irti kaljasta.En jaksa enää..mutta kun näin se ei mene.Ilalla istun kuitenkin tölkki kädessä. Juon 5 tai 6 iltana viikossa olutta ja lähes joka aamu vannon että tänä iltana ei.Miksi lopettaminen tai raju vähentäminen ei onnistu?? Enkö mä halua tarpeeksi vai mistä on kyse? vinkkejä? pidän esimerkiksi lukemisesta ja niinä iltoina kun en juo, saunon ja menen ajoissa makkariin lukemaan ja nukun sitten kun nukuttaa.Mut mikä siinä on niin vaikeeta ettei joka ilta voi toimia samalla lailla? aina on haettava lasti olutta.
Tahtoisin tahtoa
4567890
5291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pystyisitkö olemaan 7 päivää juomatta? Voisit kokeilla ihan piruuttasi ja lohduttautua ajatuksella että seitsemän päivän jälkeen voit taas korkata.
Kai sinä viikon pystyt olemaan ilman ja ota se haasteena itsellesi.
Tarkkailet samalla mitä tapahtuu ja mikä fiilis on milloinkin.
terästä selkärankaan muuten latkit olutta loppuikäsi.
on merkkinä alkoholismista. Joko olet jo tai olet hyvää vauhtia kehittymässä alkoholistiksi. Nykyään alkoholismi määritellään sairaudeksi. Siihen on saatavana hoitoa. Jos olet alkoholisti, sinä itse olet vastuussa hoitoon hakeutumisesta.
Joissain hoidoissa suositellaan kohtuukäyttöä, joissain täysraittiutta. Jos aiot hakeutua hoitoon, harkitse rehellisesti kumpi sinulle sopisi.
Ilman hoitoakin alkoholisti voi muuttaa elämäntapansa sellaisiksi, että täysi raittius on mahdollista. Se tapahtuu joko omalla raudanlujalla päätöksellä tai myöntämällä täysin, että on voimaton alkoholiin nähden.
kertoo että se loppu.Kaljan kittaus kertakaikkiaan väheni rajusti.Olin niin kyllästynyt, vain lauantaisin olen juonut 2-6 olutta.Turvallisilla vesillä tuskin olen vielä pitkään aikaan, mut näin on menty muutama viikko.Olen erittäin onnellinen saavutuksesta!!
"Joissain hoidoissa suositellaan kohtuukäyttöä."
No, kerroppa meille kaikillle tietämättömille missä tälläinen hoitopaikka sijaitsee, jossa alkoholista lopullisesti eroon haluavalle suositellaan kohtuukäyttöä?