Harrastan kissanäyttelyitä ja kissoja noin yleensäkin. Haluan jossain vaiheessa pennuttaa oman rotukissani, joten en halua leikata sitä. Miten vaarallisia e pillerit on kissoilla. Lääkäri vähän pelotteli enkä sitten lunastanut reseptiä. Mulla vaan menee hermot kun sillä on jatkuvasti kiima-aika enkä jaksaiisi kuunnella loputonta mourua. Kissallekin varmaan raskasta sellainen. Mikä aiheuttaa jatkuvasti uuden kiiman noin viikko - puolitoista edellisen loputtua? Eikö yleensä kissojen kiimat ole kesäaikaisia ja silloinkin isommalla tauolla? Raivostuttaa jatkuvasti kiehnäävä ja tosi KOVAAN ääneen mouruava eläin etenkin yöllä kun pitäsa nukkua.
Rotukissan kiima-aika
norjalainen metsäk.
2214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tietysti hyvin yksilöllistä miten ne pillerit vaikuttaa mihinkin kissaan. Niiden riskit on kohtutulehdus, nisäkasvaimet sekä diabetesriski, tämän lisäksi on muitakin jotka mainitaan mm. pillereiden mukana olevassa selosteessa.
Tällaisen asian kyllä kysyisin sen kissan kasvattajalta, koska naaraan kiimailujen määrän ja tiheyden usein voi päätellä sen omien emojen tai muiden sukulaisnaaraiden perusteella.
Naaraiden kiimat sisäkissoilla voivat olla läpivuotisia, esim. omistani juuri nyt kiimassa on yksi ja yksi kävi kollin luona 2 viikkoa sitten. Ulkokissojen kiimat painottuvat kevääseen, jolla naaras varmistaa pennuilleen lämpimän vuodenajan edut (ei paleltumisvaaraa, ruokaa riittävästi). Sisäkissoilla keinovalo vaikuttaa kiimailuihin niitä lisäävästi. Sen lisäksi kollien hajut ja toisten naaraiden kiimat stimuloivat naaraiden juoksuja tehokkaasti, eli näyttelyissäkin voi kiimat iskeä päälle. Jos kotona on useampi leikkaamaton naaras, ne hyvin usein kiimailevat samaan aikaan.
Pillereitä on ainakin omasta mielestäni, oman kissani kasvattajan sekä luottoeläinlääkärini mielestä ihan turvallista käyttää, kunhan muistaa säännöllisyyden pillereiden annossa. Pillerit rasittavat kuitenkin vähemmän kissaa kuin jatkuva kiimailu.