Kävin vkl-näyttelyssä paikallisesa MB-liikkeessä.
Katselin entisenä automaalarina erityisen tarkasti tätä uusien Mersujen ns.Nanolakkapintaa.
Jukupliut, on hienoja, autojen pinta kuin kiillotettua hapisterästä.
Suhtaudun aina kaikkien merkkien näihin "maailmamullistaviin uutuuksiin" suurella kyynisydellä, mutta täytyy todeta, että nyt taitaa Mesellä olla käsissään taas kerran sellainen innovaatio, mitä muut siltä sitten ostaa, tai sitten kun patentin tuotesuoja-aika vanhenee.
Näytillä oli metallihopea uusi E ja metalliviininpunainen uusi "faceliftattu" C, en ole ennen nähnyt niin kiiltäviä autoja.A-malliin ei nanolakkapintaa saa, muissa vakiona.
Katselin entisenä automaalarina erityisen tarkasti tätä uusien Mersujen ns.Nanolakkapintaa.
Jukupliut, on hienoja, autojen pinta kuin kiillotettua hapisterästä.
Suhtaudun aina kaikkien merkkien näihin "maailmamullistaviin uutuuksiin" suurella kyynisydellä, mutta täytyy todeta, että nyt taitaa Mesellä olla käsissään taas kerran sellainen innovaatio, mitä muut siltä sitten ostaa, tai sitten kun patentin tuotesuoja-aika vanhenee.
Näytillä oli metallihopea uusi E ja metalliviininpunainen uusi "faceliftattu" C, en ole ennen nähnyt niin kiiltäviä autoja.A-malliin ei nanolakkapintaa saa, muissa vakiona.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nooh, odotetaanpa muutama vuosi, niin nähdään mikä on nanomaalin ja ruosteen yhdistelmä. Meinaan mesen tehtaan olisi nyt ollut aika keskittyä korroosiosuojauksen parantamiseen eikä leikkiä hemmetin nanomaali-lakkajutuilla!
Mieluummin kiillotan autoni riittävän kiiltäväksi Auto Glyimeillä ja ajelen ruosteettomalla autolla. Nyt tämä yhtälö ei mesessä toteudu.
Noh, niille asioille ei Mersulla mitään mahdeta, kun EU määrää käytettävän tökötin määrän /per auto, jokaiselle valmistajalle.
Eikä Mersut nyt mitään ruosteherkkiä autoja ole, niiden 98-00 mallisten Eemelien ovien ruostuminen oli sellainen lipsahtus, joka takuuseen laitettiin.Ei niitä juttuja uusissa ole ollut pitkään aikaan.
Sitäpaitsi maalipinnalla ja korroosiolla aika helvetisti tekemistä keskenään.
Ja voin kertoa ettet vastavaa pintaa saa aikaan vaikka hinkkaisit kanisterin Autoglymiä siihen!
Joillakin kanssaihmisillä ihme tarve yrittää aina sutata noita ankeushorinoitaan joka paikkaan!
"Mieluummin kiillotan autoni riittävän kiiltäväksi Auto Glyimeillä ja ajelen ruosteettomalla autolla."
Mikähän merkki se sellainen on joka ruosteettomana pysyy? Kova on yhtälö!
Asiahan selviää jo kirjoittajan nimimerkistä "himmentää".. Tarkoittaa erittäin todennäköisesti, jopa varmasti, tuon yhden ja saman tämän palstan ei-toivotun vierailija-trollin mielentilaa.
Sain uuden C-malliseni Vapun alla, kiiltävä on pinta, mitenkähän tuon saa edes pestyä kun vesikin lähtee kuin hanhen selästä..
By the way;Mitä on "Jaakoppi" tykännyt uudesta kärrystään?
Jos oikein muistan sehän oli peräti C240 nelivedolla?
Kiitos kysymästä.
Ensimmäiset pari tuhatta kilometriä kohta takana.
Auto (C240 4 matic) ollut oikeastaan odotusten kaltainen, eli ne miinus ja plus-merkkiset asiat mitkä etukäteen tiedossa, nyt vain konkretisoituneet.
Eli tällä lyhyellä kokemuksella:
Ensin miinukset; Auto on sisätiloiltaan suorastaan pieni, esim.taksikäyttöön C ei mielestäni sovellu alkuunkaan, asia tietty korostuu E-mallin jäljiltä.
Menovesi maistuu, ehkä tietysti "uutuudenjäykkyydellä" osansa?, ajotietokone mittailee kaupungissa tuollaisia 14,5-16,8 l lukemia.
Sitten plussia;Auto on mainio ajettava, penkit parhaat mitä tälläinen pitkän linjan Mersumies koskaan tähtikeuloissa tavannut,moottorin voimakäyrä suorastaan nautittava, eli tässäkin kohtaa vertaus entiseen E200Cdi;hin, jokainen Cdi-koneellisilla ajanut tietää noiden mainiosti alhaalta vääntävien koneiden tehokäyrän loppumisen kuin seinään,niillähän täytyy oppia kiihdyttämään.Bensakuutonen vaatii enemmän kierroksia, mutta sitten vastaavasti voimaa tarjotaan aivan loppumattoman tuntuisesti.
Sitten (en tiedä miinusta vai plussaa);Auto on todella "sakkoherkkä", jo E oli aika tunnoton ylinopeuksille, mutta tällä ei mitään tolkkua, huomaamatta suihkailet 80-90 km/h kaupungissa.
Nelivetojutuista ei osaa vielä sanoa sen enempää, sitten ensi syksynä/talvena vasta..Kiihdyttäessä jatkuvallanelivedolla miellyttävä tunne..kun takavetoinen kiihdyttäessä painaa takapäätään alas ja etuvetoinen nokkaansa alas, tämä ikäänkuin nostaa itseään, kuin kissa, ja sitten mennään..
Kaverin automaalamossa käytetään nyt just sitä nanolakkaa. Kyllä kiiltää ja on kovaa. Ei tule edes naarmua kun hieroo "karhunkielellä" maksaa kylläkin 110e/litra. Normilakka kun on alle 20 e/litra. Hieno keksintö!! Ja se ruoste voi alkaa esim kiveniskemistä joita hyvä lakka kestää...