Olen suuresti ihmetellyt, kuinka media siloittelee tietä islamille Suomessa ja monissa muissa läntisissä demokratioissa. Suomessa ihmiset vähättelevät omaa uskontoaan ja kulttuuriperimäänsä. Tällä tavalla pedataan sijaa uskonnolle, joka ei sopeudu yhteiskuntaan, eikä tunne demokratiaa. Vai voitteko mainita jonkin maan näennäisdemokrkaattisen turkin lisäksi?
Teologisessa mielessä islam ei kestä minkäänlaista vertailua juutalaisuuteen ja sen jatkumoon kristinuskoon. Koraani on kerätty hajanaista kappaleista aikalaisten muistikuvia muhamedin tarinoista. Väitetyn profeetan, joka raiskasi, varasti, ryösti, tappoi qurashilaisia satoja, nai lapsen. Jeesus aikanaan sanoi, että "hedelmistään puu tunnetaan". Tekikö muhamed yhtäkään tunnustekoa? Tekikö Jeesus???
Ensimmäisten koraanien ja olemassa olevan vanhimman niteen välissä on noin 200 vuoden aukko.
Muslimit ovat kovasti arabimaissa sharian lain perään. Pitäisikö länsimaissa soveltaa lakia muslimeihin samalla tavalla kuin arabimaissa sovelletaan "vääräuskoisiin"?? Selvittäkää, mikä on oikeudessa vääräuskoisen todistuksen arvo muslimin todistukseen verrattuna.
Mikä on naisen juridinen asema? Esim raiskauksissa pitää olla naisen lausunnon lisäksi kolmen miehen todistus. Naisen todistus on muutenkin puolet miehen todistuksesta.
Kuinka monessa läntisessä demokratiassa koraanin tuominen maahan on kielletty ja islamin harjoittaminen. Saudi-Arabiassa tämä on arkipäivää ajatellen Raamattua ja kristinuskon harjoittamista.
Kuinka moni terrori-isku prosentuaalisesti on muslimin suorittama??
Kehoittiko muhamed surmaamaan ihmisiä tai käymään sotaa?? Mitä Jeesus kehoitti tekemään lähimmäiselleen??
Miten muslimit suhtautuvat esim. Malmön rosengordissa ja Oslossa juutalaisiin?? Onko antisemitismiä havaittavissa??
Jos Suomesta on lähdetty Pakistaniin hankkimaan koulutusta terrorismiin, niin minkä takia kyseinen porukka on tullut Suomeen ja mitä he ovat lähteneet näistä ihanista islamilaisista maista karkuun?? Sosiaalinen status ja hyvinvointiko kiinnostaa??
Mitä tarkoittaa mufakhathat??
Toivottavasti länsi eri herää liian myöhään!!
Islam uhka demokratialle
5
222
Vastaukset
- tässä toivotaan,
että länsimaat heräisivät,ennen kuin on liian myöhäistä.Moni,myös päättäjistä,nukkuu autuaan tietämättöminä ruususen unta.Toivottavasti heräävät pian.
- lahomaton/,
on turha puhua heille mitaan!
Tama ma on saatanalle anettu!
-haluatteko tietaa miteh heidat on lahjottu?
- Inch'allah!
Esim. Turkissa nimenomaan demokratisoituminen ja armeijan vaikutusvallan väheneminen ovat johtaneet islamin vahvistumiseen. Mitä enemmän USA levittää Lähi-Itään demokratiaa, sitä islamistisempia hallituksia siellä nousee valtaan.
- Akkkadi
tilanne pidetään kurissa ainoastaan sotilasjunttien avulla??
Turkissa oli aikanaan yli 40 % väestöstä kristittyjä. Nykyään muistaakseni alle 4%.
Kenraalit ovat Turkissa pitäneet tähän asti maallistuneen vallan ja pysyneet Atatyrkin viitoittamalla tiellä. Miten lienee tulevaisuudessa?
- StopIslam
Emme halua näitä vaahdon muslimi nuorten miesten täällä-ne ovat lähteneet naiset ja lapset vainon ! Miksi nämä muslimi pakolaiset haluavat vain kristityissä maissa tulla? Tultuani, he vaativat heidän elämäntapansa-huutaen "Allahu Akbar", ja aiheuttaa ongelmia alkuperäiseen kansalaisille.
Emme näe kymmenien tuhansien pakolaisten pakenevan "Saudi-Arabiassa, Kuwaitissa, Bahrainissa, Qatar, tai UAE! Toisaalta islamilaisten pakolaisten vaativat, islamilainen elämäntapoja kuten sharia-lain. Pois ja Palata heti takaisin !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1763266Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732131Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii452003- 411941
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321461Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931231- 541193
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles114993- 42827