Tuota, mulla on hamsteri joka on noin 4kk vanha (poika). Kaveri toi oman hamsterin mulle (naaras) joskus 2-3pv sitten ja eilen niill oli nopee (astutus hetki) jonku 2-3 sekunnin ajan...ei kai naaras hamsteri voi tulla raskaaksi tosta? ja Talvikoita on kysees...jos joku viittis auttaa, ja viell se et naaras on niin sanotusti (laahannut) maata pitkin silleen, venyttänyt itseään pitkäksi joka on outoa, koska ei se ennen ole sillain tehnyt, mutta ihan normaalisti muuten on ja juoksee nyt huomattavasti enemmänkin juoksupyorässä kun ennen, niin eihän loukkaantumisesta voi olla kyse? Naaras hamsteri on siis 2kk ikäinen vasta, niin eiko se olisi vaarallista olla raskaanakin kun noita luin? vielä se että naaras on nukkunut aika paljon pesä kolossa ja uros on tuonut sill ruokaa ja purua, mistä voisi olla kyse?
Hamsteri Raskaana?
Niklas.d
4356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ajattelisin että hän on raskaana koska raskaana tulemiseen ei oikeasti tarvita muuta kuin pari sekuntia ja vielä kun poika hamsteri vie tytölle ruokaa ja purua sanoisin että poika vie sen takia purua koska haluaisi tehdä poikasille hyvän kodin ja vie emolle siksiruokaa että pysyy pirteänä poikasia hoitaessa
Opettele kirjoittamaan.
ja ei se ole vaarallista : )
"kai naaras hamsteri voi tulla raskaaksi tosta?"
Voi tulla. Kysymys herää miksi pirussa sitten päästitte hamsut samaan tilaan ellette halunneet poikasia?? 2kk on todella nuori ikä hamsterin saada poikasia ja riski saada komplikaatioita on paljon suurempi kuin sopivan ikäisellä naaraalla, varsinkin synnytys on hankalampi ja poikanen voi jäädä kiinni synnytyskanavaan jolloin sekä emo että poikaset kuolevat. Tai sitten voi tulla esimerkiksi maitorauhasen tulehdus jolloin emo tarvitsee eläinlääkärihoitoa selviytyäkseen. Tarkkaile nyt hamsua tarkkaan ja anna mahd. paljon monipuolista ravintoa jotta hamsu olisi mahdollisimman hyvässä kunnossa ja hyvin ruokittu mahd. poikasten varalta. Joka päivä siis tuoreruokaa ja jotain lihaa!