saako kanille antaa havupuun oksia??? Jos ei nii miksi.
havupuun oksat
9
7383
Vastaukset
- manniiis_
• haapaa, pajua, koivua ja talvella kuusen oksia kannattaa vain antaa.
• älä anna havupuun oksia, eivät ne ole niin hyvän makuisia tai terveellisiä kuin nuo ylhäällä mainitut !
• oksat pitävät kanin hampaat terveinä eli kannattaa antaa esim. kuivattuja oksia talvella kaneille, se vasta onkin herkkua ;)- puunoksa
omenapuun oksiakin saa antaa. kaikkien havupuiden oksat eivät ole kanille terveellisiä, joten kannattaa pysytellä vain kuusen oksissa.
esimerkki miksei kaneille kannata antaa minkä tahansa puun oksia: teppo lähti sienimetsään ja poimi kaikkia sieniä mitä eteen sattui tulemaan.. hän valmisti sienet ja söi ne. samana iltana tepolla oli jo paha olo ja hän houraili. paha olo ja hourailu johtuivat myrkyllisistä sienistä esim. kärpässienistä.
- tania78
Havupuu on aika ärtsyä kanin vatsalle... ( siis myös kuusi)
No kokeile itse maistaa : Kuusi vai makea koivunoksa ?
Havupuut sisältävät pihkaa, joka sekoittaa herkän mahan.
Liian usein Joulun aikaan saa lukea kuinka kani on maistanut kuusta ja joutunut taivaaseen...- manniiis_
-onko oikeesti kuusen oksiin kuollut kani ?
-se on ihan yleinen juttu että talvella annetaan kuusenoksia, syöväthän luonnon jänikset niitä (no on silti eri asia kuin lemmikkikani) ! :D
-mutta kaniyhdistyksen sivuilla lukee myös että saa antaa kuusen oksia talvella, kaneilleni en ole silti antanut kuusen oksia mutta olen lukenut niin.
-itse annan kaneille talvella joskus kuivattuja koivunoksia/lehtiä ja kesällä myös koivunoksia tai pajunoksia. - JD3
manniiis_ kirjoitti:
-onko oikeesti kuusen oksiin kuollut kani ?
-se on ihan yleinen juttu että talvella annetaan kuusenoksia, syöväthän luonnon jänikset niitä (no on silti eri asia kuin lemmikkikani) ! :D
-mutta kaniyhdistyksen sivuilla lukee myös että saa antaa kuusen oksia talvella, kaneilleni en ole silti antanut kuusen oksia mutta olen lukenut niin.
-itse annan kaneille talvella joskus kuivattuja koivunoksia/lehtiä ja kesällä myös koivunoksia tai pajunoksia.voiko kanille antaa esim.5-10cm pitkän kuusenoksan pätkän kerran viikossa ilman, että kanilletulee sitä mitään vatsanpuruja?
- nimetön888
JD3 kirjoitti:
voiko kanille antaa esim.5-10cm pitkän kuusenoksan pätkän kerran viikossa ilman, että kanilletulee sitä mitään vatsanpuruja?
kyllä pitäisi mahan kestää mikäli kani kestää kuusenoksia :) vähän yksilökysymys
- tania78
manniiis_ kirjoitti:
-onko oikeesti kuusen oksiin kuollut kani ?
-se on ihan yleinen juttu että talvella annetaan kuusenoksia, syöväthän luonnon jänikset niitä (no on silti eri asia kuin lemmikkikani) ! :D
-mutta kaniyhdistyksen sivuilla lukee myös että saa antaa kuusen oksia talvella, kaneilleni en ole silti antanut kuusen oksia mutta olen lukenut niin.
-itse annan kaneille talvella joskus kuivattuja koivunoksia/lehtiä ja kesällä myös koivunoksia tai pajunoksia.Pari vuotta sitten oli muistaakseni keskustelu, missä kani oli kuusesta ex´tempore syönyt alaoksat ja menehtynyt mahavaivoihin. Ja kanihan kuolee tunnetusti hyvin usein A: hengitystieinfektioon tai B: vatsan ongelmiin. - Varmaan yleisimmät syyt.
Ei kuusi kielletty ole, mutta kannattaa olla todella varovainen !!!
- KatarinaKuusisalo
Hei!
Olen Katarina Kuusisalo ja työskentelen kotkassa ja olen eläinlääkäri.Olen erikoistunut kaneihin.
Kanille ei saa antaa havupuita siksi että:
1. Mahalaukku voi revetä
2.Useille tulee vatsavaivoja
Siksi suosittelen antamaan kaneille seuraavia oksia:
Omenapuun oksat
Pajun oksat
Koivun oksat
Terveisin
Katarina Kuusisalo - Anonyymi
Paju,pihlaja ja omenapuu ovat ainakin hyviä kaneille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609151IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3096351Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661420Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61331- 1091121
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831052Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut63915Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43808Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23716MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708