Suursuomalaisia nimiä

Tiedättekö muita Itä-Karjalan paikkoihin viittaavia nimiä kuin aiemmin mainittu Äänis?

vaimoni ja minä olemme yksi harvoista Suur-Suomen nykykannattajista.
13631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Paras olisi Kuola, jos lapsenne on kova kuolaamaan. Sopii sekä tytölle että pojalle.

Äänestä

täällä mainitut Viena-Inkeri ja Aunus. Ja miksei myös Pietari, Uraliinhan se raja piti miekalla piirrettämän.

Äänestä
  • Tuo "Uraliin"-juttu ei ollut mikään yleinen Suur-Suomiunelmaan liittyvä asia. Suur-suomen rajaksi määriteltiin kolmen kannaksen raja eli Vienanmereltä Vienan kannaksen, Äänisen, Aunuksen kannaksen, Laatokan ja Karjalan kannaksen kautta Itämereen.

    Äänestä

  • Äänis kirjoitti:

    Tuo "Uraliin"-juttu ei ollut mikään yleinen Suur-Suomiunelmaan liittyvä asia. Suur-suomen rajaksi määriteltiin kolmen kannaksen raja eli Vienanmereltä Vienan kannaksen, Äänisen, Aunuksen kannaksen, Laatokan ja Karjalan kannaksen kautta Itämereen.

    mutta ei kovin tuntematonkaan unelma. Haastattelepa ne ajat eläneitä ihmisiä.
    Väärinymmärretty kielitiede sai aikaan sen, että kaukaiset kielisukulaiset katsottiin veljeskansoiksi, Väinölän lapsiksi, jotka oli koottava saman valtion alaisuuteen.
    Mutta riitti toki joillekin vähempikin. Esimerkiksi Akateemisen Karjala-seuran juhlamarssissa kajautettiin näin vaatimattomasti:
    "Me tahdomme suureksi Suomenmaan,
    me voitamme vastustajan
    ja Vienanlahdesta Laatokkaan
    me piirrämme miekalla rajan."


    "

    Äänestä

tytölle nimeksi Eldanka? Laulussa mainitaan Eldanka -järvi. Pojalle komea nimi olisi Syväri. "Ui Syvärin virralla Suomen purret. Sen laineet laulua meidän soi. Yhä vieläkö pienuuttas Suomi surret, kun poikas sun valtaasi vartioi, käsin voimakkain sinun viiriäs kantain yli kaikkein Kalevan rantain?"

Niin, tuo Kaleva on myös suursuomalainen nimi, jos mikä, samoin kuin Urho. Urho Kaleva Kekkonen oli Suomen pitkäaikaisin presidentti, jos ei nuoriso satu tietämään.

Äänestä

aiemmin ehdotettujen lisäksi ehdotan vielä nimeä Karelia.

Äänestä

jos vanhempien aatteiden mukaan kastetaan. Kun lapsi tulee murkkuikään, niin sitä tuskin kiinnostaa "fossiilien" atteet. No, saattepa yhden perheriidan nuoren kanssa lisää.
Ehdotan nimeksi Paavoa (Saarijärven Paavo) tai Leilaa ( Leila, Leila, Leila, lempi nuoruuden)

Äänestä

Antrea/Antre (Antrea)
Heini (Heinijoki)
Johannes (Johannes)
Kauko (Kaukola)
Salme (Käkisalmen pitäjä)
Impi (Impilahti)

Kalevalasta kuitenkin suosittelen valitsemaan Antero, Kalervo, Tellervo ja Marjatta
Aino
Annikki
Marjatta
Tellervo
Kyllikki
Vellamo
Impi
Iro
Tiera

Ahti
Antero
Kalervo
Kullervo
Tapio
Sampo
Jouko
Seppo
Untamo
...

Äänestä
  • Unohtui nämä ihan käyttökelpoisia ovat: Inkeri, Vellamo, Johannes ja Jaakkima

    Inkeri
    Seiskari
    Viipuri
    Jaakkima

    Äänestä

  • mun list kirjoitti:

    Unohtui nämä ihan käyttökelpoisia ovat: Inkeri, Vellamo, Johannes ja Jaakkima

    Inkeri
    Seiskari
    Viipuri
    Jaakkima

    Myös Vanamo on käyttökelpoinen.

    Äänestä

  • Suur-Suomella ei ole mitään tekemistä noiden paikkojen kanssa! Nuo paikat olivat Suomen osia ennen vuotta 1940! Suur-Suomella tarkoitetaan unelmaa Suomesta, johon olisi liitetty Itä-Karjala.

    Äänestä

  • Änis88 kirjoitti:

    Suur-Suomella ei ole mitään tekemistä noiden paikkojen kanssa! Nuo paikat olivat Suomen osia ennen vuotta 1940! Suur-Suomella tarkoitetaan unelmaa Suomesta, johon olisi liitetty Itä-Karjala.

    Jätä sitten Suomi-neidolta helma pois jos et niitä halua omaan suur-suomeesi ja katso sitten kartalta mitä paikkakuntia haluat omalle suomellesi, jollet niitä pAaikkakuntia muuten tiedä. Ja helppo on sitten niistä muuttaa esim. Petroskoi=Petro/Petroska, Danileva=Dani/Danile, Oulanka=Oula/Oulana...

    Äänestä

  • Änis88 kirjoitti:

    Suur-Suomella ei ole mitään tekemistä noiden paikkojen kanssa! Nuo paikat olivat Suomen osia ennen vuotta 1940! Suur-Suomella tarkoitetaan unelmaa Suomesta, johon olisi liitetty Itä-Karjala.

    Lyydi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äänis kirjoitti:

Tiedättekö muita Itä-Karjalan paikkoihin viittaavia nimiä kuin aiemmin mainittu Äänis?

vaimoni ja minä olemme yksi harvoista Suur-Suomen nykykannattajista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu