Olen harventanut noin 800 diakuvaa 60 luvulta alkaen 100 säilytettävän ryhmään.Nyt tiedustelen miten ja kuka tekisi niistä digikuvia joita voisi katsoa vaikka tv kautta.Valokuvausliike pyytää 3 eur. kappaleelta se tuntuu vähän liian kalliilta ratkaisulta.Kuulin että olemassa on edullisiampiakin vaihotehtoja.Itse en ole kovin perehtynyt alaan joten pyydän apua asiaa osaavalta.
Jään odottamaan vastatausta nimimerkki diakuvat digimuotoon.
Diakuvat digimuotoon
11
1651
Vastaukset 11
Ainakin Helsingissä homman voi tehdä kirjastossa ihan ilmaiseksi. Mikäli käsitin, että niitä on sata, niin se on määrä, jonka kyllä tuolla tekee.
- Marmelaid
Ei noita kukaan tee halvemalla, on siinä sen verran puuhaa jos huolellisesti putsataan pölyt pois ja säädetään kuvat. Jos pienellä pudjetilla mennään, niin ainoa vaihtoehto on scannata itse. Tietysti on laite johon diat laitetaan, eräänlainen valopöytä, jossa diat kuvataan uudestaan digille, voi olla vaikea löytää.
- RWY04
kuullut laikaan DIAskannerista
- häh häh
RWY04 kirjoitti:
kuullut laikaan DIAskannerista
Tuossahan aiemmin jo puhetta scannauksesta.
- ....................
RWY04 kirjoitti:
kuullut laikaan DIAskannerista
"diojen skannaus" - "diojen digitointi" - "diat dvd:lle" tms. hakusanoilla löytyy hetkessä monia paikkoja, jotka skannaa todellakin halvemmalla ja hyvällä laadulla kuvat talteen digimuotoon.
Eihän ne http://www.scancafe.com/pricing/scanning ulkomaillaan kehtaa 1 dollaria tai euroa / dia pyytää... yleinen hintataso esim. Usa:ssa n. 29 - 50 senttiä / kuva.
- valottakuvaaja
Tuolta kysyin 100 dian digitointia. 120 eur postikulut:
http://lehmuksenoksa.com/kuvapalvelut - Johnny.man
jos tekee kunnolla niin 120 eur minusta edullinen.
Eli ei vastaa vielä kysymykseen, tekeekö kunnolla.
Minä tekisin mutta en tekisi 120 eurolla puoliakaan.- Jooooo
En myöskään parturoisi kenenkään hiuksia 20eurolla, tekeeköhän kukaan parturi töitään kunnolla.......
- Johnnymale
no täällä muuten lähiöparturitkin velottaa toinen 23 euroa ja toinen 25 ;) heh
- hgfhgh7r67676ry
Lidl myy ainakin täällä Oulussa 15.8. alkaen jonkinlaista diaskanneria, hinta 44,99 €.
CMOS-sensori 5 megapikseliä, filminegatiiveille tai dioille, sanoo mainos.
Liekö lelu vai kelpo kalu, tiedä häntä. - Litin asiakas
tämä liiterin kapistus ei ole skanneri, vaan diakopiolaite = kamera. Toimii ihan eri periaatteella kuin skannerit ja kuvanlaatu on "puolet heikompi" kuin skannereilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91024Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125976- 109949
- 56935
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85822Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.43779Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev160727Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66721- 66697
- 44594
- 70586
- 95561
- 52531
- 22526
- 60524
- 35497
- 26490
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31453Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15052449Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408