille mieleen.

        Toivon että pääset äitisi kanssa keskustelemaan ihan rauhassa ja keskustelu toisi myönteisiä tuloksia.


    • Anonyymi

      Minun lapsenlapsi elää tuommoisessa tilanteessa:( Sydän särkyy. Esim karkkeja,jotka isäpuoli ostaa,ei tämä lapsenlapseni saa. Hänen sisarpuolet mussuttaa niitä. Ja hyvin tyly ja kylmä ilmapiiri siellä kotona on.

      • Anonyymi

        Voisiko tämä lapsenlapsesi muuttaa isälleen asumaan, tai teille.


    • Anonyymi

      Muuta isällesi asumaan..

      • Anonyymi

        Se on jo aikuinen ihminen,27v , aloituksesta aikaa 11 vuotta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on jo aikuinen ihminen,27v , aloituksesta aikaa 11 vuotta.

        Ei se muuta lapsen vieraannuttamista mihinkään.. Sairaat äidit ja "lastensuojelun" viranomaiset vastuuseen!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe