Pilataan 2012 MM karsinnat myös

hei hei voitot

Miksi ihmeessä Jääskeläinen otetaan maajoukkuesseen kun kerran lopetti jo ainakin melkein. Ymmärtäisin jos sekä Lehtovaara, että Fredrikson olisivat loukkaantuneena Jässin valinnan. Toki Jääskeäinen on hyvä maalivahti, mutt Jukka Lehtovaara on aivan tarpeeksi hyvä, että hänet uskaltaa laittaa maaliin Unkaria vastaan eikä hänen takiaan kyllä ottelua tulla pelkästään häviämään.

Jos Suomi pelaa tasan tai Unkari voittaaa ja molemmissa tapauksissa Suomen verkkoon on tehty maali ovat Baxterin potkut mielestäni täysin varmat. Jääskeläinen jos maalissa sitä ei voi juurikaan puolustella millään tappiota. Lehtovaara saisi jonkun kerran vielä näissä karsinnoissa epäonnistuakkin, eikä se olisi ollenkaan niin paha asia, kun ja jos Jässi epäonnistuu. Toinen nuori ja vasta uransa alkutaipaleella työntämässä ovea auki suuremmille pelikentille.


Ruotsi katsoi viime karsinnoissa tulevausuuteen kun oma kisapaikka näytti lipuvan käsistä ja annettiin nuoremmille peliaikaa. Suomenkin pitäisi tehdä sama ehkä jo nyt. Jättää ne pelaajat pois jotka eivät varmuudella jatka 2012 maajoukkueessa. Se ei tarkoita, että luovutetaan. Silti voidaan täysillä taistella ja yrittää ja tehdä parhaamme kentällä. Ollaampahan valmiimpia, vahvempia ja parempia kun 2012 MM karsinnat alkavat.

Toki vielä on mahdollisuudet kisoihin jos otetaan 6 pistettä Unkari ja San Marino otteluista, mutta vielä jos tulee yksikin tasapeli tai tappio jonka jälkeen näyttää siltä, että kisoihin pääsy vaati muiden epäonnistumista eli Hollanin tai Ruotsin niin katse tulevaisuuteen.

Ei tarvitse ajatella onko meillä Hyypiän kaltaista ja hyvää topparia. Meillä on ihan hyviä Toppareita nuoremmissakin. Ehkä heistä vielä kehittyy parempia ja vaikka ei kehity emme voi luottaa Litmaseen ja Hyypiään seuraavissa karsinnoissa pelaajana.

0

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kylypylä mätänee

        Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
        Suomussalmi
        67
        1028
      2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

        Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
        Viihde ja kulttuuri
        12
        909
      3. En voi kertoa meistä kenellekään

        Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
        Ikävä
        58
        862
      4. Huomenta

        Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
        Ikävä
        62
        808
      5. Mikä kaivatullesi

        On tärkeintä elämässään?
        Ikävä
        60
        760
      6. 57
        687
      7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

        Sano joku prosenttiluku?
        Ikävä
        60
        617
      8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

        ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
        Ikävä
        49
        617
      9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

        Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
        Ikävä
        67
        596
      10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

        on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
        Ikävä
        132
        579
      11. SuMetKu konkursissa

        Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
        Suomussalmi
        20
        567
      12. Suutuin lähinnä itselleni

        Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
        Ikävä
        30
        555
      13. Miksi olet niin hankala?

        Miksi toimit miten toimit?
        Ikävä
        50
        549
      14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

        että meistä joskus jotain tulisi? M
        Ikävä
        29
        505
      15. Ei voi mittään

        Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
        Ikävä
        33
        497
      16. Miksi meille jäi

        Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
        Ikävä
        34
        478
      17. En usko enää

        rakkauteen.
        Ikävä
        72
        476
      18. Miten voit tykätä

        Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
        Ikävä
        40
        457
      19. Tykkään sinusta

        Vaikka en vastailekaan!
        Ikävä
        17
        440
      20. Mitä sulle

        Kuuluu?
        Ikävä
        24
        439
      Aihe