OpenOfficen laskentataulukko sekosi päivämäärissä

Nyt kyllä lähtee

Huomasin tänään, että vuosien takainen takaisku toistui. Taulukoiden päivämäärät lähinnä vuosiluvun kohdalla olivat mitä sattui - esim. 01.10.2010 oli muuttunut 01.10.1998.
Taulukoita on tullut tehtyä paljon, joten jos tätä ei korjaa yhdellä klikkauksella, menee hermot. Jokainen väärä vuosiluku yksittäin korjattuna on aivan mahdoton tehtävä.
Juuri, kun pääsin iloitsemaan Oraclen tuomasta tietokantaosaamisesta ohjelman tietokantasovellukseen, näyttää siltä kuin pessimistin ensiajatus on; kaikki hyvä päättyy aikanaan. Sanokaa nyt joku, ettei näin ole!

2

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerro nyt käyttöjärjestelmästäsi jotain ja vaikkapa sen päivämääräkin. Sitten niistä asiakirjoista, että millä ohjelmalla ne on luotu ja mikä on nyt käytetty tallennusmuoto, sekä tietenkin OO.o:n versionumero ja käytetty kieli.

      Ja kun odottelet, että joku viisaampi tulee tälle palstalle kertomaan, mitä voisit tehdä, niin varakopioi nyt ne tiedostosi ja katsele sitten Calcin asetuksia, että mitä näkyy Laskenta - Päivämäärä -osiossa, mikä nappi on valittuna. Ja jos se on joku muu kuin viimeinen, niin miltäs varakopiotaulukkosi näyttää, jos valitsen sen viimeisen?

      Jos kerrot riittävästi tilanteestasi, voi olla, että jollakulla toisella on ollut jotain samanlaista joskus, ja osaapi neuvoa.

      • Nyt kyllä lähtee

        Käyttöjärjestelmä on Windows 7 ja jos siihen on tullut muutoksia kun Microsoftilta tuli kuluneella viikolla isoja päivityksiä, sitä en tiedä. OpenOffice on 3.2.1 (Build:9502). Kuten sanottu, tähän päivään saakka pelannut kuin ajatus, ei mitään häikkää.
        Laskenta - päivämäärä on alin nappula eli "1.1.1904".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2257
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      54
      1826
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      140
      1786
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1386
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1110
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    7. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      1006
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      989
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      841
    Aihe