Mazda6 GT??

Tere..Olen tässä koko kevään harkinnut auton vaihtoa uuteen, tällä hetkellä Mondeo GT-97. Fordista ajattelin luopua ja yksi vaihtoehto on tuo M6 GT. Ei vaan ollut liikkeessä moista peliä koeajoon. Onko kuka ajellut tuommoisella. Millainen vekotin se on ajaa? Olen kuullut, että rengasäänet kuuluu aika selvään sisälle, kun on niin kovat ja matalat kumit alla. Pitääkö paikkansa? Ajotuntuma muuten? Onko ns. "tyyppiviokoja" tullut ilmi?
66514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hyvä pelihän se on päästellä. Itselläni tosin on se hieman laimeampi 2-litrainen versio. Renkaat ovat 16" ja tuntuvat situvan autoon kuin hanska käteen.

Käy koeajamassa ja tunnustele miltä tuntuu..

Äänestä

En ole kylläkään ajanut. mutta jostain testistä luin että suorituskykyero 2-litraiseen on loppujen lopuksi aika pieni. GT:ssä tosin tulee muistaakseni xenonit, aluvanteet ja cd-soitin (tais olla enemmän kaiuttimiakin kuin Elegancessa) vakiona. Normikulutuslukematkin on GT:ssä aika isot, jos tällä nyt on merkitystä.

Äänestä

On tullut ajettua tuommoisella Mazda6 GT:llä jo yli 18000 km. Hyvä auto ajaa, ohjaus on herkkä ja tunnokas. Autolla on lievä taipumus kulkea tien kallistusten mukaan kaupungissa, mutta moottoritiellä menee suoraan. Kulku ei ole kuitenkaan ihan yhtä vakaata kuin parhailla saksalaisilla, mutta ei niistä kauaksi jäädä. Huono piirre on tuuliherkkyys.

Rengasäänet on aikamoiset 215/45 R17 renkailla, joten suosittelen 205/55 R16 renkaita tai muiden mallien vakiorengastusta 195/65 R15. Itse päädyin koeajojen jälkeen tuohon vakiorengaskokoon, joka on paras vaihtoehto matkantekoon. Pitemmän päälle alkaa varmasti ärsyttää se 17 tuumaisten rengasmelu, joka tosiaan on melkoinen. Jousitus sietää hyvin kaikki rengaskoot ja onnistunut jousitus onkin kuutosen parhaita puolia.

Moottorilta ei kannata odottaa liikoja kiihtyvyydeltä, mutta vääntö on 2,3 l moottorilla hyvä. Tyyppivikoja tuntuu olevan puoltamistaipumus, joka yleensä hoituu takuukorjauksena. Itselläni hoitui kerrasta kuntoon, mutta toisenlaistakin tarinaa näiltä sivuilta saa lukea. Muita ärsyttäviä piirteitä on ohuet ovet ja lisäksi niitä saa paiskoa kiinni eli lukot ei ole parhaat mahdolliset. Äänieristys yleensäkin on vain kohtuullinen eikä yllä luokan parhaiden tasolle.

Mutta äänieristystä voi parannella eli sitä ei kannata pitää valintakriteerinä, jos auton hankkii omaksi. Leasing-autoksi voi sitten halutessaan valita hiljaisemman. Mutta kun alustan ja ovien äänieristyksen teettää kuntoon, kuten itselläni on, niin Mazda6 GT:tä parempaa autoa hinta/laatu -suhteeltaan on vaikea löytää. Alle 35000 €:n hintaluokassa olevissa autoissa on kuitenkin kaikissa omat hyvät ja huonot puolensa eli pikku puutteita joutuu joka tapauksessa kärsimään, valitsi minkä auton tahansa.

Äänestä
  • Itselläni on nyt takana 5000 kilometriä ko. autolla eikä kyllä kaduta lainkaan. Vähän jännitti kun vaihdoin kesärenkaat alle (talvikumit on CVC3 205/55-16) että kuinka kamala se rengasmelu onkaan. Kyllähän sitä melua on mutta ei tuo nyt mikään hirmuinen ongelma ole. Esim. kaverin Mondeo vakiorengastuksellaan on vielä selvästi äänekkäämpi.
    Vastapainona saa kerrassaan upeat ajo-ominaisuudet, yhdistettynä todella miellyttävään koneeseen on paketti enemmän kuin mieluisa.
    Tähän astinen keskikulutus lähes pelkästään kaupunkiajossa on ollut 9.4 l/100km.

    Äänestä

Niin tuosta tässäkin ketjussa parjatusta 17 tuumaisten renkaiden melusta en ole ihan samaa mieltä. Pitäähän ne ääntä, mutta itse en koe sitä mitenkään häiritseväksi ja vastapainona on nautittavan tarkka ajokäytös varsinkin mutkateillä. Pitkälle matkalle tuo 2,3:n kone sopii myös mainiosti, juuri kevyen kulkunsa ansiosta, mutta mikään tykki GT ei ole.

Ovet pelaavat ainakin minun yksilössäni kevyseti, eikä niitä ole tarvinnut mitenkään paiskoa - ei kesällä eikä talvella.

Keskikulutus minulla on 7,9/litraa sadalla auton oman ajotietokoneen mukaan sekalaisessa ajossa ja tuskinpa 2-litraisella juuri pienempiin lukuihin pääsisin.

Ehdottaisinkin, että käyt koeajamassa GT:n juuri noilla 17":n renkailla ja päätät itse mitä mieltä olet niistä. Kaiken kaikkiaan olen ollut erittäin tyytyväinen autooni reilun 20 tkm:n kokemuksella.
Hinta/varustelu/ominaisuus -suhteeltaan parhaita uusia autoja tänä päivänä.

Äänestä

JOOP OLEN AJANUT VM 2006 MAZDA 6 GT 45 TUHATTA KILSAA
ON MIELESTÄNI TODELLA HYVÄ PELI AJAA,,KESÄRENKAAT ALKOIVAT PITÄÄ ÄÄNTÄ KUN OLIN AJANUT NOIN 37 TUHATTA KILSAA, SIIHEN ASTI OLIVAT IHAN JEES. EI MITÄÄN VIKAA KOKO AIKANA..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Autoa vaihtamassa kirjoitti:

Tere..Olen tässä koko kevään harkinnut auton vaihtoa uuteen, tällä hetkellä Mondeo GT-97. Fordista ajattelin luopua ja yksi vaihtoehto on tuo M6 GT. Ei vaan ollut liikkeessä moista peliä koeajoon. Onko kuka ajellut tuommoisella. Millainen vekotin se on ajaa? Olen kuullut, että rengasäänet kuuluu aika selvään sisälle, kun on niin kovat ja matalat kumit alla. Pitääkö paikkansa? Ajotuntuma muuten? Onko ns. "tyyppiviokoja" tullut ilmi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu