Auttakaas kun en ymmärrä! onko niin että jos saa ehdollista niin siinä voi se koeaika olla pidempi kuin se ehdollinen?selventäkääs mulle! ja kun o n ollu käräjillä niin tuleeko siitä paperit vielä kotiin vai pitääkö ne jostain hakea?ja jos tulee kotiin niin kuinka pian?
Ehdollinen ja koeaika
sesilla
2424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ehdollisen vankeusrangaistuksen koeaika on aina vähintään 1 vuosi ja korkeintaan 3 vuotta. Joten kyllä, voi ja lähes aina koeaika onkin pidempi kuin varsinainen vankeusrangaistus.
Jos tuomio on julistettu, niin ilman eri pyyntöä ei tuomiota lähetetä (sitten kun se on paperimuotoon saatettu). Tuomion paperiversio pitää siis erikseen tilata.
kuten jo edellinen mainitsi, niin kyllä voi ja yleensä onkin pidempi.. esimerkkinä itsellä 30 päivää ehdollista, koeaika 1v6kk. mulle kyllä tuomio tuli postissa eli ihan paperiversion sain, ja tämä siis johtui tietysti siitä että oli muutenki "paperikäräjät"..