Ope pakottaa ostamaan oman

oppikirjansa!

Voiko opettaja pakottaa oppilaat ostamaan hänen itsensä tekemän oppikirjan ammattiopistossa?
Opettaja väitti ettei kurssista pääse läpi, jos käytössä on esim. lainakirja tai käytetty oppikirja.
Onko lainmukaista että opettaja määrää oppilaat maksamaan hänelle useita kymmeniä euroja oppikirjastaan?
Miten opettaja voi rahastaa oppilaillaan?

2

534

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totaali on tosimies

      Siinä näet, miten eliitti yrittää polkea tyhmänä ja sivistymättömänä pitämäänsä kansanosaa mutaan. Rötösherrojen riistolle stoppi!

    • Myöskin ope

      Esitit saman kysymyksen ammattioppiatokset -ketjussa. Mielestäni Toinen ope vastasi sinulle siellä antaen asialliset ohjeet, miten toimia. Ensisijaisesti sinun kuitenkin kannattaisi keskustella opettajasi kanssa tästä asiasta ja varmistaa, onko hän todellakin tarkoittanut sitä, miten asian esität täällä.

      Minun mielestäni kysymys sinällään vaikuttaa kummalliselta. Mikä ero kurssin läpäisemisellä on sillä, onko kurssin oppirjaksi sovittu tiettyä painosta oleva kirja hankittu omaksi uutena, käytettynä vai onko se vain lainattu kaverilta tai kirjastosta. Eikös se tavoitteiden saavuttaminen ja sisällön hallinta ole oppikurssin läpäisemisen näkökulmasta kuitenkin keskeisintä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1486
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1171
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      881
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      845
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      836
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      783
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      84
      728
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      719
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      55
      649
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe