Onkohan tullut kellään vastaavaa kohdalle:
Ducato Multijet 100 2.2 vm. 07. Moottorin keltainen vikavalo palaa mittaristossa välillä, välillä taas ei.
Enimmäkseen palaa mutta välillä käynnistettäessä vikavalo ei syty. Sitten taas seuraavalla kerralla käynnistettäessä valo taas palaa.
Huollossa antaa vikakoodeja mm. polttoainepumpusta ja ilmamassamittarista, mutta vikaa niissä ei kuulemma ole. Kun koodit nollattiin ja auto käynnistettiin uudelleen oli taas useampia vikakoodeja. Sanoivat että johtuu akusta ja "virtapiikeistä". Mitään ongelmia en ole moottorissa huomannut ajon aikana.
Voikohan olla siis kyse italialaisista sähköistä ilman todellista vikaa?
Ducaton outo vika?
7
6971
Vastaukset
- vikaa ei tiedetä
autoissa on valmistusmaasta tai merkistä riippumatta paljon elektroniikka ja niihin liittyviä antureita. Vika jossakin niistä tai vaikkapa kosketushäiriö voi antaa tuollaisia vikakoodeja ja sytyttää vikavaloja. Valitettavasti Suomessa on hyvin tavallista, että huollossa ei hallita eikä osata paikallistaa näihin asioihin liittyviä vikakohteita. Arvaillaan ja annetaan "muka" selityksiä kun ei todellisuudessa tiedetä eikä osata. Pahimmillaan sanotaan vian olevan ominaisuus. Sitä ei minkään automerkin kohdalla kannata uskoa. Valitettavasti Suomessa on merkkikorjaamoillakin tällaista puhumattakaan monista muista pajoista. Vastuun tuntoisimmat pienet korjaamot eivät edes yritäkään korjata tällaisia vikoja koska asian tuntemus ei riitä.
PS. elektroniikka ja ne anturit eri automerkkeihin tulevat muutamalta samalta valmistajalta. - Ladamiäs
Siel voi olla vikaa niissä valojen kaapeleissa. Siel on yks pylväänväli kaapeleita katki.
- Juuso0000
Kiitti vastauksista! On leima menossa ens maanantaina umpeen, joten meneeköhän läpi katsastuksesta vai pitääkö yrittää korjata ennen leimaa?
- Ladamiäs
Juuso0000 kirjoitti:
Kiitti vastauksista! On leima menossa ens maanantaina umpeen, joten meneeköhän läpi katsastuksesta vai pitääkö yrittää korjata ennen leimaa?
Ainaskin Ladoista hakataan vaikka pellit paskaks, ettei mee läpi.
- Juuso0000
Juuso0000 kirjoitti:
Kiitti vastauksista! On leima menossa ens maanantaina umpeen, joten meneeköhän läpi katsastuksesta vai pitääkö yrittää korjata ennen leimaa?
Tiedoksi, jos jollakin samoja ongelmia. kokeiltu on!
- Xirriccä
Minulla oli vastaavassa autossa(tosin 3,0l koneella)-sama häiriö.Ilmamassa antureissa yms.ei ollut vikaa.Aloin etsiä ja kokeilla kaikkia liitoksia jne. ja löytyihän se lopulta.En tiedä oliko liittimessä kosketushäiriö vai oliko syynä polttoainesuodatin muutoin,sitä en osaa sanoa. Ravistelin ko.suodatinta sen verran mitä sitä pystyy irrottamatta heiluttamaan ja irrotin siinä olevan pistokkeen sekä laitoin takaisin.Tämä auttoi,eikä vikavalo ole syttynyt uudelleen ainakaan neljään kuukauteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988