Huomasin tänään, että vuosien takainen takaisku toistui. Taulukoiden päivämäärät lähinnä vuosiluvun kohdalla olivat mitä sattui - esim. 01.10.2010 oli muuttunut 01.10.1998.
Taulukoita on tullut tehtyä paljon, joten jos tätä ei korjaa yhdellä klikkauksella, menee hermot. Jokainen väärä vuosiluku yksittäin korjattuna on aivan mahdoton tehtävä.
Juuri, kun pääsin iloitsemaan Oraclen tuomasta tietokantaosaamisesta ohjelman tietokantasovellukseen, näyttää siltä kuin pessimistin ensiajatus on; kaikki hyvä päättyy aikanaan. Sanokaa nyt joku, ettei näin ole!
OpenOfficen laskentataulukko sekosi päivämäärissä
2
416
Vastaukset
Kerro nyt käyttöjärjestelmästäsi jotain ja vaikkapa sen päivämääräkin. Sitten niistä asiakirjoista, että millä ohjelmalla ne on luotu ja mikä on nyt käytetty tallennusmuoto, sekä tietenkin OO.o:n versionumero ja käytetty kieli.
Ja kun odottelet, että joku viisaampi tulee tälle palstalle kertomaan, mitä voisit tehdä, niin varakopioi nyt ne tiedostosi ja katsele sitten Calcin asetuksia, että mitä näkyy Laskenta - Päivämäärä -osiossa, mikä nappi on valittuna. Ja jos se on joku muu kuin viimeinen, niin miltäs varakopiotaulukkosi näyttää, jos valitsen sen viimeisen?
Jos kerrot riittävästi tilanteestasi, voi olla, että jollakulla toisella on ollut jotain samanlaista joskus, ja osaapi neuvoa.- Nyt kyllä lähtee
Käyttöjärjestelmä on Windows 7 ja jos siihen on tullut muutoksia kun Microsoftilta tuli kuluneella viikolla isoja päivityksiä, sitä en tiedä. OpenOffice on 3.2.1 (Build:9502). Kuten sanottu, tähän päivään saakka pelannut kuin ajatus, ei mitään häikkää.
Laskenta - päivämäärä on alin nappula eli "1.1.1904".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427215
- 324028
- 543523
- 423030
- 172776
- 372248
- 162226
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482216- 412193
- 452169