Kiekkoja 317 litraiseen

kalapuikko5

Tilanne olis seuraava, sain viime talvena 160 litraisen akvaarion mukana yhden kiekkokalan, joka vieläkin elää siellä. Yritin löytää kotia, mutta ei muka kukaan täällä päin kiekkoja harrasta.

Nyt olen hankkimassa isompaa ja kohdalle sattui 317 litrainen allas joka on 55cm korkea. Voisiko tuonne sijoittaa tuon yksinäisen kiekon ja sille muutaman kaverin?

En ymmärrä mitä vaikeaa tuossa kalassa on, kun niin tyytyväisen oloinen on tavallisella akvaarion hoidolla ja noinkin pienessä altaassa, seuraa varmasti kaipaa.

Meneekö rääkkäykseski sitten tuossa 317 litraisessa jos sinne sen 5 laittais kaikkineen?

2

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghjklöääölkjh

      Suositus on 70L/kala. Poikasia voi olla enempi. 5kpl on ok. Kun otat poikasia, on todennäköistä, että yksi kääpiöityy tai kuolee tapaturmaisesti. Sinuna ottaisin 5-6 poikasta kasvamaan. Ja jos niin "onnettomasti" käy , että kaikki kasvavat isoiksi aikuisiksi kaloiksi (kestää pari vuotta), niin tilanahtautta voi kompensoida tiheämmillä vedenvaihdoilla.
      Kiekko on vahva ja sitkeä kala. Hoidossa ei muuta erikoista ole, kun korkea lämpötila.

      • ami*

        Itse en laittaisi noin pieneen altaaseen, ellei ajatuksena ole sitten muutaman vuoden päästä vaihtaa isompaan kalojen kasvettua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      212
      4889
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      23
      4024
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      231
      3817
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      134
      3072
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      158
      3034
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2952
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2681
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      65
      2560
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2345
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2155
    Aihe