Milloin teillä palautui säännölliseksi toi kierto?Mulla imetystä vaan 2kk ja menkat alkas n.1kk imetyksen päättymisestä.Nyt olleet siis jo 4menkat.Kierto 30-40pvä(ennen raskautta hyvin säännöllinen 28-30pvää).Nyt viime kuukautisten loppumisesta n5pvä aikaa ja tuntuu että taas alkais menkat!Hyvin niukkaa vuotoa mutta silti on samankaltaisia vihlaisuja...Tiedän että palautiseen menee aikaa mutta mikä aika ois sellainen normaali ennenkuin menee varaileen lekurille aikaa..
Synnytyksen jälkeen...
miukumaukku
2173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei kai semmosta normaalia olekaan, se on kaikilla oma aikataulu. Ite imetin melkein vuoden ja sinä aikana vuoti välillä joskus vähän, ei oikein varsinaisia menkkoja ollu ollenkaan. Imetyksen ku lopetin, niin kolme kiertoo oli epämääräsiä ja sitten palas normaalirytmi. Kavereilla joillakin menny puolikin vuotta, yhdellä piteni kierto melkein viikolla ja sekös oli ilonen:)
Kyllä se on hyvinkin yksilökohtaista. Mulla 10 kk synnytyksestä ja kuukautiset ei oo vielä alkaneet. Vauva saa vielä tissiä ja olenkin ajatellut imettää ainakin iltaisin ja yöllä ainakin tään ekan vuoden, jos vaan maitoa riittää.
Meillä mies on ollut vielä pikkuisen huolimaton noitten kortsujensa käytössä ja itseä kun usein väsyttää, niin ei tule sitte aina niin tarkkaan seurattua, että onko päällä. Niinpä muutama viikko sitte jouduin tekemään raskaustestinkin, kun alavatsassa juili ja vihloi monta päivää. Odottelin silloin että menkat taitaa alkaa, mutta kun niitä ei viikkoon kuulunut, niin aloin epäillä uutta raskautta. no negaa se kuitenkin onneksi näytti.
Kyllä mullakin työkaverilla meni vielä imetyksen lopettamisen jälkeen useampi kuukausi, ennekuin kierrot tasoittui. Tosin kyllähän sitä voi aina kysäistä vaikkapa lapsen neuvola käynin yhteydessäkin, mitä mieltä siellä ovat. Ainakin meidän neuvolassa hoitaja monasti kyselee myös mikä on äidin kunto ja onko mitään kysyttävää omasta voinnista.