Ahvenanmaan malli meille Manner-Suomeen

Esimerkkiä on

Ahvenanmaan malli on oivallinen esimerkki järkevästä politiikasta joka toimii yksiselitteisesti kansalaisten
etuja taloudellisesti hyödyntäen.
Meidän pitäisi tasapuolisuuden nimissä vaatia, ettei suomenruotsalaisten enää tarvitsisi osata Suomea.
Myös pakolaisten kielenopetus pitäisi keskittää ruotsinkielisille alueille ja näin heistä olisi paremmin
hyötyä työelämässään, myös heidän kotiutumisensa ruotsinkielisille paikkakunnille maassamme helpottuisi. Esimerkkinä Ahvenanmaa yksikielisenä on oiva mallike meille Manner-Suomessa. Ahvenanmaalla on järjestelmällinen politiikka joka suosii kansalaisten etua tasapuolisesti, josta meidän pitäisi suoraan kopioida heidän hallintomallinsa.

4

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvostaa Ålandia

      Ahvenanmaa tarjoaa parhaan hallintomallin meidän päättäjillemme. Saa vain ihmetellä miksi Tarja Halonen
      ei ole sitä vielä esittänyt eduskunnalle? Tiedämme Halosen vierailut Ahvenanmaalle ja hänellä jos kellä
      on tietoa maakuntansa elämästä ja politiikasta. Maakunnan kielipolitiikka on esimerkkinä järkevästä ja taloudellisesta politiikasta josta maamme päättäjät voisivat ottaa mallia.

      • lintukoto kaunis

        Ja vaurauden ja hyvinvoinnin tyyssija,siis mannersuomalaisille,jos ottaisimme mallia ahvenanmaasta että miten asiat pitää omaksi hyväksi hoitaa, eikä aina paapoa ja ajatella niitä, jotka eivät meitä paskankaan vertaa arvosta eivätkä saamaansa apua.Pidä puolesi,sillä pärjää pitkälle.


    • kivkkkoPOHI PIHI

      Jomalan peräkylän poijat kauppaavat kuulemma pirtua poliisin luvalla Ålannissa. Pitteekö paikkansa?

      • Pekka ja Iita

        Kalastus meni nappiin ja pirtua ostettiin Jomalasta. Nyt ollaan oltu humalassa ja laulettu ruotsalaisia juomalauluja täällä Kiiminkissä, kohta myö menhää saunhaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe