Miten säästää N. 600e?

hrthhshtshhrhrhtrh

En ole aikuinen, teiniikäinen olen. Käyn vielä ylä-astetta, tämä oli ainut alue jonne luulisin että topic kuuluisi. Eli tarkoituksena säästää n 600e pikapuolin, Mitä tämän ikäinen voisi tehdä muuta kuin kesä-duunia, saadakseen semmoisen summan suht. Nopeasti?
Kiitos

5

888

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus teini

      Ihmiset tekevät kyllä töitä muulloinkin kuin kesällä. Tietysti koululaiselle se on vaikeampaa. Ala kuitenkin jo nyt kysellä mahdollista työpaikkaa joululoman ajaksi. Tee pikkukeikkoja naapureille.

      Nopea rahan hankkiminen on aika vaikeaa ilman säännöllisiä tuloja ja/tai alkupääomaa. Vaihtoehdoksi jää sitten vain hidas säästäminen. Käsiesi kautta kulkee kuitenkin esim. viikkorahaa vuoden mittaan jonkinlainen summa. Älä luovu siitä helpolla ja pistä mahdollisimman paljon talteen. Kerää pulloja, myy levyjä, myy jotakin tarpeetonta roinaa.

      Ja jos epäonnistut tavoitteessa, se ei ole maailmanloppu. Sinulta jää vain jokin ostos myöhemmäksi. Paljon pahempi juttu, jos olisit velkaa tuon 600 joka pitäisi maksaa tiettynä päivänä pois.

    • 4+11

      Hae osa-aikatöitä, esim. mainosten jakajaksi (mainoksia jakamaan voi hakea sinä vuonna kun täyttää 14 vuotta) tai lapsenvahdiksi.

      Pyydä joululahjat rahana.

      Älä tuhlaa. :)

    • Hyvä rahanlähde.

      Keräät kotoa, sukulaisilta ja ystäviltä heidän kaikki turhat tavarat ja vaattet. Viet ne kirpputorille myyntiin ja pian sinulla on kasassa tuo 600 euroa, vaatii vain vähän töitä ja järjestelyjä, esim tavaroiden keräys, hinnoittelu ja myyntipaikalle vienti. Huomaat pian että sieltä alkaa virrata rahaa kassaan! hanki myös lisää myyntitavaroita paikallesi eri tahoista ja pidä paikka siistinä ja hinnat suht edullisina.

      • Sep4r

        Ei se raha niin pian tule kirpputoriltakaan, riippuen tietenkin kuinka laadukasta tai kallista tavaraa myy. Kuten aikaisemmin mainittu, mainosten jakaminen ja pullon kerääminen taitaa olla näppärin keino hankkia rahaa säästöön.


    • P

      Edellisten lisäksi kannattaa kerätä kaduilta tyhjät pullot ja tölkit mukaan ja viedä kauppaan. Voi tuntua turhalta mutta 10 senttiä sieltä, toinen täälltä kertyy aikaa myöten. Tällä keinoin tienaa vuodessa vähintäänkin muutamia kymppejä, jos sattuu asumaan jonkun suositun ajanviettopaikan lähellä niin vuodessa tienaa satoja tai tuhansiakin euroja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 132
      1561
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      108
      1436
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1375
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      247
      1252
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1116
    6. 75
      1099
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      19
      1096
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      86
      950
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      43
      786
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      744
    11. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      53
      713
    12. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      112
      697
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      686
    14. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      43
      659
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      36
      625
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      618
    17. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      103
      597
    18. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      579
    19. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      579
    20. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      569
    Aihe