Tarrat pois

Miten saa vanhat nimitarrat tai oikeastaan niiden liimajäljet parhaiten veneen kyljestä pois? Itse tarrat poistin varovasti raaputtamalla, mutta loputkin pitäisi saada pois.
71935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Moi,
Itsellä oli sama ongelma, edellinen omistaja oli liimaillut tarroja tosi paljon, ja pistänyt vielä postikilla sisälle kattoon strategisiin kulkupaikkoihin vaahtomuovisesta putkieristeestä suojauksia, ettei kolhi päätään. yrittelin noita poistaa asetonilla, tärpätillä ja ties millä. Joissain alustana kuitu joissain kohdissa mahonkia,-viilua. Bilteman LabelOff-suihkeella nuo liimaukset pehmenivät tahmeaksi rääksi, jonka sai pyyhittiä pois vahingoittamatta taustaa. Tarroista suurin osa pehmeni helposti poistettavaksi, osa piti raaputtaa, mutta liima jäämät sai suihkeen jälkeen pois paperilla pyyhkäisemällä. joissain (1 kpl) tarroissa liima on jotain sellaista mihin tuokaan ei tunne tepsivän, jotai kovettunutta kellertävää, vähän jauhomaista muttei irtoa, täytynee varovasti koittaa hioa tai hangata jollain sitä pois.
Mutta tuohon LabelOffiin olin tyytyväinen, se jopa tuoksahtaa hieman sitruunalta.

Äänestä

Oman kokemukseni pohjalta suosittelen hankaussienen käyttöä. (Hankaussienihän on sellainen kauppojen siivousosastoilta löytyvä pesusieni, joka on toiselta kyljeltään karhea.) Sieni ei naarmuta ja liimajäljet lähtevät. Ainakin niin kävi oman veneen tarrajälkien kohdalla.
Eli kastat sienen pesuaineliuokseen (itse käytin yleispesuainetta) ja sitten vain hinkkaamaan!

Äänestä

Olen puhdistanut tarrojen liimajäljet lasolilla, marinolilla tai jollain muulla väkevällä etanolilla (viinalla). Hyvin ovat lähteneet.

Äänestä
  • Eilen viimeksi poistin n. 30v vanhan tarran liimoja pleksi-ikkunasta kaapista löytyneellä pulituurilla (Dicco). Siinähän on yli 50% denaturoitua etanolia.

    Mikä pullote sitten lienee halvinta / teho(aine)yksikkö, jää pienen markkinakatsauksen varaan :)

    T. Gin

    Äänestä

saa Ksyleeniä. Sillä lähtee, on tarkoitettu liiman poistoon.

Äänestä
  • Mulla ei veneissä ole tarroja ollut koskaan, kun on aina ollut noita puuveitä. Mutta työn puolesta on eri liuottimet tuttuja.

    Hellävaraisin aine tarrojen poistoon lienee lakkabensiini eli tärpätti, sillä lähtee suurin osa liimoista vahingoittamatta alustaa (öljyliukoinen). Toinen vaihtoehto on Sinol (vesi liukoinen). Aseton on jo senverran kova liuotin että saattaa jättää jälkiä muoviin. Ksyleeni on rajuin aine ja sillä lähtee kovimmatkin liimat alustaa tod. näk. vahingoittamatta, mutta HUOM se on karsinogeeninen, eli syöpää-aiheuttava; ole varovainen!

    Hankaussientä tai karhunkieltä en käyttäisi, se naarmuttaa pinnan. Kiillottelin karhunkielellä juuri haponkestävän hitsuksia ja siihenkin se pystyy, joten varmasti lähtee pinta gelgoatista.
    Kannattaa kokeilla eri liuottimia, jossain näkymättömissä olevaan kohtaan, ennenkuin hinkkaa koko kylkeä himmeäksi! Joskus eri liuottimien yhdistelmät toimivat erityisen hyvin.

    Meillä on firmassa esimerkiksi tuotteita, joissa on merkkaus maalaus, joka pitää poistaa ennen tavaran luovuttamista asiakkaalle. Se lakka ei lähde sinolilla eikä lakkabensiinillä erikseen mutta ed. aineista sekoitetulla dispersiolla loistavasti. On siihen oma ksyleeni liuotinkin, mutta em. syistä vältän sen käyttöä päivittäisessä työssäni!

    Äänestä

Tai Dieselin jäänesto

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harri kirjoitti:

Miten saa vanhat nimitarrat tai oikeastaan niiden liimajäljet parhaiten veneen kyljestä pois? Itse tarrat poistin varovasti raaputtamalla, mutta loputkin pitäisi saada pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu