Keskiääni -ja diskanttielementit

Onko kellä ehdottaa todella laadukkaita keskiääni -ja diskanttielementtejä? Keskiääni ovessa kokoa 2.5 " diskantista en tiedä. On A-pilarissa, kai siihen diskantti mahtuu muukin. Äänen vikana diskantin kireys ja keskiäänen epämääräisyys, jopa pahvisuus. En saa korjattua taajuuskoraimella. Äänen yleinen tukkoisuus pitäisi saada pois myös. Voiko radiota kuunnellessa edes odottaa minkään tasoista ääntä? En ole mikään ammattilaiinen, mutta ihan perustavaraankaan en tyydy. Matkoilla tulee kuunneltua koko ajan joko radiota tai CD:tä. Matkat on pitkiä, joita ajan, pääaisassa yksin.

3

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan

      Millanen olis budjetti? Onko vahvistinta käytössä, ja jos on niin mikä? onko vaimennuksia? Auton alkuperäisilläkin elementeillä voi saada melko laadukasta ääntä aikaiseksi kun vaimentaa ovet/muut asennuspinnat kunnolla.

      • Alpinen vahvistin 5 x 130 W. Ovet vaimennettu. Alkuperäiset Dynaudion elementit. En oikein tiedä, mitä hyvät maksaa? Kyllä pitäisi olla riittävän laadukkaat, jos vaihtoon lähtee. Saako 200 € työ? Ilman, että lähtee siirtelemään elementtien paikkaa (keskiääni).


      • minä vaan
        hamalake kirjoitti:

        Alpinen vahvistin 5 x 130 W. Ovet vaimennettu. Alkuperäiset Dynaudion elementit. En oikein tiedä, mitä hyvät maksaa? Kyllä pitäisi olla riittävän laadukkaat, jos vaihtoon lähtee. Saako 200 € työ? Ilman, että lähtee siirtelemään elementtien paikkaa (keskiääni).

        Itse lähtisin katsomaan dls:n valikoimista disseä ja keskaria. Dls:llä on hyviä dome keskareita mitkä ei vaadi kotelointia ja äänikin on kohtuu luonnollinen. Vaikkapa seuraavat voisi olla ihan hyviä ja melko lähelle budjettia:
        http://www.audiohellman.fi/dls/kaiuttimet-2/irtoelementit/2-5-ur2-5-keskiaeaenet
        http://www.audiohellman.fi/dls/kaiuttimet-2/irtoelementit/up1c-diskantit

        Onko muuten nykyinen jakosuodin hoidettu? Aktiivi vai passiivi ja jos passiivi niin onko yhteinen jakosuodin vai joka elementille omansa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe