Jokainen yhteisö ja sen henkilöt seuraa jonkinlainen moraalinen järjestelmä, mutta se mikä on ensimmäisellä sijalla vaikuttaa järjestelmän viimeiseen arvoon.
Mikä on yhteisösi järjestelmän tärkeimpänä ja miten se vaikuttaa jokäpäiväiseen toimintaasi?
Raamatun kymmenen käskyä
1. Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.
2. Älä käytä väärin Herran, Jumalasi nimeä.
3. Pyhitä lepopäivä.
4. Kunnioita isääsi ja äitiäsi.
5. Älä tapa.
6. Älä tee aviorikosta.
7. Älä varasta.
8. Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi.
9. Älä tavoittele lähimmäisesi omaisuutta.
10. Älä tavoittele lähimmäisesi puolisoa, työntekijöitä, karjaa äläkä mitään, mikä hänelle kuuluu.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9358753
Mikä on yhteisösi järjestelmän tärkeimpänä ja miten se vaikuttaa jokäpäiväiseen toimintaasi?
Raamatun kymmenen käskyä
1. Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.
2. Älä käytä väärin Herran, Jumalasi nimeä.
3. Pyhitä lepopäivä.
4. Kunnioita isääsi ja äitiäsi.
5. Älä tapa.
6. Älä tee aviorikosta.
7. Älä varasta.
8. Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi.
9. Älä tavoittele lähimmäisesi omaisuutta.
10. Älä tavoittele lähimmäisesi puolisoa, työntekijöitä, karjaa äläkä mitään, mikä hänelle kuuluu.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9358753
Vastaukset 16
Vanhimmat
Yksityisen vartiointialan kannalta hieman erittelen nuo käskyt:
1. Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.
- Palvelupäällikkö jakaa aika hyvin tämän roolin kyllä ylempänsä kanssa. Ja toisekseen et saa tehdä useimmiten missään toisessa firmassa, joten sopii hyvin sanamuotona.
2. Älä käytä väärin Herran, Jumalasi nimeä.
-Älä hauku firmaasi tai ainakaan kohdan 1 henkilöä netissä tai muutoin julkisesti, teki hän mitä tahansa tai oli miten osaava tai osaamaton hyvänsä
3. Pyhitä lepopäivä.
-Kohtalaisen mahdonta nykypäivänä, jos et ole respa tai toimihenkilö...
4. Kunnioita isääsi ja äitiäsi.
-Tämä on sikäli helppoa, koska työ/maaorjuutesi ei ulotu tänne asti.
5. Älä tapa.
-Opettele oikeat hallintaotteet
6. Älä tee aviorikosta
-Kuka antautuisi vartijalle...
7. Älä varasta.
-Suotavaa noudattaa ammatillisesti...
8. Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi.
-Mahdotonta: Alaan kuuluvat kaikenlaiset kanssa työntekijöiden panettelut, vähättelyt ja selkäänpuukotukset. Joko ihan omaksi iloksi tai kyynärpäätaktiikalla. Yleensä väärät todistukset lausutaan juuri niistä, jotka oikeasti ovat itseäsi kyvykkäämpiä ja heistä tulee päästä eroon
9. Älä tavoittele lähimmäisesi omaisuutta.
-Lähinnä arvokkain omaisuus ovat työkaverin eväsleivät, lompakossa ei juuri koskaan ole mitään vietävää. Sikäli helppoa noudattaa ilman suuria houkutuksia...
10. Älä tavoittele lähimmäisesi puolisoa, työntekijöitä, karjaa äläkä mitään, mikä hänelle kuuluu.
-Kts. kohdat 6 ja 9, toisekseen yleensä asumisolot ovat niin vaatimattomat ja asumukset vartijoilla pieniä, että harvemmin karjaa varsinkaan kannattaisi viedä. Jos jollain jostakin merkillisestä syystä sattuisi olemaan jokin sorkkaeläin hallussaan.
Yhteisöllisyys kunniaan toki. Oikeastaan ei vaikeatakaan rikkoa tällä alalla.
herroja. Ellei sitten lasketa jonkun secun omistajia ja muutamaa muuta, mutta teidän herranne eli vartioimisliikkeen palvelupäälliköt sun muut pellet on aika pieniä pamppuja, koulutus on korkeintaan ammatillinenkoulutus tms pellekoulutus, mutta mitään maistereita tai muita korkeakoulutettuja teillä ei siellä ole.
mutta sehän on vain hyvä ettei mitään herroja ole. eipähän tarvii olla mikään shakkinappula koska siinä tarvitaan herroja. ja onneksi elämässä meriittinä ei ole ikinä se minkälainen koulutus sinulla on, vaan se miten sinä elät sinun elämääsi, myös miten teet työtäsi.
Joiden taustat ovat työväenpuolella, ja kenellä ei itselläkään välttämättä ole mitään hyvää koulutusta, korkeintaan ammattikoulu. Mutta ne joilla on isät, isänisät jne ollut JOTAIN, niin ei ajattele yleensä tuolla tavalla.
Ja kyllähän se ihmisenarvo paljon määräytyy siitä, mitä työtä tekee jne. Se on vain kylmätosiasia. Voihan sitä tietysti yrittää itseään kusettaa, niin on itsellä ainakin vähän helpompi olla..?
Mieti jos olet isossa tehtaassa vaikka töissä. Missä on työläisiä 500 ja johtoporrasta 10-20. Niin ei siinä kauheasti tarvitse miettiä, kuka nostaa sen roskan pois lattialta ja missä on kenenkin paikka. Eli millä perusteella pidät työläisiä samanarvoisina kun Johtajia ja päällikkötason miehiä?
Olette itseasiassa vaan vielä alempana hierarkiassa kuin normi työläiset. Teille ei makseta edes sitä palkkaa, eikä lähellekään sitä mitä esim paperityöläiset saavat.
Teidän "koulutuksenne" on muutaman kymmenen tunnin pituinen, ei edes ammattikoulua vastaava siis.
Eli myönnä oma paikkasi yhteiskunnassa, se on todella alhaalla, ei millään pahalla...
Jokaisen ammatti on oma valinta, itse olen vartijana eikä kaduta pätkääkään että näihin töihin hakeuduin. Paperit on aivan toisiin hommiin mutta niistä hommista sain tarpeekseni ajat sitten. Turha tänne tulla arvostelemaan muita siitä mitä tekee, mielummin vartijana kuin kortistossa.
Minä voin ainakin myöntää vilpittömästi olevani enemmän kuin tyytyväinen siihen ettei työ häiritse elämääni. Myös sen että työ on vain työtä silloin kun sitä tehdään, eikä se leimaa ainakaan minua työn ulkopuolella mitä teen työkseni. Jos olen paperitehtaalla töissä, en ole paperitehdasihminen sen ulkopuolella. Jos olen vartija, en ole sekään työn ulkopuolella. Se on ihan sama miten sinut määritellään, koska se riippuu miten määrittelet itsesi.
Senkin voin myöntää vaikka olen käynyt 3 vuotisen turvallisuusalan pt. ja siihen päälle muutama vuosi erikoisammattitutkinnon ja vastaavat pienemmät turvatekniikan ym. Joten jos haluaa, voi esim. niitä pelsuja, turv.suunnittelua ja turvatekniikka työstää oikein hyvää palkkaa vastaan. Silti..silti on tällä hetkellä paljon antoisampaa tehdä yksinkertaista vaikkakin henkisesti uuvuttavaa työtä kentällä tai istumistyössä. Miksi? Koska en elä sitä varten että saa tehdä virallista työtä, vaan sitä että haluaa nimenomaa elää ja nauttia siitä.
Kunhan saan siitä ajastani sätkynukkena/pelinappulana palkkaa ja hyvät työolosuhteet edelleen, niin homma toimii. Vielä parempaa kun voi aina lähteä pois jos ei miellytä ja tehdä muuta sitten muualla.
Sen myös myönnän että jotenkin kummassa sitä pystyy tolla, "jopa" melkein 12e h palkalla elämään leveästi omien tarpeiden mukaan. Mistähän johtuu? Vaippoja ei onneksi tarvitse ostaa eikä hankkia perheelle elantoa. Ei ole minkäänlaisia velkoja, ei lainoja, ei mitään mikä kuluttaisi ylimääräistä. Pelkästään vuokra, ruokaostokset ja selkeä elämäntyyli, ehkä jopa matka ulkomaille kerran vuodessa jos taas viitsii ympäristöä saastuttaa.
Tili tekee silti plussaa. Retostelua? Ei, vaan pelkästään totta.
Helppo raha on jees ja jännästi niitä vapaapäiviäkin riittää mukavasti. Saat(te) sanoa ihan mitä huvittaa siihen.
Yksilöllinen asia tietysti tuo rahapuoli millaiset elämäntavat kullakin on.
Ei siis mitään väliä miten esimerkiksi sinä haluat määritellä itsesi muiden yläpuolelle.
Pelkästään sellaiset vasemman aivolohkon ja siitäkin vain pari prosenttia käyttävät ihmiset, joille työ on jotain mitä pitkin pitää kapua huipulle, mikä on elämäntehtävänä, hankkivat materiaalia mikä on turhaa, tekevät enemmän töitä kuin ovat esim perheensä parissa, hamuavat rahaa jotta voi sairailla eläkepäivillään kuluttaa sen muutaman vuoden ryppysenä ennen tipahtamista, unohtavat oman henkisen kasvunsa kokonaan ... ovat kyllä todella hassuja ja joille ei voi kuin hymyillä tai sitten surra heidän puolestaan. Hekin ovat silti yhtä arvokkaita kuten edelleen ne juopot puskissa vaikka teille on aivopesty se että ei todellakaan ole, että sellanen on naurettavaa. Noh sitten olette eksyksissä pahasti.
Siihen kapuamiseen pystyy oikeasti jokainen jos vain haluaisi. Ei todellakaan halua. Sama kuin töitä riittäisi työttömille jotka vain valittavat ettei ole, mutta tosiasiassa eivät halua "paskahommia", mitkä oikeasti olisi enemmän hyödyllisiä ihmisille, kuin jokin talouden kasvu/kehitys ja teollisuuden lisääntyminen.
Toinen saa määritellä ihan rauhassa vaikka minun ihmisarvoni mutta se ei vain jostain kumman syystä vaikuta siihen että elämäni on positiivista ja hyvää. Varmaan sitten aika hyvää itsensä pettämistä ja uskottelemista? Ainakin käytännössä elämä sujuu :)
Nyt saa valittaa ihan miten haluaa "ettei asia nyt noin mene..jadajada". No minun kohdalla vain menee positiivisesti, siitä ette pääse mihinkään vaikka kuinka katkeria ja talloavia asioita yritätte sanoa.
Kiitos ja hyvää syksyä.
Siinä oli varsin selkeä kirjoitus ja mielipide siitä, että jokainen on oman onnensa seppä. Eikä mikään muiden paskanjauhanta vaikuta omaan elämään niin kauan kun itse päättää niin. jos antaa muiden satuttaa itseään niin se on oma vika. Vaikka vaatteet revittäisiin päältä niin henkinen pääoma on sellaista jota ei koskaan kukaan voi ottaa pois.
Hyvää syksyä kaikille niillekin, jotka eivät ajattele näin.
itse ole mitään, niin ajattelee tuolla tavalla, että " ei se niin tärkeetä ole" ja plaa plaa.. Tottakai ajattelee. Ihminen on vain sellainen, että se osaa psyykata itsensä. Ja ihan hyvä niin, eihän siinä mitään. Mutta turha silti kieltää TOSIASIOITA.
Jos olet mielestäsi suuri johtaja kun istut päivät pitkät tylsistyneenä siellä vartijankopissa, niin sehän on loistava juttu, että osaat suhtautua asiaan näin.. Mutta edelleen, älä unohda TOSIASIOITA...!
Ja jos vihjasit, että minä olen kortistossa, niin en ole. Vaikka tällä palstalla tuntuu olevan vaikea käsittää sitä tosiasiaa(jostain syystä) että jotkut alalle kuulumattomat käyvät täällä kirjoittelemassa.
Se ei itseasiassa kuulu tänne mitä minä teen, joten jätän sen arvailujen varaan, miksi täällä pitäisi mitään todistella, eihän siihen edes pysty, sillä jos sanoisin, että olen yliopisto opiskelija niin vastauksethan olisivat tietysti, että älä jauha paskaa jne... Joten jätetään se aihe sivuun, niin en pahoita mieltänne enää enempää.
Niin kyllähän näitäkin löytyy tänä päivänä jotka luokittelee itsensä porvariksi, koska itse vain näin haluavat. Vaikka ei sitä olisi, ei sinnä päinkään! Mutta tässäkin asiassa VAIN TOSIASIAT ratkaisee. Voinhan minäkin mennä tuonne puistoon siivoomaan roskia ja kutsua itseäni kuninkaaksi, eihän siinä mitään, mutta miksi huijaisin itseäni?
Sama koskee vartijoita, turha luulla itseasiassa itsestään YHTÄÄN MITÄÄN jos koulutustaso ei vastaa edes ammattikoulutusta. Työ on simppeliä ja huonostipalkatua.. Sehän se on mikä teitä selkeästi harmittaakin, kun haluaisitte olla JOTAIN mutta ette vain ole, eikö niin:-)?
Miksi harmittaisi? Ei harmita pätkääkään. Eikä tässä kukaan kuvittele olevansa joku "kuningas" tai "johtaja".
Ja ihan hyvin voit olla yliopistossa, good for you.
Mitä tässä pitäisi itsestään luulla? Ei liikoja ainakaan, mutta ainakin minulla on jonkinlainen ammatti ylpeys joten en kadu sitä mitä teen. Et tiedäkkään kuinka monet tulipalot ja murrot on ennaltaehkäisty ja siinä sivussa pari ihmishenkeä pelastettu.
Ihan totta toi "harmittaa?" viesti missä tämä kortistossa tai ei kortistossa oleva arvokas ihminen kello 13:41 sanovassa pysyy siinä putkiaivo maailmassaan. Luulee jonkun sanovan jossain että olisi kunkku, vaikka kyse oli ilmiselvästi saman arvoisuudesta. Tää ilmiselvä "herrasmies" puhuu itse vaan jostain yleisistä tosiasioista vaik toinen laitto omista asioistaan.
Mahtaa olla tolla tyypillä kaikki perillä? Nooot. No ainaki huomaa että sitä itseään harmittaa aika pahasti. Hih.
pysy vain siellä poliisipalstalla. Oletko saanut jo sihteerin töitä poliisilaitokselta, että pääset kiillottamaan "pamppuja"?
Niin ja faktaa puhuin tuossa, ihan sama edelleen uskoo sitä joku onneton vartijantunari sitä täällä tai ei:-)
Hyvää syksyn jatkoa..
BUHAHAHAHBUHAHAHAHAHBUHAHAHAHBUHAHAHAHAHBUHAHAHA...:-)
sinä omaa pamppuasi siellä yliopistolla.
saan 99,99 % varmuudella sellaisen työpaikan, ettei tarvitsen muiden "pamppuja" kiillotella, eikä kenkiä. Mutta sinunkaltaisillasi ei ole valitettavasti kauheasti valinnanvaraa...:-)
Näemmä aika huonosti tunnet mutta jos noin huvittavia väität, kerro toki lisää musta.
Hyvää syksyy kaikkitietävä ;)
se kenen pöydässä syöt,sen lauluja laulat!