Mara Ahtisaari ja pullon henki

Reivi Roitsi

Mara Ahtisaari löysi ja osti Sarajevon kirpputorilta mielenkiintoisen näköisen vanhan pullon. Kun hän korkkasi sen, sieltä putkahti ulos mahtava turbaanipäinen dzinni eli henki, lausuen hänelle näin:
"Suuret kiitokset Sinulle, että vapautit minut! Saat esittää yhden toivomuksen, ja vannon , että parhaani mukaan toteutan sen!"
Mara miettii pitkään, mikä olisi Suomen kansan kannalta paras toivomus. Vanhana Viipurin poikana hän lopulta lausui: "Voisitko palauttaa Viipurin takaisin Suomelle?"
Henki haroo partaansa ja sanoo: "Tota noin... se mahtaa olla minullekin aika iso urakka... eikö sinulla mahtaisi olla vähän helpompaa toivomusta?"
Mara harkitsee taas perusteellisesti ja sanoo: "No jos sitten Suomi edes kerran voittaisi jalkapallon maailmanmestaruuden."
Henki miettii entistä pitempään ja sanoo: "Ettäkö jalkapallon MM-kisat? Jos minä kuitenkin yritän järjestää sinulle sen Viipurin."

1

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      129
      1310
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      118
      1147
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      98
      960
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      113
      857
    5. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      279
      850
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      19
      731
    7. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      725
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      52
      709
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      28
      657
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      619
    Aihe