Kertokaa kokemuksia mikä olisi hyvä traileri buster vetoon, eli vene on tarkoitus pitää koko ajan trailerilla kuljetta sinne minne halutaan mennä.
Lähinnä kiinnostaa tukevat kaksirunkoiset jarrutomat mallit. Millainen kipin tulisi olla että se toimii, mitä muuta pitäisi huomioida??
Lähinnä kiinnostaa Jsi, thule ja farmi pro.
Thulessa on virtain ohjaimet, auttaako pitämään venettä suodassa paremmin kun tuulee?
Farmi prossa on taas iso kippi, onko merkitystä?
Mikä traileriksi buster L:lle ?
12
7243
Vastaukset
- Busteri homo
Jos vene on tarkoitus pitää koko ajan trailerilla, niin en suosittele veneilyharrastusta ollenkaan. Trailerin päällä oleva vene ympäri vuoden on melko turha kapistus.
- Kipparikallekans
On hyvä irrottaa veneen alta kun veneilee! Kyselet tuossa niitä Thulen virtainohjaimia, eivät ne veneilessä auta, kun traileri jää rantaan kun vene menee vesille.
Hanki aluksi jokin veneilyopas, että pääset tuon veneilyharrastuksen kanssa alulle.
Kippi auttaa, lähinnä keventää veneen nostoa trailerille. Mitä isompi kippi, kaiketi aina vaan helpompaa? - trailerman
Ei tukevia kaksirunkoisia ole jarruttomana eikä niistä saa veneesi kanssa laillista yhdistelmää. Vene 375 kiloa, moottori 100 kiloa, akku 10 kiloa, bensaa 30 kiloa, ankkuri, sammutin yms. Ollaan keveimmillään noin 550 kilossa ja siihen 200 kiloinen traileri. Ollaan juuri 750 kilossa jota ei autollasi todennäköisesti saa jarruttomana vetää.
- 680 kg
Itse laskeskelin veneen painoksi täydellä tankilla jne painoksi 540 kg. Esimerkiksi Majavan trailerin (http://www.majava.fi/fi/tuotteet/venetrailerit/jarruttomat-venetrailerit/vt-190-550-kvj) omamassa on 140 kg, joten kokonaismassaksi tulee 680 kg.
- rekkaratilainen
Yllättävän monella pikkuautollakin saavtää jarrutonta 750 kg:n traileria. Kaikki tuosta painosta ylimenevät pitääkin olla sitten jarrullisia. Ja silloin on katsastuspakko sekä samanlaiset renkaat on oltava kuin vetoautossakin eli joko kesä, tai nastarenkaat. Olikohan vielä se "pikku E" oltava.
Toinen seikka onkin se että veneeseen kertyy sitä painoa jolloin tahtoo helposti mennä ylipainoiseksi. Kannattaakin käydä puntaroimassa yhdistelmä vaikka jossain kaatopaikalla tai tehtaan portilla joissa on ajoneuvovaaka. - fjhk76rhg
rekkaratilainen kirjoitti:
Yllättävän monella pikkuautollakin saavtää jarrutonta 750 kg:n traileria. Kaikki tuosta painosta ylimenevät pitääkin olla sitten jarrullisia. Ja silloin on katsastuspakko sekä samanlaiset renkaat on oltava kuin vetoautossakin eli joko kesä, tai nastarenkaat. Olikohan vielä se "pikku E" oltava.
Toinen seikka onkin se että veneeseen kertyy sitä painoa jolloin tahtoo helposti mennä ylipainoiseksi. Kannattaakin käydä puntaroimassa yhdistelmä vaikka jossain kaatopaikalla tai tehtaan portilla joissa on ajoneuvovaaka.Kaikilla taitaa saada vetää, mutta sitten on laitettu lisärajoitteita paljonko trailerilla saa olla kuorman kanssa massaa. Esim. Skoda Octavia 1.6 TDI jarruttomalla 750 kilon trailerilla saa kuorman kanssa olla massaa yhteensä 650 kg. Maksimi jarruttomalla trailerilla on muistaakseni puolet vetoauton massasta. 2x650 kg = 1300 kg ja Octavia painaa 1350 kg, joten aika lähelle tuo menee.
Eikös "pikku E" pidä olla vasta sitten, kun hankkii trailerin, jonka rekisteröitu maksimivetopaino on yli auton omamassan? Eli pikku E on oltava, vaikka vetäisi tyhjänä traileria, joka painaa 400 kg, jos sen ilmoitettu kokonaismassa ylittää auton massan.
- deeyyii
Muulilta taisi tulla tälle vuodelle myös kaksirunkoinen 750 malli. Kannattaa tsekata.
- v10
Mulla on paketin alla jarrullinen Farmi pro v10.
Paketin paino paperilla 600 kg. Siihen akut bensat ja muut härpäkkeet päälle.
Kumivääntöjousitteinen malli, jolla kantavuutta 800 kg ja kokonaispaino 1050 kg.
Neljäs kausi menossa ja toistaiseksi olen hankintaan tyytyväinen.
Kippi hyvä, sähköt ilman liitoksia, kaksirunkoinen, hyvät sivutuet, nokkapyörä vakiona, jne.
Muistaakseni sama kärry ilman jarruja on pro v75L (L=lehtijouset), jossa tosin kantavuutta vain 570 kg. Menee aika tiukalle noiden painojen kanssa. Osta mieluummin pykälää suurempi, niin ei tarvi ihmetellä noiden painojen kanssa ja kostaapelitkin tykkää... - Viimeinen Ford
v10 kirjoitti:
Mulla on paketin alla jarrullinen Farmi pro v10.
Paketin paino paperilla 600 kg. Siihen akut bensat ja muut härpäkkeet päälle.
Kumivääntöjousitteinen malli, jolla kantavuutta 800 kg ja kokonaispaino 1050 kg.
Neljäs kausi menossa ja toistaiseksi olen hankintaan tyytyväinen.
Kippi hyvä, sähköt ilman liitoksia, kaksirunkoinen, hyvät sivutuet, nokkapyörä vakiona, jne.
Muistaakseni sama kärry ilman jarruja on pro v75L (L=lehtijouset), jossa tosin kantavuutta vain 570 kg. Menee aika tiukalle noiden painojen kanssa. Osta mieluummin pykälää suurempi, niin ei tarvi ihmetellä noiden painojen kanssa ja kostaapelitkin tykkää...Huomatkaapa myös sitten, kun ostatte autoja, että nämä uudet Eco-mallit eivät anna vetää juuri mitään jos lainkaan. Esim. Ford Mondeo Econetilla saa vetää jarrutonta 720 kiloa ja jarrullista 800 kiloa. Aivan oikein, vain 800 kiloa. Auton ominaisuudet kyllä sallisivat, mutta on rajoitettu päästölukujen takia.
Tavallisella Mondeolla saa kiskoa jarrullista jotain 1600 kiloa.
Focus Ecomalliin ei saa kuulemma edes koukkua.
Fordhan on muutenkin autona onneton romuläjä.
- lällällääl
Onkihan toi Buster L sadevesityhjentyvä? Olen ostamassa ja aattelin tartteeko ostaa myös satamapressu.
- Anonyymi
On se
- Weturi_
Luuletteko että poliisi oikeasti pysäyttää ja tilaa paikalle vaa'an mahdollisen parinkymmenen kilon ylipainon takia? Ei. Olen 20 vuotta vetänyt jarrutonta traileria ja varmaan joskus on ollut max 50kg ylipainoa, EVVK. Poliisia ei myöskään kiinnosta 80 km/h rajoitus peräkärryille, moottoritiellä mennään jopa 130 km/h enkä koskaan ole kuullut/nähnyt poliisin puuttuneen. Tähän jälkimmäiseen saisi kyllä puuttuakin.
Jos vedät oikein isoa venettä pienellä autolla, se kyllä herättää huomiota ja poliisi saattaa pysäyttää. Jos vetää jollain Octavialla Busteria, eivät todellakaan ala pysäyttelemään, ainakaan jos sidonta on kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123916Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632485Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136