minulla on jo pitkään ollut jatkuvasti utuinen,poissaoleva olo. se on aamulla kun herään ja illalla kun menen nukkumaan.joka kerta kun minun pitää lähteä jonnekkin esim.matkustaa tai käydä ostoksilla saan kamalan poissaolokohtauksen : olen täysin muissa maailmoissa, tärisen, sydän hakkaa miljoonaa ja usein juoksen ulos missä sitten olenkin... lääkärillä olen käynyt ja saanut särkylääkkeitä koska en ole riittävän sairas saamaan estolääkitystä.nyt tulossa aika psykologille... tämä todella haittaa elämääni sillä en pysty käymään normaalisti kylässä tai kaupassa. onko jollain samoja kokemuksia ?
poissaoleva olo
5
1072
Vastaukset
- krisme
Luin jostain aika vasta että tällaset oireet saattaa liittyä paniikkihäiriöön. En sen enempää ottanu asiasta selville mutta jos sua kiinnostaa ottaa niin varmaan tietoa löytyy netistäkin :)
- 7+3
joo ilmiselvä paniikkihäiriö! psykologilla käynti niin siitä lähtee paraneminen. ja ehkä kyseeseen voi tulla myös jonkinsortin psyykelääke esim. cipralex paniikkihäiriön hoitoon jossei keskustelu auta.
- poissaoleva,.-
Ite sain poissaolokohtauksia ensimmäisen kerran muutama vuosi sitten.
Huomasin kaupassa tuijottelevani onnellisena kertakäyttöastioita, vaikka minun piti hakea vain maitoa.
Sinun tapauksesi kuulostaa paniikkihäriöltä, mutta itse en ole vieläkään selvittänyt mistä moinen poissaolemiseni johtuu.
Samaa käy töissä... Vain olen. Ajattelematta mitään. Tuntematta mitään. Sitten havahdun ja kaikki on taas ok.
En tiedä voiko aivoissa olla joitain häiriöitä, jotka johtavat moiseen. Usein kohtauksen jälkeen alkaa yskittää tai alan haukottelemaan.- niinnee
kiitos vastauksista.kävin juuri psykologilla ja hän antoi minulle masennuslääkettä, joka auttaa myös tilaani.se muuten diagnosoitiin paniikkihäiriöksi.toivottavasti tämä nyt auttaa :)
- diipadaapaduudöö
Kuinka jakselet niinnee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253785Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283540Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42220- 1081617
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181528Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221272Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99860Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85733