lääkitya 500mg/pv 2krt

onko normaalia kun paasto arvo vaihtelee 6,2-14.1, ja sitten tää 2h korkeillimmaan8,8...
mä aika avuton näis diadetes asioissa. oon 62v ja sp. ossa [email protected]
10263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • ei missään nimessä saa heilua tuolla lailla.

    Äänestä

Mittauksia pitää tehdä pitkän ajan ja vasta pidemmältä ajalta voidaan sanoa onko arvoissa jotain vikaa. Yksittäinen korkeampi paastoarvo voi johtua vaikkapa edellisenä iltana syödystä runsaasta hitaasti imeytyvästä hiilihydraattipitoisesta ruuasta. Tai paasto on ollut liian lyhyt. Diabeetikolla 2 h arvona 8,8 ei ole vielä kovin paha arvo jos lääkitys on pelkästään pillereillä. Parhaiten sokeritasapainoa voi seurata HbA1c arvoista jotka pitäisi olla alle 7 % (vanhalla merkintätavalla ilmoitettuna).

Äänestä

Yleensä kannattaa pyrkiä diabeteksen hoidossa siihen, että verensokerit olisivat mahdollisimman lähellä terveen arvoja lisäsairauksien välttämiseksi. Usein mainitaan terveille seuraavat arvot:

ennen ruokailuja korkeintaan 6,0
tunti ruokailuiusta korkeintaan 7,8
kaksi tuntia ruokailusta korkeintaan 6,6

Tunnin arvolla tarkistetaan, että ruokailu ei nosta verensokereita yli 7,8:n. Huippu voi olla syödystä ruoasta riippuen välillä 0,5-2 tuntia. Toistuvat korkeat arvot ruokailun jälkeen eivät ole elimistölle hyväksi, vaikka tasaantuisivat 2-3 tunnin kuluessa.

Sinulla on ihmeen iso hajonta aamun arvoissa. Kannattaa varmistaa, että olet mitannut oikealla tavalla ja pessyt kätesi ja kuivannut kunnolla ennen mittausta. Pienikin epäpuhtaus käsissä voi nostaa mitattua arvoa paljon.

Valitettavasti kotimittarit eivät ole tarkkuuslaitteita. Yleensä niille luvataan tarkkuudeksi 10-15 %, mutta vialliseksi katsotaan vasta 20 % heitolla. Ikävää on lisäksi, että joidenkin valmistajien liuskoissa on liian suurta hajontaa. Samasta veripisarastakin mitattuna peräkkäin voi tulla ikävän suuria eroja.

Maksa syöttää varsinkin aamuvarhaisella glukoosia verenkiertoon. Terveellä haima lisää vastaavasti insuliinia ja verensokeri pysyy aloillaan. Kakkostyypin diabeetikolla homma ei useinkaan oikein toimi, vaan verensokeri nousee. Tämä katkeaa yleensä siihen, kun syö aamupalan.

Metformiinilla pyritään hiilitsemään maksaa syöttämästä glukoosia ja saamaan verensokeri pysymään paremmin aloillaan. Sinulla annos on tällä hetkellä yhteensä 1 g. Se on vähän ja yleensä aloitusannos. Annostusta on varaa nostaa aina 3 grammaan asti, jos ei vähempi tehoa.

Metformiini ei vaikuta juurikaan siihen, miten paljon ruokailu nostaa verensokereita, ainoastaan ruokailuja edeltäviin arvoihin. Ruokailun aiheuttamaan verensokerin nousuun on syynä lähinnä aterian sisältämät hiilihydraatit. Niitä sopivasti vähentämällä pystyy verensokerin nousua hiilitsemään aterian jälkeen.

Äänestä

Sun kannattas tilata aika diabeteshoitajalle. Sillä on viimeisin tieto diabeteksen hoidosta ja osaa neuvoa sua hyvin näissä asioissa.

Äänestä
  • Toivottavassti aloittajalla on mahdollisuus päästä diabeteshoitajalle. Näiden vastaanotolle pääsy tuntuu vaihtelevan eri terveyskeskuksissa. Joillakin paikkakunnilla kaikki diabeetikot käyvät diabeteshoitajan vastaanotolla, joillakin pääsy on vain insuliinia käyttävillä. Itse tablettihoitoisena kakkosena en pääse diabeteshoitajalle, vaan pelkästään omahoitajalle, jonka osaaminen diabeteksesta on valitettavan vähäistä. Verensokerimittarin käytöstä hän kyllä osaa neuvoa. Hänen vastaanotolla on kuitenkin pakko käydä ennen lääkärille pääsyä vuosikontrollin puitteissa. Mitataan paino ja verenpaine. Aivan turhaa, koska itselläni on hyvä vaaka ja hyvä verenpainemittari.

    Äänestä

  • "Sun kannattas tilata aika diabeteshoitajalle. Sillä on viimeisin tieto diabeteksen hoidosta ja osaa neuvoa sua hyvin näissä asioissa. "

    Suuri riski että kyseessä on kaadetut luulot eikä viimeisin tieto.

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    "Sun kannattas tilata aika diabeteshoitajalle. Sillä on viimeisin tieto diabeteksen hoidosta ja osaa neuvoa sua hyvin näissä asioissa. "

    Suuri riski että kyseessä on kaadetut luulot eikä viimeisin tieto.

    On ne tiedot ainakin luotettavampia kuin tällaiset epämääräiset väittelyt ja kaikenmaailman tieteellisten tutkimusten vaatimiset. Minä en ainakaan luottaisi täällä annettuihin neuvoihin ellen pystyisi itse varmistamaan mitkä neuvot on turvallisia.

    Äänestä

  • vaikeaaon kirjoitti:

    On ne tiedot ainakin luotettavampia kuin tällaiset epämääräiset väittelyt ja kaikenmaailman tieteellisten tutkimusten vaatimiset. Minä en ainakaan luottaisi täällä annettuihin neuvoihin ellen pystyisi itse varmistamaan mitkä neuvot on turvallisia.

    Luettuani kymmeniä tutkimuksia ja tutkittuani näitä ravitsemus/diabetes asioita jo muutamia vuosia, olen täysin vakuuttunut siitä ettei se oikea tieto ainakaan diabeteshoitajilla ole. Eikä useimmilla lääkäreilläkään. Eikä missään nimessä Diabetesliitossa. Tälläkin palstalla on enemmän oikeaa tietoa kuin noilla kolmella taholla yhteensä.

    Sinullakin on kaksi vaihtoehtoa, voit ottaa asioista selvää ja ajatella omilla aivoillasi tai sitten voit uskoa sokeasti noihin "auktoriteetteihin". Ihan sama minulle...

    Äänestä

  • vaikeaaon kirjoitti:

    On ne tiedot ainakin luotettavampia kuin tällaiset epämääräiset väittelyt ja kaikenmaailman tieteellisten tutkimusten vaatimiset. Minä en ainakaan luottaisi täällä annettuihin neuvoihin ellen pystyisi itse varmistamaan mitkä neuvot on turvallisia.

    Ei sen vaikeampaa kuin että vaatii lukutaitoa.

    Aseta hoitajalle kysymyksiä:

    Miksi diabeetikon tulee syödä hiilihydraattia ja sokeria sisältäviä tuotteita?
    Miksi kuidut ovat niin tärkeitä?
    Mihin nykyinen ruokavalio perustuu?
    Kumpaako lääkityksellä hoidetaan, tautia vai vääräntyyppistä ruokavaliota?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


päivässä kirjoitti:

onko normaalia kun paasto arvo vaihtelee 6,2-14.1, ja sitten tää 2h korkeillimmaan8,8...
mä aika avuton näis diadetes asioissa. oon 62v ja sp. ossa [email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu