Kiekkoja 317 litraiseen

kalapuikko5

Tilanne olis seuraava, sain viime talvena 160 litraisen akvaarion mukana yhden kiekkokalan, joka vieläkin elää siellä. Yritin löytää kotia, mutta ei muka kukaan täällä päin kiekkoja harrasta.

Nyt olen hankkimassa isompaa ja kohdalle sattui 317 litrainen allas joka on 55cm korkea. Voisiko tuonne sijoittaa tuon yksinäisen kiekon ja sille muutaman kaverin?

En ymmärrä mitä vaikeaa tuossa kalassa on, kun niin tyytyväisen oloinen on tavallisella akvaarion hoidolla ja noinkin pienessä altaassa, seuraa varmasti kaipaa.

Meneekö rääkkäykseski sitten tuossa 317 litraisessa jos sinne sen 5 laittais kaikkineen?

2

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghjklöääölkjh

      Suositus on 70L/kala. Poikasia voi olla enempi. 5kpl on ok. Kun otat poikasia, on todennäköistä, että yksi kääpiöityy tai kuolee tapaturmaisesti. Sinuna ottaisin 5-6 poikasta kasvamaan. Ja jos niin "onnettomasti" käy , että kaikki kasvavat isoiksi aikuisiksi kaloiksi (kestää pari vuotta), niin tilanahtautta voi kompensoida tiheämmillä vedenvaihdoilla.
      Kiekko on vahva ja sitkeä kala. Hoidossa ei muuta erikoista ole, kun korkea lämpötila.

      • ami*

        Itse en laittaisi noin pieneen altaaseen, ellei ajatuksena ole sitten muutaman vuoden päästä vaihtaa isompaan kalojen kasvettua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      309
      2743
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      53
      2583
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      121
      1710
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1400
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1380
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1265
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      144
      1211
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1070
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1010
    Aihe