Hei,
Noin kuukausi sitten olin parvekkeella ja huomasin taivaalla kirkkaan valon. Aluksi luulin, että kyseessä on joku planeetoista, koska näin syksyllä etelän taivaalla näkyy kirkas planeetta. Tämä kirkas kohde oli kuitenkin lännen taivaalla. Kohde oli siis huomattavasti kirkkaampi, kuin yksikään tähdistä. Pian havaintoni jälkeen tämä kirkas kohde alkoi liikkumaan pohjoisen suuntaan ja himmeni huomattavasti. Lopulta kirkkaus oli enää normaalia sateelliittä vastaava valopiste ja liikkui nopeasti kadoten viereisten kerrostalojen taakse pois näkökentästä.
Onko muilla vastaavia näkyjä?
Noin kuukausi sitten olin parvekkeella ja huomasin taivaalla kirkkaan valon. Aluksi luulin, että kyseessä on joku planeetoista, koska näin syksyllä etelän taivaalla näkyy kirkas planeetta. Tämä kirkas kohde oli kuitenkin lännen taivaalla. Kohde oli siis huomattavasti kirkkaampi, kuin yksikään tähdistä. Pian havaintoni jälkeen tämä kirkas kohde alkoi liikkumaan pohjoisen suuntaan ja himmeni huomattavasti. Lopulta kirkkaus oli enää normaalia sateelliittä vastaava valopiste ja liikkui nopeasti kadoten viereisten kerrostalojen taakse pois näkökentästä.
Onko muilla vastaavia näkyjä?
Vastaukset 17
Vanhimmat
se oli
tuo SUT: n Havaintotietokannassa oleva tapaus nro 326 selityksineen sopii tähän:
http://www.fufora.fi/ufodb/ufodata.php?u=326&p=1
Onko ehkä sama havaitsija?
Karhunvartijan tähdistössä,tosi kirkas tähti läntisellä taivaalla.Hienosti välkehtii ja laskee taivaanrantaan nopeasti.On suurempi kuin aurinko:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Arcturus
http://www.ursa.fi/extra/taivaalla/tahtikartta/
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/09/1189272
"Jupiter näkyy taivaalla niin suurena ja kirkkaana, että sen erottaa helposti myös paljaalla silmällä - vain kuun valo voittaa sen"
Jupiter nousee illalla idän suunnalta.
tämä selvä tapaus, koska päivätty 30.10.2010...siis ´kolme viikkoa ennen tätä aikaa....nyt on 8.10.2010??
sopisi todella hyvin se että olet nähnyt kohti tulevan lentokoneen laskeutumisvaloineen tai esim kohti tulevan helikopterin etsintävaloilla sen verran kaukaa, että ääni ei ole kuulunut. Sellaisessa tilanteessa kohde voi näennäisesti olla varsin paikallaan pitkähkönkin ajan. Sitten kone/kopteri muutti suuntaa ja alkoi siis näennäisesti liikkumaan... myöskin kun kohde kääntyi havaitsijasta katsoen sivuttain, alkoi valo himmetä ja lopulta hävinnyt kokonaan tai sammutettu sen suuntautuessa pois päin havaitsijasta.
Noilla tiedoilla sopisi hyvin selitykseksi.
Minulla on tällaisia "näkyjä" runsaastikin takana :)
ensiksi mielessäni oli hiukan vastaavanlainen tapaus SUT: n Havaintotietokannassa johon viittasinkin koska havainto myös tässä tapauksessa ensin oli lännessä niin kyllä tuo lentokoneen laskeutumisvalo kuulostaa oikein hyvältä selitykseltä.
Noita laskeutumisvalotapauksia tulee SUT: lle tasaiseen tahtiin.
Valoja taivaalla on runsaastikin nykyisin ja mielelläni jättäisin pois havainnoista tuon sanan " outo " .
Vastaavanlaisissa tapauksissa ehdotan että ihmiset täyttävät tuon SUT: n Havaintoilmoituslomakkeen jotta saadaan mukaan paikkakunnat ja tarkat ilmansuunnat, kellonajat jne.
tänä keväänä luulin pienkonetta uhvoksi,liekö viina osallisena.pimiässä näin taivaalla valon mut kun se alko mutkitella ja pöristä niin luovuin leikistä.Turussa Nättinummessa asuessa meni kerran pienkone yli lentokenttää kohti ja oli karmea vastatuuli. kone seisoi välillä melkein paikallaan ja tuli mieleen pääseekö se perille.sieltä näki myös laskuvarjohyppääjiä ja niitä oli kiva katella.se oli sitä aikaa kun tuli liitovarjot ja kun näin ensimmäisen niin luulin että jätkä putoaa.se kaveri teki hurjan tempun ilmassa ja äkkiä se oikaisi.
Hyviä vastauksia. Uskon kuitenkin itse, että kyseessä oli satelliitti, joka sattui heijastamaan auringonvalon maahan. Sattumalta huomasin heijastuksen. Voisiko tämä olla mitenkään mahdollista?
Tämä ainakin selittää sen, että välkähdys oli suhteellisen nopea (muutama sekunti) ja sen jälkeen himmeni satelliitin tapaiseksi valopisteeksi. Etenemisnopeus jne täsmäisi myös.
selostuksessasi kirjoitit näin: " Pian havaintoni jälkeen tämä kirkas kohde alkoi liikkumaan pohjoisen suuntaan ja himmeni huomattavasti. Lopulta kirkkaus oli enää normaalia sateelliittä vastaava valopiste ja liikkui nopeasti kadoten viereisten kerrostalojen taakse pois näkökentästä. "
Tuosta saa sen käsityksen ettei kyseessä ole ollut ( satelliitin ) nopea välähdys eikä satelliitti myöskään
" ala liikkumaan " vaan se liikkuu kyllä koko aika.
Suosittelen SUT: n Havaintoilmoituslomaketta. Sen takia että siinä osataan kysyä juuri noiden yksityiskohtien perään ja juuri nämä yksityiskohdat sitten usein tuovatkin ratkaisun.
Olen nähnyt monesti tuon iridium välähdyksen. Satelliitti kirkastuu ja himmenee sitten liikkuu suht nopeasti . googlesta löytyy paljon informaatiota ko. asiasta
Noin 2 viikkoa sitten näin parvekkeella yöllä tupakilla ollessani kaksi tähteä vierekkäin josta toinen hieman kirkkaampi kuin toinen. Hetken niitä ihmetellessäni(kun en edelliseinä öinä ollut sitä vasemmanpuoleista ja kirkkaampaa olevaa mielestäni havainnut vaikka taivas oli pilvitön) lähti tämä vasemmalla oleva "tähti" hitaasti,tasaisella vauhdilla liikkumaan vasempaan, siis pois päin tästä toisesta himmentyen pikkuhiljaa täysin näkymättömiin.
Mikä mahto olla?
sateliittikin käy selitykseksi, mikäli se ensialkuun ollut "paikallaan pysyminen" oli luokkaa 5-15 sekuntia. Kyseessä on tällöin näköharha, sillä aivan välittömästi ihminen ei välttämättä tajua tähtimäisen kohteen liikkuvan sateliiteille tyypillisellä, näennäisen hitaalla vauhdilla. Itsellenikin käy välillä niin, vaikka tähtitaivaan jutut on tuttuja. Sitä huomaa vain enemmän tai vähemmäön kirkkaan tähden kohdassa, joka on outo sen kirkkauksiselle tähdelle/planeetalle juuri tuolloin ja heti kohta huomaakin kohteen liikkuvan ja se osoittautuu sateliitiksi. Itse kohde ei siis ollut paikallaan, mutta likkeen huomaaminen ei heti tapahtunut. Tämä tapahtuu helpoiten silloin, kun sateliitin oikea liike tapahtuu havaitsijasta pois päin tai havaitsijaa kohden joko tarkasti tai hieman sivuttain.
Kaukainen lentokone/helikopteri käy edelleen myöskin selitykseksi havaitsemallesi ilmiölle etenkin jos alun näennäinen paikallaan olo kesti selvästi tuota max 15 sekuntia pidempään... jopa minuutin tai ylikin.
selostuksessasi kirjoitit näin: " Pian havaintoni jälkeen tämä kirkas kohde alkoi liikkumaan pohjoisen suuntaan ja himmeni huomattavasti. Lopulta kirkkaus oli enää normaalia sateelliittä vastaava valopiste ja liikkui nopeasti kadoten viereisten kerrostalojen taakse pois näkökentästä. "
Kohde näytti pysähtyneeltä luultavasti siksi, koska se oli huomattavasti kirkkaampi. Häikäisy aiheutti "illuusion" pysähtymisestä. Sama voi tapahtua, kun katsot kellon sekuntiviisaria. Saattaa näyttää siltä, kuin ensimmäinen sekunti näyttää pidemmältä. Kyseessä on siis mielen illuusio tms.
tota... tuntuu, että tarvii sanoo enempää.
Otsikko monikossa. Kasa.
... taivaalla... jotain niikukaxkytkilsaa tai jotain... ehkä kymmenen. ees yksi kilsa? Ketä kiinnostaa... man
läskit... jos oo mitään oikeesti sanomista, ni... niiku.. wtf?