photoshop 5.0 ja häivytys

rekku007

vanha ongelma, tarvitaan yksinkertaiset neuvot pliis.

on isompi taustakuva
halutaan liittää päälle pienempi kuva, jonka reunat halutaan häivyttää siten että taustakuva tulee alta näkyviin
häivytyksen myötä

käytössä vain vanha photoshop 5.0

miten tehdään tuo yksinkertaoisesti?

1

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qerie

      Käytössäsi on aika antiikkinen ohjelmaversio, useimmat meistä eivät kai ole moista edes ehtineet nähdä. Pitäisi myös tietää millä tasolla olet sen käytössä. Mutta itselleni tulee mieleen että:

      - tarkistat molempien kuvien resoluutiot (niiden pitää vastata toisiaan, 72 pix jos kuva tulee ruudulle, 240-300 pix jos printtaat sen). Sitä ennen olet tietenkin kopioinut kuvat eri nimellä jotta et tuhoa alkuperäistä. Ja isomman kuvan koko säädetään sopivaksi muutenkin, eli edit-image size-kohdasta.

      - leikkaa (syvää) pienenpi kuva käyttämällä lasso-työkalua paletista. Eli vedät hiirellä rajan kuvan ympäri. Toinen vaihtoehto on käyttää kynätyökalua (ensin suuntaa antava rajaus ja sitten kynän työkaluvaihtoehdolla tarkennat rajausta. Se on kyllä vaativampaa aloittelijalle).

      - kun olet saanut valitun alueen aktivoitua (lasson päät ovat osuneet toisiinsa ja "muurahaiset" ovat näkyvissä (liikkuva katkoviiva), niin lisäät yläreunassa Feather-kohtaan vaikkapa 20 (antaa pehmeyttä reunalle kun leikkaat kohteen irti kuvasta) ja valitset Edit-Cut toiminnon yläpalkista.

      -avaa kuva (jos ei ole valmiina auki) johon haluat liittää tämän pikkukuvan, ja valitse toiminto edit-paste.

      - pikkukuvan pitäisi tulla uudelle layerille (saat kelluvana palettina näkyviin Windows-valikosta) isomman kuvan päälle ja sen paikkaa voi säätää nuolityökalulla (ylin kelluvasta paletista). Show Transform Controls- kohdassa (yläpalkki kun nuolinäppäin on aktiivinen) on hyvä olla ruksi, silloin pikkukuvan kokoa on helpompi säätää kun "reunat" ovat näkyvissä. Toinen tapa on muokata kokoa Edit-transform-scale kohdasta (valikosta).

      - jos rajaus ei ole hyvä, niin tee koko homma uusiksi tai käytä varovasti kumityökalua pehmeällä reunalla ja pienellä Opacitylla. Voit valita arvot kun kumityökalu on aktivoituna (kelluvasta paletista).

      -lopuksi valitse Layer- Flatten image-toiminto jolloin tasot yhdistyvät yhdeksi kuvaksi. Tallenna (Save As) .jpg muotoon (tai .pdf:ksi joka avautuu kaikilla koneilla jos on ilmainen Adobe Reader-ohjelma ladattuna).
      .Jpg avautuu joka koneella (mutta pakkaa tiedostoa ja heikentää laatua), Photoshopin oma .Psd ei avaudu kuin Adoben ohjelmissa. Se säilyttää eri tasot (samoin kuin .tiff) jos haluat pitää ne tallessa. Mutta oletuksena .Psd tiedostoja ei tosiaan saa auki ilman Photoshop-ohjelmaa.

      Tietenkin vanha versio voi olla hieman eri kuin uudemmat, mutta nämä perustoiminnot ovat yleensä aina samat. Ja kannattaa muuten tehdä valitallennuksia (eri nimillä), silloin voi palata johonkin edelliseen versioon jos menee pieleen.

      Photoshopin ohjeita on netti täynnä, kannattaa vain etsiä omaan tasoon sopivat ja harjoitella. Se ei ole maailman helpoin opittava joten kärsivällisyyttä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2136
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1283
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1248
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1172
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      60
      1129
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      864
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      739
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      27
      684
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      20
      541
    Aihe