icsi:stä vammainen lapsi

huoli..

Onko icsi:llä suurempi todennäköisyys saada vammainen lapsi?
Kokemuksia icsi:stä?

11

3246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suza35

      Joidenkin tutkimusten mukaan on hieman suurempi riski kuin "luomusti". En muista mitä sanaa lääkärini käytti... ehkä kehityshäiriö tms., ei kuitenkaan puhunut vammaisuudesta. Toisaalta minun lääkärini mukaan tuo kohonnut riski ei välttämättä johdu hoidoista sinänsä vaan siitä, että hoidoilla raskaaksi tulevat ovat useammin vanhempia naisia (40:n kieppeillä) kuin luomusti raskautuvat. Iän myötähän riskit kasvavat aina, on hoitoja tai ei.

      Itse olen nyt raskaana ICSI:n ansioista. Onnea matkaan!

      • ap

        meillä icsi edessä.Ihanaa, että teillä onnistanut,onnea sylin täydeltä.


    • oooiooiii

      tuskin riski on juurikaan suurempi kuin vorm.alkunsa saaneessa raskaudessa. Omasta kokemuksesta omat ja lähipiirin icsi lapset tuntuu olevan oikein hyvin kehittyviä ja söpöjä pakkauksia=)

      • .....

        Normaalissa koeputkihedelmöityksessä siittiö valikoituu ja huonot karsiutuvat. Eikös ICSI:ssä oteta yksi mikä tahansa siittiö ja käytetä sitä hedelmöittämiseen. Silloin mahdollisuus geneettisille vioille on suurempi.

        Isci lapsien sukupuolijakauma on sellainen, että suurempi osa tulee tyttöjä. Ilmeisesti hitaammat tyttösiittiöt otetaan helpommin kiinni ;)


      • ööäöloöp
        ..... kirjoitti:

        Normaalissa koeputkihedelmöityksessä siittiö valikoituu ja huonot karsiutuvat. Eikös ICSI:ssä oteta yksi mikä tahansa siittiö ja käytetä sitä hedelmöittämiseen. Silloin mahdollisuus geneettisille vioille on suurempi.

        Isci lapsien sukupuolijakauma on sellainen, että suurempi osa tulee tyttöjä. Ilmeisesti hitaammat tyttösiittiöt otetaan helpommin kiinni ;)

        mutta toisaalta eihän alkio lähde kunnolla jakaantumaan ja kehittymään jos kyseessä olisi huono siittiö. ja kyllä niitä poikiakin tuntuu tulevan icsi hoidolla. Omalla kokemuksella monet icsi lapset tuntuu olevan välkympiä kun nämä luonnon valitsemat...kyllähän luonnonmukaisinkin keinoin ties mitä vammaisuutta ja pölkkypäisyyttä tähän maailmaan syntyy!

        ja icsi:än valitaan nimenomaaan parhaat siittiöt, parhaimmin liikkuvat ja parhaimman näköiset eikä ne mitkä helpoimmin saadaan kiinni!


    • Suza35

      Puhuttiin tästä taas miehen kanssa, kun hän oli lukenut (Tiede-lehdestä?) artikkelin ICSI-hoidoista. Jutussa oli sanottu, että ekat ICSI-lapset ovat vasta 18-vuotiaita, joten ei voida tietää, siirtyykö hoidoissa jotain sellaisia "huonoja" geenejä, jotka muuten jäisivät siirtymättä.

      Mutta kaikkea ei voi alkaa pelkäämään. Mitä vaan voi tapahtua normaalissakin raskaudessa ja lapselle myöhemmin elämässä.

      • påpkjuyg

        höpö höpö...icsi:ssä autetaan luontoa ei suinkaan huijata.


    • ....................
      • Hilirimps

        "Avusteisissa menetelmissä raskauden aikaansaamisen ja keskenmenon todennäköisyys on samaa luokkaa kuin luonnonmenetelmää käytettäessä. Avusteisin menetelmin (IVF, ICSI) aikaansaaduista raskauksista syntyneillä lapsilla on epämuodostumia jonkin verran enemmän kuin luonnonmenetelmäraskauksissa (n. 3% versus 5-9%). Myös eräiden hyvin harvinaisten geeniaktiivisuussäätelyn häiriöoireyhtyminen esiintyvyys on hiukan suurempaa. Downin oireyhtymän eli ylimääräisestä kromosomista 21 johtuvan kehitysvammaisuuden todennäköisyys ei tiettävästi ole suurempi kuin spontaanialkuisissa raskauksissa. Laajoja pitkäaikaisseurantatutkimuksia ei vielä IVF/ICSI-lapsista ole kertynyt.

        Yhdeksässä tapauksessa kymmenestä avusteisin menetelmin syntyy siis terve lapsi."

        Tää oli nyt suora lainaus tosta sun linkin artikkelista. Kyllä tuo viimeinen lause tarkoittaa lähinnä sitä, että yleensä tulee terve. Nuo prosentithan on sanottu tuolla aiemmin (3% vs. 5-9%). Tosin, näyttäisi että riski on noin kaksi kertaa suurempi mikä tietysti kuulostaa paljolta. Se, että laajoja pitkäaikaisseurantoja ei ole olemassa, ei sinänsä mun mielestä ole kovin hälyyttävää. Kehitysvamma ei voi olla kovin paha jos se ei ole 18-ikävuoteen mennessä ilmentynyt... ;)


    • hkmk75

      Meillä icsi-lapset ja toisella kehitysvamma ja nyt toisella adhd/käytöshäiriöepäily.ovat 11 vuotiaat kaksoset.suvussa ei esiinny kehitysvammaa. rakkaita ihania lapsia kuitenki!!

    • lääkäriltä kuultua

      Meillä on miehstä johtuvaa lapsettomuutta ja icsi hoidot tässä meneillään. Kyselin nuista riskeistä jotka liittyvät mikrohedelmöitykseen ja vastaukseksi sain että riskit eivät ole suuret mutta joitakin fyysisiä poikkeavuuksia on todettu maailmanlaajuisesti sen verran että asiasta täytyy mainita. Eihän tällaista hoitomuotoa käytettäisi jos riskit olisivat todella suuret. Tuleehan niitä "poikkeavia" lapsia ihan luomunakin tähän maailmaan. Onnea kaikille hoidoissa oleville:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3587
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2617
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2112
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1912
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe