Naapurit

sotajalla

Ihme touhua täällä kylällä: Meillä naapuritila soittelee lumen auraus sopimuksista ja peltovuokraussopimuksista ja yrittää tehdä väliin parempia tarjouksia. Huutelee kylällä roistoksi ja levittelee perättömiä juttuja. Kasvotusten ollaan hyvää päivää ja nurkan takana puukotetaan selkään. Yhden pellon väliin pääsi kun neuvottelut ei olleet vielä paperilla, yhden urakan vieneet hyvä veli sopimuksella. Alkusoittoa?
Mitä ihmettä voi tehdä, muuta kuin ihmetellä?

3

1048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täysi jäsen

      Samaa se on joka puolella, täyttä vedätystä ja venkoilua, edessa ollaan hymyä ja takana puukotetaan selkään. Näin se menee!
      Meillä täällä pelaa kaikenmaailman iltalypsyt pellonvuokrissa ja tilakaupoissa. Viimeksi keväällä olin ostamassa omasta mielestäni reilusti tarjouksella naapurin tilaa, niin sitten ihme venkoilulla meni toisaalle ja nyt myyjä itkee minun tarjoukseni perään, että olisi sittenkin pitänyt myydä minulle, kun kuvitteli saavansa paremman hinnan toiselta. Että ihmiset on tyhmiä, kun menevät uskomaan puheita ja mitään ei sitten pistetä paperille. Mulla oli reilusti tarjous paperilla ja yksilöitynä mistä maksan mitäkin ja mitä kuuluu tarjoukseen, mutta kun ei ymmärretä, niin ei ymmärretä, luullaan että kusetetaan ja sitten juostaan suoraan kusetettavaksi. Sitten vielä lähdetään itkemään omaa tyhmyyttä.
      Pellonvuokrat on menny ihan perseelleen ainakin täällä, niillä hinnoilla kukaan enää pysty viljelemään, mutta nää kaupunkilaiset pellonomistajat on nyt opetettu nääille hinnoille ha-vuokra=ha-tuet, sitä on saatu mitä on tilattu.

      • pokulus

        Eli kunhan vaan jollain saa vedettyä mattoa toisen viljelijän alta. Peltovuokrat on pilvissä (tosin siitä osa kiitos kuuluu typerälle eläintilojen suuremmalle tukimäärälle), viljatilan on turha kilpailla. Mukava katsella kun eläintila viljelee rypsiä ym, joka tuskin on ainakaan ilman jalostusta kotieläimelle syötettävää..
        Joskus olen kuullut että kuorma-autoilijat ovat kaikista kateellisinta sakkia toisilleen, mutta luulempa vaan pääpalkinnon kuuluvan meille, tyhmille maajusseille


      • itsellinen jorma
        pokulus kirjoitti:

        Eli kunhan vaan jollain saa vedettyä mattoa toisen viljelijän alta. Peltovuokrat on pilvissä (tosin siitä osa kiitos kuuluu typerälle eläintilojen suuremmalle tukimäärälle), viljatilan on turha kilpailla. Mukava katsella kun eläintila viljelee rypsiä ym, joka tuskin on ainakaan ilman jalostusta kotieläimelle syötettävää..
        Joskus olen kuullut että kuorma-autoilijat ovat kaikista kateellisinta sakkia toisilleen, mutta luulempa vaan pääpalkinnon kuuluvan meille, tyhmille maajusseille

        Minä raivaan itselle lisää, ja oman entisen pellon reunalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2320
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1172
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe