Asperger ja kofeiini

Minulla on Asperger ja olen todella todella herkkä kofeiinille. Kykenen hankkimaan itselleni riippuvuuden hyvin nopeasti ja hyvin pieneen määrään kahvia tai teetä. Kofeiini tekee minut masentuneeksi, passiiviseksi ja harhaluuloiseksi. Toisinaan alan jopa näkemään "kummituksia", oudosti liikkuvia valohahmoja siellä täällä, jos olen saanut liikaa kofeiinia. Kerran olen oksentanutkin muutaman kupillisen jälkeen. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?
52961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla ei ole Aspergeria, eikä kofeiini aiheuttanut minullemitään välittömiä tuntemuksia, mutta noin 4-5 vuoden käytön jälken minulle kehittyi ensin ms-oireita, ja puolen vuoden kuluttua vaikea masennus, ahdistuneisuus ja paniikkihäiriö. Minulta meni yli 25 vuotta elämästä hukkaan kroonisen kofeiinimyrkytyksen vuoksi.

Kofeiini aiheuttaa kroonisen myrkytyksen muuttumalla maksassa myrkylliseksi paraksantiinivirtsahapoksi, joka pystyy estämään munuaisia poistamasta itseään ja muita virtsahappoja kehosta, heikentämällä munuaisten verenkiertoa. Kun happoja kertyy tarpeeksi, alkaa oireilu kullakin omien ominaisuuksien mukaan, psyyken vaivoina, unettomuutena, hallusinaatioina, persoonallisuusmuutoksina, verenpaineena, sydänsairautena, syöpänä, ms-oireyhtymänä, parkinsonismina jne...

Äänestä
  • Allekirjoitan valitettavasti kaiken. Sitä on tullut vedettyä kahvia, energiajuomia, limua ja tietenkin kofeiininappeja. Aina vaan meinaa narahtaa uudelleen. Pitää siis tehdä selväksi että kofeiini on itse kuolema ja hyvin vaarallinen huume. Vasta sen jälkeen siitä voi päästä eroon.

    http://es-klinikka.wetpaint.com/

    Äänestä

  • Kofeinisti kirjoitti:

    Allekirjoitan valitettavasti kaiken. Sitä on tullut vedettyä kahvia, energiajuomia, limua ja tietenkin kofeiininappeja. Aina vaan meinaa narahtaa uudelleen. Pitää siis tehdä selväksi että kofeiini on itse kuolema ja hyvin vaarallinen huume. Vasta sen jälkeen siitä voi päästä eroon.

    http://es-klinikka.wetpaint.com/

    En valitettavasti allekirjoittaisi ihan kaikkea. Esim tuo munuaisten itsensäpoistamiskyvyn estäminen kuulosti hiukan mielikyvitukselliselta.

    Äänestä

Kyllä, täysin samat vaivat

Äänestä

kyllä minula kofeiini parantaa keskittymistä ja motiivaatioo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kahvilakkolainen kirjoitti:

Minulla on Asperger ja olen todella todella herkkä kofeiinille. Kykenen hankkimaan itselleni riippuvuuden hyvin nopeasti ja hyvin pieneen määrään kahvia tai teetä. Kofeiini tekee minut masentuneeksi, passiiviseksi ja harhaluuloiseksi. Toisinaan alan jopa näkemään "kummituksia", oudosti liikkuvia valohahmoja siellä täällä, jos olen saanut liikaa kofeiinia. Kerran olen oksentanutkin muutaman kupillisen jälkeen. Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu