Särkänniemi on paras huvipuisto -Tornado! :D

ent. pelkääjä

Särkänniemi on kyl paras suomalaisista huvipuistoista missä olen ikinä käynyt. Powerparkissa en ole käynyt, enkä käy kun se on liian syrjässä ja ne laitteet on liian vaarallisia.

En ole vuoden 2009 kesää ennen Särkänniemen Korkkiruuvissakaan käynyt, vaikka ikää on n. 30 vuotta kohta mittarissa. Särkänniemessä en uskaltanut koskaan 90-luvulla lapsena mennä mihinkään niihin härveleihin kuin korkeintaan "Lentävään mattoon" tai "Keinukaruselleihin".

Käytiin emännän Half Pipessa ja Tornadossakin v. 2009 ja Tyrsky oli uutuus...oikeastaan kaikissa muissa laitteissa paitsi Taikajoessa, Take Offissa ja Jet Starissa/Troikassa (älytön jono aina)...Kummitusjuna minua enää pelottaa. :) Se on todella eri asia kun katsoo ulkopuolelta niitä laitetta saati menee itse mukaan.

Tornadonkin jälkeen kattelin ulkoapäin Tornadoa...KAMALA VEHJE KUIN SITÄ ENNENKIN: "olinko mä todellakin tuolla?". Emäntä vähän nipisti: "taisin olla". :) Ehkä olisi pikkaisen erilainen fiilis Tornadosta, mikäli aurinko ei ois paistanut vaan olisi satanut.

Jos on kauhia Huvilaite-fobia ihan kuin mulla lapsuudessa, niin ei siitä parannu jollei niihin laitteisiin koskaan mene. Nehän on ihan oikeasti "lällyjä". :)

Itse menin ensimmäiseksi Half Pipeen (naamaa oli vetämässä alaspäin joka kerta -painoin ilmeisesti eniten) ja sitten mentiin Koskiseikkailuun (se putouksesta lorotti minut ensin), Tukkijokeen (ja paatunut halu oli mennä siihen takimmaiseen paikkaan -kuuma oli päivä) jne. Oli iltaan menossa päivä (Tyrskyssä satojen metrien jono) päästiin Tyrskyyn.

Sitten alkoi se meikäläisen "pahimmaksi koettu" suunnitellussa järjestyksessä:
1. Trombi
2. Korkkiruuvi
3.TORNADO

Onko muuten kaikissa Särkänniemen ravintoloissa samat hinnat ruuissa? En viitsisi enää makkaraperunoista maksaa 4 euroa...! Onhan sitten Koskikeskuksessa ennen rautatieasemaa esim. La Mamma? Eli toisin sanoen Tampereen parhaat Pizzat. Kyl siellä Särkänniemessä halvempaakin tulisi olla?

20

3916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaaslo

      Korkkiruuvi takas!

      • nahkaprinssi

        7777hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh


    • jonttu007

      niin korkkiruuvi takas.Moto-G ei oo yhtä hyvä kun korkkiruuvi.Ja onko tornado yhtä pelottava miltä näyttää

    • Ohitustietä

      Powerpark syrjässä..., huomenna mennään taas OHI Särkänniemen ja Powerparkkiin, mutta autolla pääsee. Ja lintsiä ei edes harkita.

    • wewe45654

      Kävin ekan ja viimeisen kerran Särkänniemessä.aivan sairaat pitkät jonot joka härveliin ja yleinen hinnoittelu aivan jotain järkyttävää!Ainoa hyvä asia koko touhussa oli delfinaario jossa esitys oli huikea.

    • verccu2223

      kantsisko käyvä siellä vai missä?

    • LPålpå

      Ei Powerparkissa ole sen vaarallisemmat laitteet kuin muuallakaan...

    • nahkaprinssi

      minkälainen tuo trombi laitteen se vyö tai se kiinnitys juttu on onko se turvalinen kaikki sanoo et siit liukuu piois voisiko joku kertoo pian minkälainen se On

    • Af96

      Power park

    • Ei lapsi enää

      Särkänniemi = Tornado ja Half pipe. Mitään muuta yli 10-vuotiaiden laitteita siellä ei sitten enään olekaan, kiitos viimeaikaisen laitteidenpoistovimman, minkä johdosta koko paikan kohderyhmä painottuu nyt vaahtosammuttimien kokoisiin huutaviin kakaroihin. Angry birds land? Koiramäki? Oikeasti? Onneksi on vielä Lintsi ja Power park, missä sentään on vielä OIKEITA laitteita...

      • koiramäkikoiranen

        Tukkijoki
        Viikinkilaiva
        Hurricane
        MotoGee
        Koskiseikkailu
        Tyrsky
        TakeOff
        Trombi
        Half Pipe
        Tornado
        Aikamatto


    • huvittelijah

      Tornado EI ole yhtä paha, miltä näyttää, ihmiset kiljuu siinä vaan muodon vuoksi :) ja kyllä Trombin turvakaaret yms. on kunnolliset. Silloin 155 cm ihminen pysyi ihan hyvin paikallaan, eikä liukunut pois. Ja Tornado on paras. :) :) :)

    • hjs2

      Unohditte Vauhtimadon! Edelleen Särkänniemen paras laite!!

      • Anonyymi

        Vauhtimato ja half pipe on parhaita!


    • comment

      I http://growingmushrooms.org/ enjoy reading a post that http://growingmushrooms.org/ http://howtopleaseaman.org/ will make http://boatbuildingplans.org/ people think. Also, thanks http://fantasticdecks.com/ for allowing me to comment!

    • Anonyymi

      Half pipe takas

    • Anonyymi

      Half pipe ehdottomasti takas!!!!!!
      Mut kuulemna särkkä aikoo myydä sen ulkomaille ei saa!!

    • Anonyymi

      Nyt se Half Pipe takas ja heti

    • Anonyymi

      Ameriikas on muhkeat ja suuret vempeleet, kun naisetkin painaa 300 kilogrammaa varjossa!😎😎😎

    • Anonyymi

      Onko Tornado paha ku haluasin käydä ku kaikki muut kaverit on käyny melkein?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2840
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1311
    Aihe