Osaako kukaan arvailla tai tietääkö missä vika. Lämpömittari tippuu joskus nollille ajon aikana. Saattaa palata normaalinäyttöön hetken päästä. Onko anturivika ja kuinka helppo paikantaa? On tehnyt tämän nyt muutaman kerran. Viimeksi herjasi jo liian kuumalla jäähdytysnesteellä, vaikka kone oli vielä kylmä.
406 LÄMPÖMITTARI
temppuilee
3881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tere!
Kattopas alla olevasta osoitteesta varsinkin 'Pekoistin' loistavat ohjeet, mulla ainakin korjaantui muiden mittarien oikkuilu tuolla rempalla - tosin lämpömittari ei oireillut.
http://peugeot-foorumi.com/index.php?topic=4625.0
lämpöanturi rikki? Omassani oli samoja oireita ja käynti oli huonoa kun kuulemma antoi vääriä käskyjä polttoaineensyöttöön. Näytölle tuli joku fuel fault tai jotain. Huollossa vaihtoivat eikä tuo kallis ollut.
Termostaattivikoja riittää, tyyppivika muttei kovin kallis korjata. Eräissä tapauksissa on esiintynyt moottorivaurioita, moottorin ylikuumenemisia. Takaisinkutsuhan oli 2006, jos et sinne vienyt niin voi voi. 406 laatuhan on sitä ja tätä, mut hinta halpa varsinkin käytetyillä. Itse en ostaisi.